Piese de schimb: coduri si preturi

Inclusiv campaniile de rechemări
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by panzer »

Multumesc frumos tuturor. Basca, folosesc autokarma, dar imi luam codurile de pe kingauto si nu stiam de cataloagele lor. Sunt ok pt ca in afara de codul intern afiseaza si codul OE al piesei: 54520C = 545842H000

Acum continuam: nu se gasesc OE pe nicaieri. Vreo recomandare la firmele after market? Sau astept 1 luna dupa king sa mi le aduca din Cehia/Slovacia?
Daca a mai facut cineva operatia: comandam si suruburile si piulitele? Sau se pot refolosi?

La fel si la bielete: vad ca CTR nu se mai aduc. Mergem pe Lemforder?

Ca sa nu fiu doar "agatator" sa contribui si eu un pic cu informatie.
Anul trecut am schimbat cureaua de la accesorii: Contitech ca asa imi aminteam eu, ca ei le fac si pt Kia. Mecanicul a reusit sa rupa o rola de intindere (cea plata de deasupra, la diesel). Apoi am constantat ca mai este o rola care se misca: tot mica (~5cm in diametru) dar in formatul curelei. Cum stateam cu masina in curte, am cumparat aftermarket ce am gasit pe stock.
Un an mai tarziu la o inspectia atenta, constatam ca noua curea este tocita pe o parte iar una dintre role, cea plata, chiar joaca in lagar. Dupa o discutie mai amicala cu mecanici si un vanzator de piese, aflu ca cam toate aceste role aftermarket au calitatea foarte slaba, cam indiferent de marca masinii.
Deci, m-am prezentat la MIT, si le-am schimbat din nou pe toate, de data asta cu piese OE, inclusiv cureaua.

MCA
Posts: 63
Joined: 17 Nov 2019, 21:18
Auto: Kia Cee`d 1.6 GSL SW ED 2011
Location: Ploiesti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by MCA »

La bucsile fata am mers pe Swag. Nu am probleme pana acum.
La bielete pe Lemforder numai ca un rand pe fata nu m-au tinut 20k km si le-am schimbat tot cu Lemforder. De data asta am depasit 20k km si vad ca se tin bine. M-a surprins ca erau cele mai ieftine ...ma refer la marci no name mult mai scumpe.
Suruburile si piulitele le-am refolosit la bucsi.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”