Probleme rezolvate pe garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bijj »

eu am problema cu trosnitul volanului cand virez pe loc mai mult spre dreapta
Am fost la SAB si au luato au sucito dar nimic nu e in neregula :lol:
Concluzia sa astept sa se auda mai des si mai tare
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Billy »

Cu luminile din bord mai sunt probleme?
Cei din provincie cum au rezolvat?
Constanta, are probleme?
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

valy
Posts: 43
Joined: 10 Oct 2007, 17:16
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by valy »

Schimbat bielete pe garantie cost 0 (MIT AVIATORILOR)
Kia'Ceed 1.6 crdi 115 hp.B-75-EHF ODORIZANTE CALIFORNIA SCENTS made in U.S.A 0724.58.69.70

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bubumisu »

Nu inteleg problema asta cu "trosnitu" volanului :?

Cine a "patit-o" rog sa detalieze.
Cred ca am mai mentionat undeva dar nu am primit nici un raspuns. Oricat as trage de el, chiar si cursa completa stanga dreapta, pe asfalt nu se aude nimic. Daca sunt pe hartoape si trebuie sa fac intoarcere in loc, se aude un trosnit, dar eu ma gandeam ca e de la rezistenta care pe care o opune tot sistemu de directie pentru ca se face cursa mai greu, avand in vedere denivelarile, sau hartoapele, sau spatiu verde atunci cand o parchez din lipsa de spatiu pe pamant cu denivelari.

Sau ar trebui sa ma gandesc ca si eu am o problema?

Mentionez ca acel zgomot se aude constant atat timp cat invart de volan stanga sau dreapta, pe toata lungimea cursei, indiferent daca misc incet sau mai repede de volan. Dar pe astfalt nu se aude nimic
E cumva cazul sa fac "verificare pe garantie"? (pun si eu intrebarea asta ca sa nu fiu off-topic) :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bijj »

bubumisu wrote:Nu inteleg problema asta cu "trosnitu" volanului :?

Cine a "patit-o" rog sa detalieze.
Cred ca am mai mentionat undeva dar nu am primit nici un raspuns. Oricat as trage de el, chiar si cursa completa stanga dreapta, pe asfalt nu se aude nimic. Daca sunt pe hartoape si trebuie sa fac intoarcere in loc, se aude un trosnit, dar eu ma gandeam ca e de la rezistenta care pe care o opune tot sistemu de directie pentru ca se face cursa mai greu, avand in vedere denivelarile, sau hartoapele, sau spatiu verde atunci cand o parchez din lipsa de spatiu pe pamant cu denivelari.

Sau ar trebui sa ma gandesc ca si eu am o problema?

Mentionez ca acel zgomot se aude constant atat timp cat invart de volan stanga sau dreapta, pe toata lungimea cursei, indiferent daca misc incet sau mai repede de volan. Dar pe astfalt nu se aude nimic
E cumva cazul sa fac "verificare pe garantie"? (pun si eu intrebarea asta ca sa nu fiu off-topic) :?
Se poate sa ai o problema, cred ca nu ar strica o vizita la service.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bubumisu »

Deci a mai intampinat careva situatia asta?
Sa nu se auda nimic la intors pe loc pe asfalt, dar sa apara trosneli continue atat la rasucirea dreapta cat si stanga pe hartoape, si ma refer la denivelari pronuntate?
Mentionez ca am auzit sunetul la prima rasucire pe loc pe hartoape, deci de cand am luat masina, dar am pus-o pe seama rezistentei opuse la rasucire pe acele denivelari, ca o chestie logica, nu neaparat o posibila "problema"
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Malte »

Daca tineai frana apasata cand faceai rasucirile (masina statea pe loc), e ceva normal, asa "face la toate". Si la fel face si pe drum neted.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bubumisu »

Malte

Cred ca mai mult ca sigur tin frana apasata cand fac manevra
Dar pe asfalt sa stii ca nu se aude nimic, numai pe teren viran sau hartoape, ca si cum ar intimpina rezistenta. Oricum, sunetu nu e de genul care "indica" o problema, e ceva de genul ca atunci cand "ceva" opune rezistenta
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Malte »

Incearca sa faci proba cu rotirea volanului, pe loc, atat cu frana apasata cat si fara , zgomotul care se aude la mine este ca o haraiala (harait) si se aude pe asfalt (in parcare), s-a discutat demult de problema asta si cica ar fi ceva normal, provocat de suspensii.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bubumisu »

Malte
Sa stii ca am incercat azi fara sa vreau, am iesit din parcare din vreo 3 manevre (eu parchez cu fata la bordura, tre sa ies bineinteles cu spatele) si din cauza unuia care a parcat pe trotuaru celalalt dar mai mult pe strada decat urcata sus, fiind si inconjurat de alte masini, mi-a fost mai greu sa ma "strecor", am rotit volan maxim si am auzit acela huruit, de o intensitate mult mai mica in comparatie cu manevrele de rasucire care le fac pe hartoape. :?

Nu mai tin minte daca eram cu picioru pe frana sau o scosesem din viteza, nu am realizat atunci pe moment. :)

Dar voi face maine o proba, cu frana apasata si pe liber, sa vad care e diferenta, ma refer la intensitatea zgomotului la rotirea completa a volanului stanga dreapta :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

caam sd
Posts: 97
Joined: 08 Jan 2008, 21:08
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by caam sd »

salutare!
asaaaaa, hai sa trec si eu pe aici cu probleme si rezolvari dar si nerezolvari;
pai eu de la inceput le rezolv la IMG - la inceput erau mai aproape, acum m-am obisnuit cu ei :) (si ei cu mine :lol: )
inlocuit pe garantie pana acum:

- casetofon (cel vechi se innecase ca tiganul la mal) - am eu o senzatie, dar inainte sa folositi mufa USB din dotare, scanati stik-urile pe care le bagati acolo cu un antivirus; recent s-au incurcat functiile casetofonului, am scos stikul si si-a revenit; l-am scanat si era un troian pe el (am luat niste melodii de nu stiu unde...) pe urma a mers ca nou... =D>
- bieleta antiruliu fata stanga - asta pentru ca troncanea partea din stanga fata a masinii...
- se pare ca puteam sa schimb pe garantie si husa de la schimbatorul de viteze... avea o ruptura mica (55000km-intensi in 2 ani) - a schimbat-o un amic la hyundai, dar am executat-o eu din pele :) si inlocuit-o

cu claxonul mai am probleme se pare... cateodata vrea cateodata nu vrea (face ce face si cand ajung la service se pare ca vrea) scorul pentru VREA-NU VREA ar fi un binemeritat 10-3 pentru VREA (asta cam intr-o luna) - asta nu stiu sa o rezolv... pana la urma cand ma prezint la service pentru alte probleme, revizii etc... claxonez de cand intru pe poarta si...

@ bubumisu cand trag de volan aproape de maxim spre dreapta, aud 2 -3 haraituri (suna de parca in punctele alea se forteaza ceva pe acolo - prin caseta de directie-)
bun... m-am interesat, si se pare ca exista pentru caseta noastra de directie (identica cu cea de la i30) un kit de reparatie... care se monteaza la service; treaba e sa fie de acolo problema; eu mai stau un pic sa vad daca se amplifica si o sa ajung in final la baieti;

drumuri fara probleme!
kia 1.4 best / pewter beige - poze aici: http://picasaweb.google.com/catalinmarica
mercedes benz w203 2.2 elegance / Gri

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by xp »

Eu am deflectorul de la lampa -stop frana - din luneta , fisurat in zona diuzei , credeti ca va fi schimbat pe garantie ?
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bubumisu »

caam sd

La mine huruitul asta se aude de intensitati foarte mici, indiferent de directia in care virez, pe asfalt si de mare intensitate pe hartoape, dar numai cu piciorul apasat pe frana, de nevoie. Daca iau picioru de pe frana nu mai face, cel putin pe asfalt, n-am incercat pe hartoape, pentru ca n-am mai parcat-o pe astfel de suprafete. Dar o sa fac un test si de anunt.
Deci sigur la tine face numai la rotirea spre dreapta si numai cand tii pe frana picioru sau indiferent daca il tii pe pedala sau nu?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

caam sd
Posts: 97
Joined: 08 Jan 2008, 21:08
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by caam sd »

@xp
s-ar putea sa primesti raspunsuri de genul... "cand ati luat-o... era noua"; dar e posibil; intreaba-i si tu si spune-ne si noua
@bubumisu
da, numai cand ajung aproape de maxim spre dreapta, indiferent de cum apas la pedale;
nu e cine stie ce, dar nu facea asa la inceput, si recunosc e un pic stresant, dar sa vad daca exagereaza; daca nu, spun la service, poate imi pun ei ceva unsoare pe acolo, la revizie;
kia 1.4 best / pewter beige - poze aici: http://picasaweb.google.com/catalinmarica
mercedes benz w203 2.2 elegance / Gri

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bubumisu »

caam sd

Ieri am facut din nou "teste" Rezultatul? Daca nu apas pedala de frana, nu se aude nici cel mai mic zgomot, in afara de scrasnitul cauciucurilor pe beton, volan virat la maxim atat dreapta cat si stanga.
Deci se aude foarte slab si parca nu mereu numai cat sunt nevoit sa tin pe frana ca sa nu o ia la vale.
Zgomot care este destul de evident cand intorc volanul pe hartoape. Ramane doar sa fac testul cu virarea la maxim de pe loc pe hartoape fara sa apas frana. Dar chiar si asa probabil se va auzi un zgomot, normal, de altfel in astfel de situatii
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”