Stop frana central crapat

Inclusiv campaniile de rechemări
myceed
Posts: 16
Joined: 16 Sep 2008, 10:32
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Stop frana central crapat

Post by myceed »

salut,
La aproape un an de la achizitia ceed-ului (inainte de perima revizie) ma confrunt cu o prima problema.
Intr-o zi am inchis haionul, iar la cateva secunde dupa am auzit un "tzac" dinspre masina. m-am uitat spre zona stopului din partea de sus a haionului si am observat ca acesta crapase (crapatura traverseaza locul unde este duza pentru stropit luneta.
Ma intreb daca cei de la servis o vor schimba pe garantie. (oare cat costa?)
Sambata voi merge sa fac prima revizie la oz maraton craiova si le voi prezenta problema si promit sa revin cu amanunte dupa revizie.
cee'd best 1.4 black pearl
14.9xx km
Craiova,Dolj

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: stop frana central crapat

Post by Nesta3 »

si la mine e la fel...dar nu deranjeaza cu nimk :P ...deocamdata :D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

myceed
Posts: 16
Joined: 16 Sep 2008, 10:32
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: stop frana central crapat

Post by myceed »

Am fost sambata la oz maraton, le-am spus de stopul crapat si mi-au spus ca "in nici un caz nu se schimba pe garantie" (garantia din bara in bar e o poveste frumoasa).
stopul costa 670 lei, daca ma retinut eu bine (nu vine doar geamul).
cee'd best 1.4 black pearl
14.9xx km
Craiova,Dolj

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: stop frana central crapat

Post by Nesta3 »

:lol: auzi nu s skimba pe garantie....cred k ar trebui revizuita treaba cu garantia pt k teoria k teoria,praktica ne omoara....cum adk nu vine doar geamul?vine cu tot cu eleron? :?:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

myceed
Posts: 16
Joined: 16 Sep 2008, 10:32
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: stop frana central crapat

Post by myceed »

trebuie cumparat haionul cu totul :))
cee'd best 1.4 black pearl
14.9xx km
Craiova,Dolj

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: stop frana central crapat

Post by Ogy »

Se refera la geamul stopului... :)

Alyn
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2008, 14:49
Auto:
Location: Pitesti

Re: stop frana central crapat

Post by Alyn »

nush dak ar trebui sa fie pe garantie...din cate stiu eu stopul il schimba dak cumva s-a defectat ceva...sa va m-ai dau un ex:dak trag de manerul usii si se rupe dupa voi ar trebui schimbat pe garantie? sfatul meu e sa fiti mai atenti...probabil ca stopul a crapat in urma unui soc mai puternic cand ati inchis portbagajul
Kia pro ceed 1,4 black
Bmw 530 xd black
http://alynnw.hi5.com

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: stop frana central crapat

Post by alimos »

Eu l-am schimbat cu totul la Rodav Vaslui pe garantie. Motivul este ca in cazul meu crapatura a fost facuta pe partea dinspre tabla a stopului,in dreptul picioarelor de prindere a acestuia. Si avea broboane de condens pe interior.Nu credeti ca nu am intampinat rezistenta,insa nu au avut cum sa demonstreze ca l-am atins eu cu ceva.Am mers pe cartea strangerii excesive a acestuia. Si cred ca am avut dreptate.Garnitura de burete este foarte subtire,iar presata este de grosimea hartiei.Sunt puncte unde este strapunsa de stop,acesta frecand in vopsea si ajungand la tabla.Eu cred ca este prea subtire aceasta garnitura,suruburile stranse prea tare,iar frigul din ianuarie i-a venit de hac. Sa nu credeti ca stopul nou era de fapt chiar nou.Nu...era luat de pe o dauna totala,insa arata ca nou,si cand zic ca nou ma refer la detalii.Nu avea nici macar acea panza de paianjen de la spalare cu peria. Una peste alta,daca nu are urma de lovire nu au ce sa faca.Cel mai bun argument in favoarea deciziei de schimbare pe garantie a acestui stop sunt urmele lasate de acesta in vopsea,pana la tabla,ceea ce demonstreaza fie ca a fost strans la surubelnita electrica de slovac,fie ca garnitura de cauciuc/burete este foarte subtire si nu asigura elasticitate.Si in conditiile astea vibratiile generate de o inchidere normala a haionului sunt suficiente ca sa crape. A si inca un element. Vedeti ca habar n-au sa desfaca plasticele haionului...Se incepe cu partea mare si neagra,aceea de unde este prins manerul de inchidere de pe interior (de piele).
Bafta in meandrele cunoasterii autoturismului Kia C'eed! (asta era o urare pentru dealeri)
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: stop frana central crapat

Post by bubumisu »

Bafta in meandrele cunoasterii autoturismului Kia C'eed! (asta era o urare pentru dealeri)[/quote]

multam, o sa fiu si mai atent cand inchid usa portbagajului. nu ca pana acuma o tranteam, dar o mai "scapam" din cand in cand :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by xp »

Sa vad cat de reala este aceasta garantie ...am deflectorul lampei stop frana de la haion fisurat in zona duzei , de unde se pulverizeaza lichid de spalare .La service au facut constatarea si acum astept .Pretul lampii este de 810 lei :shock: la care se adauga manopera . Lampa nu prezinta urme de lovire , pur si simplu am sesizato intamplator . Au verificat si masina se incadreaza in cele la care trebuie sa se inlocuiasca garnitura la aceasta lampa .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by apachioara »

Ar trebui sa o inlocuiasca pe garantie. Exista un lot mare de masini la care au fost stranse prea tare suruburile de prindere , atat pt. lampa de frana superioara cat si pentru ansamblul de la suportul de nr. de la portbagaj. Trebuie sa monteze garnituri si saibe distantiere, astfel ca elementele sa nu intre in contact cu caroseria si sa zgarie vopseaua.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Stop frana central crapat

Post by xp »

Astazi mi-au dat raspunsul : nu intra pe garantie .....nu e defect de fabricatie . Asa ca garantia este un MARE FAS .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Stop frana central crapat

Post by alimos »

La fel cum tu nu ai cum sa demonstrezi ca nu ai lovit-o,la fel nu pot ei demonstra ca nu este defect de montaj.Intre defect de fabricatie si defect de montaj este o mare diferenta,Practic,acel stop nu are nici un defect de fabricatie.Insa modul in care a fost montat este deficitar.Iar acest lucru a fost recunoscut de Kia.Faptul ca stopul a ajuns sa roada din vopsea,inseamna ca acolo sunt prezente niste tensiuni care,avand in vedere ca este vorba despre un plastic de mici dimensiuni,aceste tensiuni sunt puternic influentate de temperatura exterioara.La mine la masina,acel plastic de deasupra numarului de pe spate a ros din vopsea numai in momentul in care acea parte a masinii era expusa la soare.Se incalzea plasticul,se dilata,si in cele din urma ambele capete rodeau din vopsea.Cand venea seara,se retragea plasticul aproximativ 1mm si distanta dintre cele doua elemente era optima.Stiu ca pare SF,dar este un fapt studiat de mine.Am pus ca distantier o fasie de plastic de 1mm grosime,si acum e ok.
La stop insa e mai greu de lucrat,trebuie dat jos si puse acele saibe distantier,precum si schimbata garnitura lui.

In opinia mea ,cazul tau este un caz comun de interpretare a garantiei,strict subiectiva si pur romaneasca din partea dealerului.Eu zic sa incerci in alta parte,la alt dealer,si de ce nu ,sa apelezi la Kia Romauto sau la ANPC ,folosindu-te de acel TSB al KIA MOTORS prin care este super clar explicat ca stopul a fost montat fara distantiere potrivite.Faptul ca el musca din vopsea inseamna ca a fost strans prea tare.Iar daca a fost strans prea tare,a cedat acolo unde a fost mai slab.In cazul meu ,eu am avut norocul ca s-a crapat in partea lui din spate,spre suruburile de prindere. N-au avut ce sa zica...
Bafta!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Stop frana central crapat

Post by xp »

Pentru o mai buna edificare atasez o fotografie :
http://picasaweb.google.com/serbanvalen ... 3749096530
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Stop frana central crapat

Post by xp »

Intre timp am facut o intampinare catre KIA ROMAUTO care mi-a dat urmatorul rapuns :
1. In urma sesizarii dvs. am contactat reprezentantul service-ului autorizat Kia din Braila, Service Automobile Braila, pentru a ne comunica motivul refuzului acordarii garantiei. Pana-n acest moment nu am primit raportul solicitat , in scris. Am increderea ca , cel tarziu, pana maine va voi putea comunica rezultatul investigatiilor efectuate de acesti reparatori autorizati Kia.
2. Buletinul de service cu nr: KCE10-91-V110-ED cu caracter de actiune de service, se refera la ajustarea pozitiei, pe inaltime, a lampii de hayon. Prin aceasta informare tehnica producatorul nu recunoaste faptul ca aceasta lampa se poate deteriora ci doar faptul ca se poate afecta starea stratului de vopsea. In acest sens recomanda tuturor reparatorilor autorizati Kia sa verifice, prin demontare, daca stratul de vopsea de sub lampa, s-a exfoliat. In caz afirmativ cheltuielile pentru revopsirea zonei afectate, inlocuirea garniturilor aferente sunt suportate de acesta.
3. Legat de conditiile de garantie oferite de producatorii de autovehicule va pot confirma ca, in conformitate cu legislatia in vigoare, acestia deconteaza toate defectiunile de material si/sau de montaj garantand astfel calitatea produselor vandute. Kia Motors respecta acest principiu , in plus fata de alti producatori, acordand o garantie extinsa produselor sale, acum de 7ani.
Va multumesc pentru intelegerea acordata.

Mentionez ca astazi am fost la SA Braila solicitant un raspuns in scris cu motivatia refuzului de a schimba lampa , m-au amanat pana maine .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”