Piese de schimb: coduri si preturi

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by Ogy »

L-am deranjat acum pe Dl. Ninel din concediu (nu stiam), ca sa aflu, cat costa un parbriz....
Cel simplu 2900-3000, cel hidro peste 4000.......
Intrebarea mea: Daca il schimb, are aceiasi soarta? (se zgarie si asta) sau este mai rezistent si el?

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by arka »

@ady85btz
bara este in jur de 1800 lei ( cum euro a crescut atat de mult, este posibil sa fie si mai mult) si vine nevopsita.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

dragosxtrm
Posts: 101
Joined: 18 Jan 2008, 00:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by dragosxtrm »

OGY: Persoana la care te-ai interesat pt parbriz lucreaza la service Kia?Adica...sigur este pretul asta?Ca am patit-o si eu azi cand veneam spre casa,un camion mi-a aruncat o pietricica si mi-a crapat parbrizu cam cat o ungie de deget mare:D..si as vrea sa-l schimb pe casco pt ca in timp se mareste.
Cee'd 1.4l Best Piston Gray
B 84 SDG

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by djniki4 »

Aveti idee cat sunt placutele de frana dupa fata si cele dupa spate?

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by djniki4 »

SI daca as putea sa imi cumpar eu placutele din comert( placute Ferodo PRemier ) si sa mi le puna cei de la kia. Oare pierd vreo garantie daca vin cu placutele mele? Nu as vedea dc ca nu afecteaza nimic..

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by djniki4 »

Haideti ma baieti nu stie nimeni sa-mi dea un raspuns :(?

ndlc_andrei
Posts: 5
Joined: 23 Jun 2008, 12:32
Auto:

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by ndlc_andrei »

Eu n-am citit tot topicul dar in mare mi-am dat seama cam despre ce se discuta. Eu sunt din Bucuresti si am cautat multe magazine cu piese auto si multi din ei folosesc un program pe calculator in care fiecare distribuitor de piese auto isi are baza de date cu piesele marci etc. iti cauta piesele dupa seria de sasiu(chestie spusa mai la inceputul topicului si de un alt membru al forumului).
Pt ceed au inceput sa se gaseasca piese...pana si proiectoarele se gasesc separat fata de cei de la service insa calitatea lasa de dorit ( calitate - pret ). Acum intr-adevar ca decat sa dau 1600 ron pe proiectoarele originale + manopera iar ca si vizibilitate pe carosabil sunt foarte slabe...nu se merita. Pt cei care au pro'ceed de altfel ca si mine, inca nu se gasesc piese. Daca nu mai puteti astepta pt eventuale tuning-uri se pot face combinatii cu piese de la alte masini ( Fiat Bravo, proiectoare Solenza..etc) dar banuiesc ca stiti si voi ce inseamna asta.
Garantia la masina nu se pierde daca veti cumpara voi piesele din alt magazin si manopera este facuta in serviceul autorizat Kia. Eu am vorbit cu cel de la electrice ( IMG ) pt xenoane si imi pune el separat marca siemens de 6000 k cu garantie separata de 2 ani ptr 500 ron cu tot cu montaj si bineinteles fara sa afectez garantia. Deasemenea am vb cu ei si pt jante de al , pt proiectore, faruri tip sport ...toti mi-au recomandat sa caut in alta parte deoarece sunt scumpe cele originale si nu se merita ba am facut rost si de ceva nr de tel de la ei . Se poate numai sa nu fie instalate in spatele blocului de nush ce prieten sau vecin care lucreaza la nush ce service.
Eu va recomand o vizita la cei de la service si sa cereti delatii despre piese pt ca sunt destul de receptivi si multi din ei au kia si stiu sa va dea detalii despre anumite piese unde le puteti gasi, preturi etc. Pe site-uri sau la piese auto nu veti gasi nimic...va vor spune ca masina este prea noua...acum daca ma insel sa-mi spuneti pt ca si eu sunt interesat la fel de mult ca voi de piese..na am si eu o balerina ( Pro'ceed - Alb ) :D . Bafta

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by incognito »

Am gasit acest site http://www.piese-auto-hyundai.ro/kia.php.
Citez: "Piesele prezente pe acest site sunt Originale si After Market, la preturi fara concurenta."
Poate foloseste cuiva.

Nu stiu cat de serios este site-ul si nici daca informatiile sunt reale.
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by bodo »

daca e sa fie adevarat si nu cacialma siteul are niste preturi belea ; la mai putin de jumate fata de cat se practica prin service-uri
multumim incognito :D
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by incognito »

Le-am trimis un mail in care ii intrebam si de alte piese in afara celor din lista, daca preturile sunt actualizate si daca cele prezentate acolo sunt originale sau "compatibile".
Raspuns: lista e actualizata si contine toate piesele disponibile deocamdata, preturile sunt reale dar nu mi-au raspuns ce fel de piese sunt.
Codurile verificate de mine pentru cateva piese sunt reale.

Deocamdata am indoieli in privinta lor. Totusi sper sa nu fie :^o . E jale mare cu preturile practicate in service-uri. #-o
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

crocowlw
Posts: 24
Joined: 13 Apr 2008, 22:31
Auto:
Location: sinaia
Contact:

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by crocowlw »

Salut, am si eu o intrebare:
Daca cumpar placutele de frana(fata+spate)de la un dealer si le montez la un alt service(nu service Kia) pierd garantia?
Multumesc anticipat.
1.4 LX BEST-MARS RED
PH-11-W L W

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by bogdan-alin »

nu cred ca pierzi nimic....nu vad de ce , sunt doar niste amarate de placute
ce daca eu imi schimb jantele...tre sa ma duc la service sa le schimbe..WTF?
nu cred ca o sa ai probleme de genu asta

dbt
Posts: 20
Joined: 18 Sep 2007, 19:55
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by dbt »

1. parbriz + + consumabile + manopera ~ 2300 RON, MIT Motors Baneaza
2. bara spate + 1(una) bucata lampa ceata spate + consumabile + manopera ~ 1850 RON, MIT Motors Manolescu

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by Ogy »

Punctul 1: se rezolva mai ieftin (la mai putin din jumatatea sumei) la o firma specializata pe parbrize etc. Probabil ca ai rezolvat treaba pe casco..
Punctul 2: ai iesit mai ieftin, eu acum 2 ani am dat 2400lei pentru aceasi treaba.(IMG)

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Piese de schimb: coduri si preturi

Post by mortymer »

[quote="Ogy"]Punctul 1: se rezolva mai ieftin (la mai putin din jumatatea sumei) la o firma specializata pe parbrize etc. Probabil ca ai rezolvat treaba pe casco..

da, poate ... dar se putea si dublu... app. 4.030 lei la img... 3.600 platiti de grupama si 100 euro platiti de mine... tare, nu?...
au astia niste preturi... dupa moaca, ca sa zic asa... ca in rest... zici ca sunt nu modele ci marci complet diferite... si nici macar nu scrie kia pe el...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”