Revizie Ena galati

Inclusiv campaniile de rechemări
Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Revizie Ena galati

Post by Inuendo »

chimistulgryg wrote:In august tb sa fac revizia de 5 ani (aprox 70000 km). Stie cineva cat face?

De pinde de foarte multi factori...
Ca intrebare: n-ai vreun drum prin Bucuresti? Parerea mea e ca iesi si mai ieftin si se rezolva si eventualele probleme identificate.

Pe cat mi se pareau de ok in trecut (intrucat credeam ca nu aveam nicio problema) pe atat de nepriceputi mi se par acum.
Am stat in service pentru revizia a 6-a de la ora 12:00 pana la 17:50 si rezultatul a fost ca nu au fost capabili sa-mi rezolve problema: frana de mana nu tine pe roata stanga spate desi au schimbat pe banii mei 2 ghidaje de frana de mana (57,44 lei / bucata + manopera 98 lei). In concluzie m-au lasat si fara 200 de lei si cu problema nerezolvata.

Solutia lor: mai comandam si cablul de frana de mana (partea stanga) ca ala sigur este problema. Valoarea cablului 190 lei. Cine o suporta? Cica tot eu...

Da' am un feeling ca si ei o sa aiba niste surprize gen OPC, mail catre Viata Libera, Pro TV, si alte publicatii media.
Si sunt convins ca o sa-i incante publicitatea negativa.
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: Revizie Ena galati

Post by lucianian »

Pai de ce s-au schimbat pe banii tai? Nu mai are garantie masina?

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Revizie Ena galati

Post by Inuendo »

lucianian wrote:Pai de ce s-au schimbat pe banii tai? Nu mai are garantie masina?
Ba da dar Ceed-urile cumparate pana in anul 2010 (daca imi amintesc bine) aveau garantie "din bara in bara" doar 5 ani. Restul pana la 7 se refera la motor si cutie de viteze si inca 3 (peste 7 dar nu mai tin minte exact maniera de defalcare) pentru caroserie si vopsea (anticoroziune).

Asa cum am spus si la service: la masina asta, am utilizat integral numai produsele dealer-ului autorizat, mai aveam putin si ii faceam si presiunea in pneuri tot la reprezentanta KIA din Galati (respectiv ENA GROUP) ca sa nu existe interpretari de genul: s-a intervenit neautorizat asuprea autoturismului si ca urmare nu mai este acoperita de garantie.

Ceed-ul meu a fost achizitionat in 2007 si deci asta a fost revizia a 6-a. Concluziile trage-le si singur.
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”