Stop frana central crapat

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Stop frana central crapat

Post by bubumisu »

Si iaca asa (probabil) au mai pierdut un client :wink:
Dar dupa ce iese din garantie nu se gandesc ca "putem schimba macazul"? :x
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Stop frana central crapat

Post by xp »

Astazi am fost anuntat de SA Braila ca mi se accepta schimbarea lampii pe garantie :D Au comandat lampa si voi fi contacta pentru o programare .Multumesc KIA ROMANIA si SA Braila pentru rezolvare si implicare . =D> O singura nedumerire mai am : de ce trebuie sa tot apelezi la petitii si discutii interminabile pentru a rezolva o problema ? :twisted: Timp pierdut si nervi . :twisted: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL .Toate astea dauneaza imaginii marcii KIA .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Stop frana central crapat

Post by alimos »

Cand iti va da lampa jos,solicita sa ti se arate tabla de dedesupt.Mai mult ca sigur vei constata ca stopul a muscat din vopsea.Solicita corectarea acelei zone cu vopsea si uscarea imediata cu pistolul de aer fierbinte minim 15 minute la 600 grade!Daca nu esti acolo,vor pune stopul peste tabla zgariata si vei avea surprize ulterior! Bafta!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stop frana central crapat

Post by Ogy »

Corectez putin ce a zis alimos:
Nu se vopseste doar locul respectiv, se vopseste tot reperul (partea de sus de la hayon).
Am fost eu ieri pentru inlocuit pompa de frana si mi-a zis d-l. Alen (MIT) ca se schimba si garnitura de la stopul respectiv ca este si pentru aia rechemare....
S-au apucat baietii de treaba si m-au chemat dupa ce au demontat stopul, sa-mi arate ca vopseaua este ciupita si ca se va revopsi tot reperul si ca sa-mi fac o programare pt treaba asta.
Eu nu am vazut nimic (ochiul meu nu e format pt treburi deastea). Daca recomanda ei,eu nu am nimic impotriva.
Nota 10+ Alen ! Pentru restu' am momentan o retinere... sa vedem dupa rezultatul final.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Stop frana central crapat

Post by bubumisu »

alimos

Daca nu dai stopul jos, banuiesc ca nu iti poti da seama de eventuale probleme la vopsea, atata vreme cat stopul nu e crapat, neavand motive sa il dau jos ca sa verific nu?
Pentru ca am verificat si eu stopul, nu e crapat si nici nu sunt zone in jurul lui unde e afectata vopseaua
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stop frana central crapat

Post by Ogy »

@bubumisu raspunsul il ai mai sus:
se schimba si garnitura de la stopul respectiv ca este si pentru aia rechemare....

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Stop frana central crapat

Post by bubumisu »

Pai stai Ogy, ca eu ma refeream la faptul ca eu nu am constatat deocamdata probleme, eventual cum sa-mi dau seama ca de la exterior nu se vede nimic :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stop frana central crapat

Post by Ogy »

Nici eu nu am constatat probleme, nici la franare nici la stopul spate. Dar am fost in service pentru rechemare si acolo mi s-a spus.

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Stop frana central crapat

Post by alimos »

Draga Ogy,
In ceea ce priveste urma lasata de stop pe haion,solutia celor de la KIA MOTORS este de doua tipuri,in functie de gravitatea situatiei:
1.Daca nu s-a ajuns inca la tabla,generand aparitia ruginei,acea zona se va CORECTA cu o pensula subtire,se va usca cu pistolul de aer fierbinte,si apoi se schimba garnitura stopului.
2.Daca s-a ajuns la tabla,se curata cu smirghel fin zona respectiva,se vopseste LA PISTOL ,se usuca la aer fierbinte,se polisheaza,si abia apoi se aplica stopul cu garnitura noua.

Eu v-am spus despre prima varianta in ideea ca nu a ajuns inca la tabla zgarietura.Daca a ajuns insa,exista versiunea a doua.
INSA,avand in vedere PRICEPEREA,DARUIREA,si nu in ultimul rand CHEFUL de munca al tinichigiului ce repara probleme de garantie,pentru acceptarea carora te-ai mai si luptat cu el, va sfatuiesc cu caldura sa le cereti sa CORECTEZE foarte fin zona,nu sa vopseasca haionul in acea zona.Si asta deoarece corectura respectiva nu are decat rol de protectie.Zona respectiva este sub stop,exact unde ar fi trebuit sa protejeze garnitura.Oricum nu se vede nimic.Nu se stie cum poate iesi revopsirea partiala a haionului.E mult mai sigura si lipsita de complicatii prima varianta. Parerea mea...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Stop frana central crapat

Post by xp »

Astazi am fost si mi-au inlocuit lampa , montand distantiere si garnitura noua =D> . Nu a fost cazul de vopsit .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Stop frana central crapat

Post by Clauds »

Salutare,

Am dat si eu peste aceasta problema cand m-am lovit de ea = prea tarziu.
Din acest motiv si doresc sa readuc in actualitate acest topic.
Am observat si eu astazi la stop-ul central de frana / spate - urme vizibile de rugina pe tabla din jurul lui.
Din pacate nu stiu cum se poate demonta acea lampa ...
Si nici de vreo rechemare in service nu am auzit - pe tema aceasta.

Ma puteti ajuta cumva cu mai multe detalii despre subiect ?
Varianta 1: daca stiti cumva cum se demonteaza acel stop
Varianta 2: daca aveti cumva mai multe detalii despre rechemare aceea ?? pentru aceasta problema ... sau cum se procedeaza ? Caci sunt sigur ca daca ma duc acum la service si le spun despre problema asta o sa rada de mine de-o sa se strice ... Asa ca m-as duce documentat - ca sa zic asa.

Va multumesc pentru orice informatii.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stop frana central crapat

Post by Ogy »

In primul rand zi la ce masina ai problema asta. Daca ai facut reviziile la kia aceste probleme le constatau si le remediau ei. Daca ai fost la revizii la kia si nu ti-au gasit aceasta problema, poti sa razi tu de ei.

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Stop frana central crapat

Post by Clauds »

Este o Kia cee'd 1.4 cumparata din primele aduse in Romania prin 2007 (parca).
De vreo 3 ani este la tatal meu in posesie - de aceea eu am pierdut contactul (de zi cu zi) cu masina ...
Astazi am vazut si eu problema - intradevar este rugina clar exact langa stopul de frana central.
Tatal meu nu a mai fost la revizii la reprezentanta de vreo 2 ani pe motiv ca era foarte scump pentru ceea ce faceau si pe deasupra sunt si foarte incompetenti la reprezentanta Brasov ... stiu ca a avut ceva probleme in urma cu 2 ani cand a fost la ultima revizie la ei.
De aici s-ar putea sa intervina insa si probleme de garantie - insemnand ca s-ar putea sa nu mai fie in garantie pe acest motiv.
Ce credeti ca se mai poate face in acest caz ?
Multumesc.

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Stop frana central crapat

Post by MeGeNe »

@Clauds, daca ai avea curiozitatea sa cauti pe forum, o sa gasesti un topic pe care-l cheama "BS...adica buletine service". Acolo eu personal am postat TSB-ul referitor la aparitia ruginii in zona stopului de pe hayon.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Stop frana central crapat

Post by Clauds »

Salut,

Am gasit buletinul de service respectiv ... in engleza.
Acum nu va suparati dar cum se procedeaza in continuare ? il printez si ma duc cu documentul in service sau ... ? (am mari dubii ca o sa ma bage cineva in seama)
Va multumesc pentru indrumari.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”