revizie 60.000 sau 4 ani

Inclusiv campaniile de rechemări
limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by limaxxis »

Salut

Cum ai facut acolo programarea ?

Ma intereseaza si pe mine.
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by bosca »

Cam ce ar fi obligatoriu de schimbat la revizia 4?
Mentionez ca am <35000 km si cam 5 mm la placutele de frana.
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by Misu »

limaxxis wrote:Salut

Cum ai facut acolo programarea ?

Ma intereseaza si pe mine.
pentru programare la mit aviatorilor, poti suna la 021.222.72.51. eu tocmai am schimbat o bieleta si caseta de directie la ei. dc mai apare ceva pe partea mecanica/electrica, o sa ma duc tot la ei pentru ca sunt aproape de serv.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by cHILLy »

Salutare tuturor

In urma reviziei m-am trezit cu cateva probleme: la intrarea masinii in service am reclamat faptul ca la franare apare o vibratie in volan; la receptie mi s-a spus ca ptr. rezolvarea problemei trebuie alezate discurile de frana. Zis zi facut, la iesirea masinii din service am constatat ca masina franeaza mult mai prost si se aprinde aproape la orice franare martorul de ESP. Dupa aprox 250 km de la revizie discurile arata ca in pozele de mai jos si martorul ESP clipoceste aproape de fiecare data cand franez un pic mai zdravan. Ce e de facut?

De asemenea tot la revizia mai sus mentionata am mers cu uleiul meu respectiv Mobil 1 ESP Formula, un bidon de 5l + un bidon de 1l in care mai erau ~450ml care mi-au ramas de la revizia precedenta. Din bidonul in care mai ramasesera ~450ml de ulei mecanicul a turnat tot uleiul cu toptanul fara sa mai verifice in vreun fel cu joja sa vada daca trece de nivelul maxim admis. Ajuns acasa am verificat eu cu joja si am constatat ca nivelul de ulei depaseste cu ~1 cm nivelul maxim admis pe joja. Ar putea aparea vreo problema din cauza ca mi-a pus prea mult ulei in motor?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by dragosv »

uleiul daca nu il consuma masina nu prea are unde sa se duca.eu nu am pus niciodata mai mult de 5 L,asa m au sfatuit mecanicii
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by frantic »

Nu e tocmai ok ca nivelul uleiului sa fie asa mare. Poti remedia insa simplu problema cu o seringa si un furtun de perfuzie pe care-l intorduci in baie prin locasul jojei si sa extragi surplusul. Procedura trebuie facuta cand uleiul e caldut.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by kiaalba »

cu uleiu rezolvi cu 20 de lei la orice service. atat e un schimb de ulei. bine teoretic doar iti mai las un pic sa curga, nu iti face schimbu.
eu stiam ca daca ai prea mult ulei il "mananca" si dupa aia o sa se dea de ulei. (presupun fiindca ii da de gust :lol: ), sau il da afara pe la buson.

chiar ai curaj sa mergi cu discurile alea? :shock: ai dat si bani sa ti le faca asa?

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by Dannyboy »

Trebuie curaj sa mergi cu discurile alea?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by kiaalba »

Dannyboy wrote:Trebuie curaj sa mergi cu discurile alea?
nooooooooo. e super ok sa mergi cu probleme la sistemul de franare.... aceleratia e importanta, nu frana. :)

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by limaxxis »

cHILLy wrote:Salutare tuturor

In urma reviziei m-am trezit cu cateva probleme: la intrarea masinii in service am reclamat faptul ca la franare apare o vibratie in volan; la receptie mi s-a spus ca ptr. rezolvarea problemei trebuie alezate discurile de frana. Zis zi facut, la iesirea masinii din service am constatat ca masina franeaza mult mai prost si se aprinde aproape la orice franare martorul de ESP. Dupa aprox 250 km de la revizie discurile arata ca in pozele de mai jos si martorul ESP clipoceste aproape de fiecare data cand franez un pic mai zdravan. Ce e de facut?

De asemenea tot la revizia mai sus mentionata am mers cu uleiul meu respectiv Mobil 1 ESP Formula, un bidon de 5l + un bidon de 1l in care mai erau ~450ml care mi-au ramas de la revizia precedenta. Din bidonul in care mai ramasesera ~450ml de ulei mecanicul a turnat tot uleiul cu toptanul fara sa mai verifice in vreun fel cu joja sa vada daca trece de nivelul maxim admis. Ajuns acasa am verificat eu cu joja si am constatat ca nivelul de ulei depaseste cu ~1 cm nivelul maxim admis pe joja. Ar putea aparea vreo problema din cauza ca mi-a pus prea mult ulei in motor?

Eu nu imi dau seama ce ar fi in neregula la acele discuri . Problema apare daca s-a luat din "carnea| lor , daca sunt ovalizate .

Presupun ca alezarea discurilor presupune indreptarea ovalizarii produse de minunatele noastre gropi . Daca se face cum cred eu (adica puse pe un strung si raschetate pana au suprafetele drepte) inseamna ca s-a luat parte din carnea dupa ele , deci s-ar impune chiar si schimbarea placutelor de frana ,cele vechi nemaiputand sa fixeze asa bine discurile cand franezi .
Abs-ul intra des ?
La service ai pus o intrebare ?

Referitor la ulei : Daca este prea mult ulei creste si presiunea in motor si automat trebuie sa plece undeva acel ulei . Nu stiu daca exista o supapa sau ceva de exacuare (tind sa cred ca nu exista.) Cea mai buna solutie mi se pare aceea cu seringa si cu furtun ca sa scoti tu manual din motor pana corespunde la nivel.
lor
Daca ai garantie trebuie sa ii pui pe ei sa verifice neaparat. Daca nu Bafta maxima.

Nu cred ca o sa ai problme din cauza franelor decat daca ai peste 60.000 km cu actualele placute.
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by cHILLy »

limaxxis wrote:

Eu nu imi dau seama ce ar fi in neregula la acele discuri . Problema apare daca s-a luat din "carnea| lor , daca sunt ovalizate .

Presupun ca alezarea discurilor presupune indreptarea ovalizarii produse de minunatele noastre gropi . Daca se face cum cred eu (adica puse pe un strung si raschetate pana au suprafetele drepte) inseamna ca s-a luat parte din carnea dupa ele , deci s-ar impune chiar si schimbarea placutelor de frana ,cele vechi nemaiputand sa fixeze asa bine discurile cand franezi .
Abs-ul intra des ?
La service ai pus o intrebare ?
Situatia e cam asa: cu discurile de frana s-a procedat exact cum ai spus si tu mai sus. Din pacate nu a fost alezata toata suprafata discului si a ramas o diferenta de nivel de ~0.4 mm si acum placuta de frana nu mai e in contact cu toata suprafata discului de unde si franarea defectuoasa si ca problema sa fie si mai naspa pe dreapta placuta calca pe o suprafata mai mare de disc ca pe stanga, de unde cred ca vine si problema cu clipoceala martorului de ESP.
Am intrebat la o alta reprezentanta si mi-au spus ca procedura de alezare e o prostie si ca trebuiau inlocuite discurile ovalizate pe garantie.
Acum nu stiu ce naiba sa fac - sa ma duc la acelasi service si sa ma cert cu ei sa-mi schimbe discurile pe garantie avand in vedere ca am vazut cat de "profesionisti" sunt sau sa merg la alta reprezentanta sa rezolv problema?
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by limaxxis »

Situatia mi se pare destul de clara !

Ar trebui sa te duci (sau sa ii contactezi pe e-mail/ telefon etc) la service-ul la care ti-au spus ca ar fi trebuit schimbate discurile si sa le ceri sa iti faca o constatare scrisa din care sa reiasa ca nu se procedeaza la alezarea discurilor ci ca trebuie schimbate pe garantie. Cu constatarea ar trebui mai apoi sa te duci la primul service si sa le ceri inlocuirea discurilor.

Intrebarea mea (deoarece nu m-am documentat cu manualul sau altfel) : Discurile de frana nu se considera componente uzabile? Cred ca nu intra pe garantie. Aici trebuie sa te interesezi un pic .

Bafta
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by cHILLy »

Persoana cu care am vorbit lucreaza la un service care nu mai face parte din reteaua de service autorizat KIA. Cel cu care am discutat mi-a spus ca ei nu au alezat niciodata discuri de frana ci doar le-au inlocuit si din cauza ca masina nu are decat ~15500 km nu ar trebui sa se puna vreo problema de uzura.
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by BUNU »

Am facut revizia a IV-a la ENA Galati (43780 km).Pret 667,49 lei.Filtrul de polen carbon adus de mine restul de la ei.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: revizie 60.000 sau 4 ani

Post by Billy »

BUNU wrote:Am facut revizia a IV-a la ENA Galati (43780 km).Pret 667,49 lei.Filtrul de polen carbon adus de mine restul de la ei.

Ce producator are filtrul de polen cu carbon? Ms.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”