Citeste carnetul service-garantii !

Inclusiv campaniile de rechemări
bollo
Posts: 3
Joined: 01 Nov 2007, 13:29
Auto:
Location: bucuresti

Citeste carnetul service-garantii !

Post by bollo »

Stiati ca aceasta marca de masina,Kia Ceed are o garantie de 5 ani din bara in bara si daca ajungi in sevice constati ca aproape toate componentele sunt considerate consumabile?La 34000 km m-a lasat ambreiajul si mi s-a adus la cunostinta ca ambreiajul e considerat consumabil si trebuie sa achit peste 2000ron pentru inlocuirea acestuia.Consider anormal acest lucru,la toate firmele care se respecta ambreiajul nu este considerat consumabil.Masina fiind in "garantie" era normal ca macar manopera (600ron) sa o suporte ei.Asa ca mare ATENTIE la teapa garantiei de 7 ani, respectiv 5 din bara in bara !!! Mai este cineva pe aici in situatia mea?

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: ATENTIE Pacaleala garantie

Post by chubby »

bollo, da-mi voie sa te contrazic, ambreiajul este considerat consumabil la 90% din producatorii de masini, iti spun asta din proprie experienta, maica-mea conducand un mitsubishi, la care a cazut ambreiajul la 35.000, asa au zis si cei de acolo ca este consumabil, apoi m-am interesat si la alte marci.

Concluzia ambreiaj=consumabil da-mi te rog cateva exemple de firme care se resepecta si ambreiajul nu e considerat consumabil, asa cum ai sustinut mai sus

Deasemenea cei la mitsubishi au spus ca este din vina soferului care a condus masina cu ambreiajul calcat mai tot timpul.
am impresia ca si o lista undeva cu ce piese sunt considerate consumabile.

have a nice day 8)
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: ATENTIE Pacaleala garantie

Post by mortymer »

io... la matiz la 30.000 a cazut ambreiajut... placa+sisc+rulment... la radacini giurgiului domne doar rulmentul vi-l schimbam pe garantie si restul platiti... am citit carnetul inca odata si am constatat ca "daca in timpul defectarii unuei piese se defecteaza si altele chiar daca sunt consumabile , trebuie eschimbate toate" e aproximativ citatul... m-am intors sa-mir ridic masina si am intrebat"daca spunem ca in timp ce crapa rulmentul a busit placa si discul nu trebuie schimbate si ele?".... a facut ochii mari, a inghitit in sec si am platit pe factura o carpa si niste vaselina...
daca asteptati ceva timp, matizul este la tatal meu in folosinta cu toate actele si facturile, va fac un scan de pe deviz... locul radacini giurgiului...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE Pacaleala garantie

Post by shpid3r »

mi-a venit cam greu sa inteleg ce-ai vrut sa zici morty, cred c-am citit de 5 ori postul tau ... imprieteneste-te cu semnele de punctuatie, fac minuni :roll:

Eu am fost la revizia 1, la 15k km, si chiar in drum spre jilava am sesizat ca in frana de motor (muzica oprita) aud un fel de tzacanit (stiu, tzacanitul e la volan) ca de rulment, care nu se auzea inainte. Desi problema a fost rezolvata cu o ungere, am deschis discutia ambreiajului si mi s-a spus ca in general, ambreiajul e consumabil. Ca daca se defecteaza, se deschide piesa in cauza si in aceasta exista un lichid. Acesta are proprietatea ca la 400 grade (parca) se albastreste. Daca e albastru lichidul, inseamna ca e vina soferului (suprasolicitat ambreiajul). Daca nu, inseamna ca probabil e un defect de fabricatie si ca se poate schimba pe garantie. Nu a fost cazul, ca sa intram in discutii.

O piesa crapata (in sensul propriu al cuvantului, nu figurat) poate insemna si o problema din fabricatie... Daca vorbim de ambreiaj crapat la propriu, atunci eu zic c-ar trebui schimbat pe garantie. Daca imi crapa placuta de frana in 2, la o frana mai puternica, fiind piesa originala kia, cred ca mor cu mine de gat pentru una noua (poate sa fie si la 1 leu bucata, e un principiu), oricat de consumabila ar fi ea.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: ATENTIE Pacaleala garantie

Post by mortymer »

shpid3r wrote:mi-a venit cam greu sa inteleg ce-ai vrut sa zici morty, cred c-am citit de 5 ori postul tau ... imprieteneste-te cu semnele de punctuatie, fac minuni :roll:

Eu am fost la revizia 1, la 15k km, si chiar in drum spre jilava am sesizat ca in frana de motor (muzica oprita) aud un fel de tzacanit (stiu, tzacanitul e la volan) ca de rulment, care nu se auzea inainte. Desi problema a fost rezolvata cu o ungere, am deschis discutia ambreiajului si mi s-a spus ca in general, ambreiajul e consumabil. Ca daca se defecteaza, se deschide piesa in cauza si in aceasta exista un lichid. Acesta are proprietatea ca la 400 grade (parca) se albastreste. Daca e albastru lichidul, inseamna ca e vina soferului (suprasolicitat ambreiajul). Daca nu, inseamna ca probabil e un defect de fabricatie si ca se poate schimba pe garantie. Nu a fost cazul, ca sa intram in discutii.

O piesa crapata (in sensul propriu al cuvantului, nu figurat) poate insemna si o problema din fabricatie... Daca vorbim de ambreiaj crapat la propriu, atunci eu zic c-ar trebui schimbat pe garantie. Daca imi crapa placuta de frana in 2, la o frana mai puternica, fiind piesa originala kia, cred ca mor cu mine de gat pentru una noua (poate sa fie si la 1 leu bucata, e un principiu), oricat de consumabila ar fi ea.
am reusit sa schimb pe garantie placa de presiune+discul de ambreiaj+rulmentul de presiune (ale uni matiz, la radacini giurgiului) invocand paragraful din caietul de garantie care sustinea aproximativ ca "daca in cazul defectarii unei piese este antrenata si defectarea altora-chiar daca acestea din urma sunt consumabile- se schimba si acestea pe garantie"... adica am invocat ca discul de ambreiajsi placa de presiune - considerate consumabile- s-au defectat din cauza defectarii rulmentului de presiune - piesa acoperita de garantie- ma facui lizibil acum??? iar la sfarsit am platit o carpa si niste vaselina pentru toata operatiunea...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE Pacaleala garantie

Post by shpid3r »

multumesc, mult mai bine ;)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Citeste carnetul service-garantii !

Post by Ogy »

Asa cum scrie si in titlu puteti sa cititi caietul de garantii.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”