manopera in garantie !!???

Inclusiv campaniile de rechemări
ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

manopera in garantie !!???

Post by ulisica »

a fost cineva cu masina in garantie sa isi monteze senzori de parcare ori altceva pe masina ?
cat a fost manopera la lucrare..
intreb aceasta pentru ca vineri 06.11 la service-ul din Braila unde m-am dus doar pentru a-mi trece numele pe cartea service ( era initial numele proprietarului) am intrebat de curiozitate cat ar fi manopera pt. montarea unor senzori de parcare si un inginer de pe acolo a `scapt` vreo 450/500 ron !!!
am zis ca e o greseala sau ca nu aud bine si am repetata intrebarea precizand ca senzorii ai cumpar eu , si i-as mont ala un alt service dar daca tot am ajuns pe la ei..am zis sa intreb..
m-au pierdut de client sorry...
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: manopera in garantie !!???

Post by psystem »

Intr-adevar, manopera este putin cam scumpa pentru lucrarea pe care ai mentionat-o, insa nu face obiectul garantiei si deci costa.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: manopera in garantie !!???

Post by spdblue »

@ulisica daca la masina vrei sa adaugi ceva platesti, daca schimbi o piesa, de exemplu: telescop, bieleta etc., nu se plateste manopera. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: manopera in garantie !!???

Post by aeon »

cu putina indemnare si atentie iti pui singur senzori ;)
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: manopera in garantie !!???

Post by ulisica »

psystem wrote:Intr-adevar, manopera este putin cam scumpa pentru lucrarea pe care ai mentionat-o, insa nu face obiectul garantiei si deci costa.

Sunt de acord ca trebuie sa paltesc atat timp cat masina este in garantie, dar totusi pentru senzori de parcare sa aberezi 450/500 ron lasandu-ma sa i-mi dau cu parerea cam cat este pretul real cand in mod normal ar fi trebuit sa aiba afisate tarife pt. executarea unor lucrari de genul montare senzori , alarma bla, bla..
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: manopera in garantie !!???

Post by ulisica »

aeon wrote:cu putina indemnare si atentie iti pui singur senzori ;)

eu vreau sa ai motez singur ( si cu un mic ajutor al un coleg `super meserias` daca pot spune asa) ,senzorii de aici http://www.proxel.com/features.htm .
ma intreb cum as putea sa ai `fac`rau masinii adaugand acesti senzori.
Ce este mai ciudat mi s epare faptul ca am dorit sa o configurez cu ceva optionale ( senzori de parcare , ESP,oglinzi cu semnalizare,genti ,xenon,climatronic,) si NU S-A PUTUT d eparac nu as fi platit si era moka !!!!!!!!!!!!!
asta este romaniaca tara care te streseaza numai cand respiri si marea majoritate sunt cu ochii sa te fure din toate pozitiile..
da mergem inainte si sa ma bucur de masina fara evenimente,,ca si acest deziderat mi se pare cam greu de indeplinit cu atatia cretini/manelisti cu permise luate pe bani si bmv/mercedes sh..
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”