Probleme rezolvate pe garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

SE POATE SI ASA!

Post by Joco »

La un moment dat am observat, ca masina sta inclinata pe o parte.
Am dat telefon la Kia Brasov si am anuntat problema.
Mi-au facut o programare la 8:30. Am ajuns acolo cam cu 10 minute mai devreme.
Am intrat, am spus de rogramare. In 3 minute masina a fost bagata in atelier.
Constatari, fotografii, discutii. Asta fiind la sfarsitul lui noiembrie. Am plecat si
ramasesem ca ma anunta. Acum o saptamana suna telefonul si domnul
Marius ma anunta, ca au venit arcurile noi. A doua zi m-am dus tot dimineata la 8:30. Masina bagata
imediat in atelier. Au schimbat arcurile din spate in mai putin de 2 ore.
Cost zero.
DECI SE POATE SI ASA!

Mentionez ca nu sunt din Brasov, nu cunosc pe numeni de acolo si nu am pile!

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: SE POATE SI ASA!

Post by ida01ro »

..e chiar fain..adica este NORMAL asa si sper sa nu ajungem sa ne miram atunci cand ni se intampla ceva normal !
acum, da si tu mai multe amanunte...cati km ai la bord , cum a aparut problema, ai transportat ceva greu in portbagaj..etc

drumuri line

PS: eu ma abtin sa comentez in ce priveste masina mea...prietenii stiu dc ! :mrgreen:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: SE POATE SI ASA!

Post by Joco »

Masina are 19800km. Nu a fost incarcata prea tare, eventual asta vara in Croatia. Atunci am fost 4 persoane cu bagajele aferente si am parcurs in total cu incarcatura respectiva peste 4000km.
Adevarul este ca au fost multe zile, cand masina statea nemiscata in parcare cu tot ce a fost in ea.
In rest umblu cu ea aproape goala.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

cmg_george

Probleme rezolvate pe garantie

Post by cmg_george »

Cum in ultimul timp topicul de probleme se tot umple (si nici jumate din cele remarcate acolo nu sunt probleme), va propun sa facem o lista cu problemele intalnite la masina si rezolvate pe garantie. In felul astia, atat cei care se mai lovesc de problema respectiva cat si cei care vor sa se informeze in eventualitatea achizitionarii masinii se pot linistit si afla mai repede cum stau lucrurile.

Prima in lista presupun ca este bucsa din coloana de directie care se inlocuieste cu una mai moale (Nu este o problema si nu aduce nici un pericol in a utiliza masina, ci doar produce un zgomot pe piatra cubica/drum prost la viteza redusa <40km din cate am inteles eu.

Urmatoarea: amortizoarele spate pentru care au aparut un buletin de service prin care se inlocuiesc cu unele (speram noi) mult mai bune.

Din experienta nu pot adauga nimic la lista pentru ca singurul lucru pe care l-am "reparat" la masina in 25.000km (pe garantie :P) a fost reglarea haionului (sa se inchida mai usor).

fan3
Posts: 18
Joined: 08 Sep 2008, 11:41
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by fan3 »

bieletele

la service mi-au spus ca in mod normal nu se fac pe garantie, dar deoarece din proiectare sunt cam "suspecte" ele si s-au dus la 20.000 km, le fac pe garantie
Kia C'eed 1,4 Base

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Skyppy »

Cum sa nu se faca pe garantie? e abureala.

cmg_george

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by cmg_george »

Corect. De astea am mai auzit si da se fac pe garantie (sau unde am auzit eu s-au facut pe garantie :) )

PS. Cum adica din proiectare sunt cam suspecte?Si daca sunt suspecte ce treaba am eu?

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by par »

Am schimbat bateria pe garantie in Salonic fara sa platesc nimic (ma asteptam sa platesc "manopera").
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by ida01ro »

cmg_george wrote:... Cum adica din proiectare sunt cam suspecte?
yesss !! parca era un topic special pentru afirmatii din astea :lol: :lol:

EPS care si-a dat obstescul sfarsit in timp ce conduceam :evil: .

Dealerul local mi-a inlocuit pe baza garantiei, acum vreo 2,5 luni, coloana de directie cu una "de test" si a comandat alta care se va monta pe masina mea! Cu aceasta ocazie am vazut ca nici "rattling noise" de la coloana nu se mai aude. Partea aiurea este ca nici pana acum coloana comandata pt mine nu a ajuns- cica din cauza unui blocaj financiar !! :oops:

drumuri line

PS: sunt curios daca cineva si-a schimbat amortizoarele punte spate in garantie...Joco oare?
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by spdblue »

@ida01ro la noi in Bv. @mykep a avut o interventie si se pare ca urmeaza a2-a. La Bran dealerul ne-a spus ca nu au reperul nou la telescoape, dar ca inlocuiesc cu ceea ce au.

Reglat frana de mana la revizie - fara bani. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Joco »

Nu...la mine sunt bune...zic ei. Nu le-au schimbat. Le voi schimba eu poate cu cele de magentis, daca pana atunci su se
"intampla" o minune si cei de la kia revin la ganduri mai bune.
La mine s-au inlocuit numai arcurile de pe spate, dar totusi masina a rama inclinata pe stanga!
Trebuie sa mentionez aici, ca cei de la kia Brasov au facut tot posibilul sa-mi rezolve problema inclinarii, ce a depins de ei si de competenta lor au facut absolut tot, insa acum nu mai tine de ei.
Este o eroare de fabricatie prin distribuita greutatii. Acum astept solutia de la koreeni, ....dar din decembrie si pana acum nici un raspuns. Le-am mai scris un e-mail la mijlocul lui februarie, tot nimic :(

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Cristi H »

Am dat 1,6 GSL AT. Clientul nu a reclamat probleme cu masina. Chiar a fost la revizie si e multumit de comportament. Despre ce distributie a greutatii e vorba? Nu cumva masina are alte "vicii ascunse"? In mod normal si logic, pt. o masina "inclinata" schimbi arcurile. ca poate unul e bleg de la natura. Asta DACA nu a fost accidentata (nu de tine, Joco!). Un defect de fabricatie s-ar manifesta la un lot, min. 50 buc, nu la o masina. Cred ca de aia nu primesti un raspuns de la coreeni, nici ei nu stiu cum sa trateze problema. Ai incercat sa o pui pe un stand de redresat caroserii cu sistem de masurare cu laser sau infrared? Ala iti spune daca ai buba la caroserie. Din pacate eu inca nu am asa ceva, ca te chemam imediat, dar nu gasesti unul in zona?
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Joco »

@Cristi H Se pare ca nu esti in tema, s-a discutat deja problema: arcurile schimbate, incolcuite, schimbate intre ele si masina tot
sta inclinata pe stanga(17mm mai jos pe stanga- unde este cutia automata) Am rugat pe toti cei care au cutii automate(pe cati am cunoscut) sa masoare distantele si la toti masinile sunt inclinate.
Am masurat(in mod primitiv- cu sistem parghie) greutatile de la fiecare roata in parte si pe stanga fata am aproximatic 30kg in plus.
Pe scurt asta este povestea. Masina nu a suferit nici un accident, nici macar o zgarietura!

Mai mult: cand am interschimbat arcurile din fata am masurat cu precizie distantele caroseriei fata de turnurile acrurilor si distantele stanga<->dreapta sunt identice la millimetru.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Cristi H »

Good to know.
Chiar nu sunt in tema! Nu am citit topicul (daca e vre-unul) si nu am avut asemenea reclamatii. Imi pare rau ca ti s-a intamplat asa ceva.
Il chem luni pe un client de 1.6 GSL AT, care mi-e si amic, sa vedem care e situatia cu masina lui. Dupa ce o am in service, te accesez, sa-mi spui ce s-a verificat la a ta, sa fac aceleasi masuratori.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Joco »

Mai sunt pe forum cu aceasta problema Dar inclinarea se vede foarte bine. E ca si cum Piedone ar sta in masina :)
Plus ca in curbele stranse pe stanga rotile din fata incep sa scartie mult mai devreme :)
Chiar ar fi foarte util sa vezi si la masina prietenului tau. Masoara distantele de la mijlocul (punctul cel mai de sus) aripii pana
la pamant. Dar sunt convins ca vei observa si ochiometric :) bineanteles, daca fenomenul este prezent.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”