Revizie Ena galati

Inclusiv campaniile de rechemări
bibita
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2008, 14:09
Auto:

Revizie Ena galati

Post by bibita »

In 20 de min au terminat. Nu au inspectat nimic.
Nici macar nu te intreaba daca are ceva defect sau care te supara.
Nu stiu daca e corect sa te oblige sa bagi uleiul lor (bixxon cred ca era) iar filtru de polen e 140 RON in conditiile in care cu 54 RON iei 2.
PS:e vorba de prima revizie

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizie Ena galati

Post by marius_gl »

@bibita


:shock: Tati, da' tu de ce nu intrebi pe astia mai batrani, de pe acilea?!? Pai avem forum si tu te bagi singur in gura lupului??

Treaba sta in felul urmator, lasand la o parte ce e normal si ce nu: in procesul ala verbal de receptie sau cum mama lor l-au botezat, tu tre' sa-ti exprimi toate doleantele cele stiute si nestiute (luate din cartea de service, pag cu revizia 1 :) ) ca daca te lasi pe mana lu mecanicu' te mananca ...asta...lupul! Si asta pentru ca la sfarsitul reviziei vine nenea ala de ti-a receptionat masina si trebuie sa-ti dea de seama pentru toate alea scrise de tine acolo: rezolvat / nerezolvat si de ce)! Acum, daca tot ai luat-o, baga si tu costul total si cat ti-au luat pe fiecare chestiune in parte (ulei, filtru ulei, de aer si ce ti-au mai facut pe -acolo)! A, un filtru pentru tine era cam 35 lei la Popescu...Iti lua cam 1 min sa-l schimbi si aia din service nu-ti comentau nik! Cele bune!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizie Ena galati

Post by satto »

acum am venit si eu de la ena de la prima revizie
la mine a durat toata treaba 1.30 ore cu programare facuta de sapt trecutapentru azi la ora 11...am ajuns acolo la fara 5 iar la si 10 era masina in service, au schimbat filtru de ulei,filtru de aer,ulei...si inspectia de rigoare(lista de verificare service)acum nu am cum sa stiu daca au inspectat chiar tot...ca na..nu am coborat sub mashina cu mecanicu sa vad la ce se uita...dar stateam cu lista langa mashina si il intrebam ce tot ce scria pe lista...chiar am ramas surprins placut desi nu ma asteptam sa fie asa :)
totalul reviziei 468 RON
dar... (normal ca exista si un "DAR") am ramas uimit cand am ajuns acolo si am predat mashina. ce imi zice nenea care a preluat`o: "stiti ca nu mai aveti garantie la vopsea...nu?"...la care am ramas uimit si l`am intrebat de ce asa...raspunsul: "multe zgarieturi"...ma uitam la el ca bou`n balta! adica eu ar trebui sa imi pun cortu langa mashina si sa o pazesc de prosti care`mi ating mashina cand deschid usa sau ca mai vine cate unu si`mi face o "fericire" cu ceva ascutit?!
toate fiind zgarieturi minore in afara de una cam de vro 15cm langa farul din dreapta unde a trecut careva cu o cheie si ciuda multe de a vrut sa vada cum arata tabla nevopsita la ceed :cry:
PS: am intrebat despre ulei si mi`au spus ca pot sa vin cu el meu...dar eram deja acolo(inca nu il schimbase) si la ce cald era afara...nu plecam nici batut sa iau ulei
Last edited by satto on 09 Jun 2009, 13:43, edited 1 time in total.
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

bibita
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2008, 14:09
Auto:

Re: Revizie Ena galati

Post by bibita »

pt marius
Cand am intrebat au zis ca atat timp cat masina e in garantie nu poti sa vii cu ale tale(filtru, ulei). cica uleiu ala e cel folosit si de producator! Eu ma indoiesc dar daca e romania....
Filtrul vechi (polen) si restul de ulei mi le-au dat inapoi. Au fost baieti la faza asta.
Acelas pret deci acelasi filtru de polen la 140 ron.

onix
Posts: 671
Joined: 01 Jun 2008, 16:48
Auto:
Location: bucuresti

Re: Revizie Ena galati

Post by onix »

bibita te invit sa-ti faci urmatoarea revizie la I.M.G :lol: ca nu-i mare distanta intre Bucuresti si Galati :D
Image

bibita
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2008, 14:09
Auto:

Re: Revizie Ena galati

Post by bibita »

Nu e la fel de scump?
Cred ca da.
Am citit pe forum ce e 5 mil fara filtru de polen

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizie Ena galati

Post by marius_gl »

bibita wrote:Cand am intrebat au zis ca atat timp cat masina e in garantie nu poti sa vii cu ale tale(filtru, ulei).
Ok, stiu ca iti impun sa pui uleiul lor, insa cu filtrele (de polen, de aer la motor si de ulei) te poti duce la pachet, ca te primesc fara comentarii! Numai din cel de polen economisesti 100 lei!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizie Ena galati

Post by sender78 »

Puteti sa mergeti cu toate consumabilele, ulei, filtru polen, filtru ulei, fiindca nu au de ce sa comenteze.
Am postat deja pe forum de ce, aici, viewtopic.php?f=87&t=4706&start=45
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

onix
Posts: 671
Joined: 01 Jun 2008, 16:48
Auto:
Location: bucuresti

Re: Revizie Ena galati

Post by onix »

Fratilor...la I.M.G poti sa vi cu orice consumabil....nu-ti impune nimeni NIMIK
Image

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Revizie Ena galati

Post by mrs »

@onix
........dar scrie in cartea de garantii....
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

bibita
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2008, 14:09
Auto:

Re: Revizie Ena galati

Post by bibita »

Uitat sa zic.UN vecin a reclamat acum ceva timp 2 probleme tot la ena .
Una bucata bucsa plastic de la volan ( trancane pe piatra cubica si gropi la viteze mai mici de 30 km/h) si potentiometru casetofon.
Verifica si zice : da domle sunt defecte. Da le facem cand veniti la revizie.
La revizie le reclama si mesterul mustacios zice: da acum merge casu si nu pot sa il schimb ca daca merge cand ajunge in jermanica mi-l imputa mie si e 1000 E unu. Plus ca tre sa il dau jos, iau seria, comand jermanica, vine 3 saptamani, anunt la tine, vii desfac, schimb si gata, asta daca chiar e defect.
Eram cu el si vecinu zice: pai bine da cand am reclamat nu mergea.
Concluzia: Daca nu iti merge un cas la kia tre sa iti desfaca bordu de 2 ori tre sa ai "noroc" sa nu mearga casu cand te duci la ei.
Bafta si grija la voi.

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizie Ena galati

Post by satto »

ce i`am laudat eu la revizie...pe atat de tare ii injur acum la ganratie :oops:
am fost azi cu o problema pe garantie...si raspunsul berbecului cu mustatza din service a fost: "DA NU MAI FACEM PE GARANTIE CA AVEM PROBLEME FINANCIARE CU IMPORTATORUL DE LA BUCURESTI!" creca o sa o duc sa o "parchez" direct in sediul loc de SERVICE AUTORIZAT! ](*,) PDT_040 :smt013 :smt062
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizie Ena galati

Post by aeon »

@satto...ai ajuns la concluziile mele deja .... parca erai mai optimist :D
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizie Ena galati

Post by satto »

@aeon
am vrut si eu macar o data sa cred ca sunt si ei in stare de ceva...da vad ca nu se poate :(
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

User avatar
livsan2000
Posts: 31
Joined: 05 Aug 2007, 19:59
Auto:
Location: Up in smoke !!!
Contact:

Re: Revizie Ena galati

Post by livsan2000 »

Salutare!!

Am facut si eu revizia nr. 2 la 1,4 benzina, 19000 Km, in Galati la ENA.
Exceptand faptul ca pentru 45 min. de manopera m-au taxat 190 lei, totul a fost OK:
-m-au lasat unele piese de acasa : 1/2 bidon ulei de data trecuta, filtru aer Mann si filtru polen Jakoparts (ingaraj.ro);
-mi-au dat restul de lichid de frana si spray de degresat, precum si filtrele schimbate (aer + polen).

Deci in concluzie totul a fost OK dar trebuie sa-mi gasesc alt service mai ieftin la manopera pt. ca la astia le este foaaammeee tare.

Ulei Bixxol C3 - 3L - 141 lei
Spray degripant - 1buc - 13lei
Filtru ulei - 1buc - 35 lei
Lichid frana - 1buc - 22 lei
Manopera - 2,5 ore - 190 lei
Total de plata : 399 lei la servie + 117 lei piesele mele = 516 lei
Cam mult dupa parerea mea !!!
Ma gandesc serios sa renunt la garantie, pentru ca am inteles ca revizia de 3 ani va fi crunta, avand in vedere ca implica si schimbare placute, probabil manopera va fi vreo 500 lei.

Mentionez ca m-am si luat la harta putin cu dansii pentru ca mi s-a parut aberant sa mi se factureze 2,5 ore manopera avand in vedere ca a durat 45 min. Ce vrei domle'? astia-s timpii!!! Mi-au trecut in cartea de service ca cele 2 filtre nu sunt originale, ci aduse de mine.
Asta e! Made in RO!!!
KIA Ceed, 1,4 Best Pewter Beige Benzina, 27.000 Km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”