Pierd garantia daca montez jante cu alte dimensiuni?

Inclusiv campaniile de rechemări
Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: garantia

Post by Shorty »

Salut!
Am si eu cateva nelamuriri cu privire la acest subiect legat de suspensie in functie de jante.
In posturile de mai sus se spune ca daca iti comanzi masina cu roti pe 17'' de prima data,astia de la uzina KIA iti monteaza un anumit tip de suspensie(amortizor/arc).Daca iti iei masina cu roti pe 15 respectiv 16" masina iti vine cu alta suspensie.
Acum chestia este urmatorea(si vobesc in cazul meu care am motor de 1,6 benzina).Daca prin montarea unor roti de 17"(masina nu a fost comandata cu roti de 17'') este probabil ca unele din componente sa nu mai tina la fel de mult,masina sa nu mai meaga la fel(nu ma refer la demaraj ,consum),atunci de ce au fost tecute in CIV.Imi sunt trecute si in CIV si in certificatul de inmatriculare, la mentiuni,alte dimensiuni ale anvelopelor 225/45/17 si 205/55/16.
In concluzie daca pun pe 17'' (teoretic imi este permis) "stric" masina sau nu?
Parerea mea este ca daca pui jante,exact cum trebuie(ET,latimea asa cum sunt date de constructor si nu exagerezi la greutate) nu ar trebui sa existe probleme.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: garantia

Post by djniki4 »

Shorty wrote:Parerea mea este ca daca pui jante,exact cum trebuie(ET,latimea asa cum sunt date de constructor si nu exagerezi la greutate) nu ar trebui sa existe probleme.

Ti-ai raspuns singur la intrebare. Ideal ar fi pentru jantele de 17 specificatiile sa fie urmatoarele: 7JX17 (adica latimea jantei 7J, nu mai mare) , distanta dintre prezoane obligatoriu de 5x114,3(nu te complica cu distantiere si alte prostii) si ET-ul care e cel mai important sa nu fie sub 35(eu am ET 35, jante pe 16, si latimea jantei 7J si nu sunt probleme,mai e destul spatiu pana la aripa, la fel si la tine, daca iei pe 17 si respecti specificatile care ti le-am dat n-ai probleme). Teoretic nu vei avea nici o problema, pentru ca ai motor de 1.6, nu cred ca e diferenta chiar atat de mare intre cele doua tipuri de suspensii, insa cu timpul probabil cele proiectate pt 15 si 16 vor rezista mai putin decat cele pt jante de 17. Nu iti face mai probleme pentru ca elementele suspensiei nu se uzeaza asa repede.

Singura problema si cu care nu sunt deloc de acord este sa pui jante de 17 pe motorul de 1.4 si sa iei jante cu ET mic si latime mare, astfel incat sa atinga aripa din spate, daca aceste doua chesti sunt evitate eu zic ca e totul ok.

Alyn
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2008, 14:49
Auto:
Location: Pitesti

Re: garantia

Post by Alyn »

daca vrei ceva frumos merge si asa...sincer jantele care le am eu vin perfect pe masina
Kia pro ceed 1,4 black
Bmw 530 xd black
http://alynnw.hi5.com

mishu3113
furia alba turbo
Posts: 183
Joined: 07 Jun 2008, 19:53
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: garantia

Post by mishu3113 »

Pro-cee'd Cassa White, 1,4 GSL Best (08/2008) - B-91-FHV - ODO 15000 KM
- PACHET COMPLET PIELE DL.GABI STYLE :)
- NUCA SCHIMBATOR CROMATA
- LEDURI DE POZITIE + KIT XENON FAZA SCURTA H7 6000K
- TSW JARAMA BLACK 17" + NANKANG NS2 SPORT 205/45/R17
- ...VA URMA...

ALBUM FOTO:http://picasaweb.google.com/mishu3113/B ... Pc17Sm4wE#
JB:viewtopic.php?f=5&t=5264

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: garantia

Post by Shorty »

ai avut curiozitatea sa faci o comparatie intre greutatea jantei originale KIA si cea de aluminiu ?
Daca da, atunci care e mai usoara?

Ps- se aseaza f bine.Sa le poarte(masina) cati mai multi km fara incidente.

mishu3113
furia alba turbo
Posts: 183
Joined: 07 Jun 2008, 19:53
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: garantia

Post by mishu3113 »

@Shorty

eu le-am carat pe rand si cele noi si cele vechi cu tot cu anvelope si sincer mi s-au parut mai usoare cele din aluminiu. acum e posibil sa mi se fi parut din cauza ca pe cele din aluminiu le tineam de spite cu mana pe cand pe cele de tabla le-am tinut cu degetele prin gaurelele alea. acum nu stiu sigur. dupa mine ar trebui sa fie per total mai usoara cea din aluminiu(janta e mai mare dar si materialul e mai usor iar cauciucul este mai mic)
Pro-cee'd Cassa White, 1,4 GSL Best (08/2008) - B-91-FHV - ODO 15000 KM
- PACHET COMPLET PIELE DL.GABI STYLE :)
- NUCA SCHIMBATOR CROMATA
- LEDURI DE POZITIE + KIT XENON FAZA SCURTA H7 6000K
- TSW JARAMA BLACK 17" + NANKANG NS2 SPORT 205/45/R17
- ...VA URMA...

ALBUM FOTO:http://picasaweb.google.com/mishu3113/B ... Pc17Sm4wE#
JB:viewtopic.php?f=5&t=5264

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”