Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by seeds »

andrei_pga85 wrote:.

ieri 20 martie am fost si eu la prima revizie la 14 470. dupa cum am spus in primu rand cam scumpa. precizez ca am facut-o la service-ul din Baneasa....
totalul e de 632,87 ron fara TVA... 753,12 cu tot cu TVA
Scuuump !!! :shock: Eu am facut astazi rev. de 15k la Ena-Autoprim.Totul dupa cum urmeaza:
1,2 ore manopera(87 lei) +
filtru ulei(35lei)
filtru polen(70 lei)
ulei Bixxol (200ron/4l)
total: 392 lei
PS: Am aflat ca este o perioada promotionala pana pe 15 aprilie si se fac discount-uri la revizii :19% la manopera + 18,6% la consumabile. Cei care sunteti din zona GL-BR grabiti-va ! Se da numai cate una! :lol:
@Andrei: daca puneai de 100 lei benzina si veneai la Galati pt revizie scapai mai ieftin :) si vedeai si cum lucreaza la masina, din `sala de asteptare`!
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by chit »

Salutari.
Revizie efectuata astazi la AltiMotors Bacau.
ODO: 8200 km

Pret total revizie: 516 RON (cu TVA inclus).

S-a facut schimbul la filtrul de ulei, filtru polen, ulei Mobil1 5w40, manopera, strans frana de mana si completat cu antigel(asta nu apare in deviz, ori au uitat ori a fost bonus :D ).

Nu s-a schimbat filtrul de aer, cica nu ar fi necesar la cati km are masina.

Nu am preturile detaliate pe fiecare produs....pentru ca devizul l-am uitat in masina si nu prea am chef sa cobor. Dar daca e cineva interesat....se poate rezolva.
Dupa terminare ma uit in portbagaj si vad doar filtrul de polen vechi.
M-am dus sa intreb daca nu a ramas si ceva ulei pentru comletari ulterioare. Baietii de acolo au inceput se o coteasca, ba ca l-au pus tot, ba ca au facturat doar 3.4 litri. Pana la urma mi-au dat intr-o sticla cam 0.8 l.
Am verificat nivelul la ulei si am observat ca e la maxim. Cred ca nu e nici o problema.

Sper ca nu v-am plictisit....Sanatate....
Cee'd 1,4 GSL MT Best

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ady85btz »

Cei care au facut revizia la IMG, imi puteti spune va rog ce ulei v-au pus? Mersi
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Pret revizii....

Post by nicul »

stie cineva dimensiunile exacte pt filtrul de aer (cel de la motor)? nu de alta dar as vrea sa imi iau unul precum si un filtru de interior (polen) care costa impreuna 60 de lei...(de pe un site). :?:

dangre
Posts: 68
Joined: 02 Jan 2009, 13:27
Auto:
Location: Macin, Tulcea

Re: Pret revizii....

Post by dangre »

Din cate am vazut pe forum, toti au facut prima revizie la 15.000 km ( bine ma refer la cei care au parcurs aceasta distanta intr-o perioada mai mica de un an ). Mie mi-au spus sa vin la 10.000. Oare sa sa se fi schimbat prima revizie?
Ex Cee'd 1.4 Best Machine silver

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ady85btz »

daca ai diesel te duci la 10k ai benzina la 15k
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

simonik
Posts: 4
Joined: 28 Feb 2009, 22:05
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by simonik »

buna,
ajutati-ma va rog cu urmatoarele informatii :(

1. recomandati-mi un service OK in Bucuresti ptr prima revizie (Ceed-ul mea este pe benzina si am inteles ca la 1500 km se face I revizie);
2. cu cat timp inainte de revizie trebuie sa te programezi la service;
3. cat costa prima revizie;
4. ce ulei de motor este indicat ptr Kiutza;
5. se da si spaga celor de la service ptr revizie;
6. iti verifica ei totul la mashinutza sau trebuie sa le soliciti in mod special si asta inseamna un cost suplimentar;

ptr ca am mari emotii cu revizia asta...sper sa nu imi rupa buzunarul...

multam :)

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Akbhar »

Revizia la Cee'd pe benzina se face la 15.000km (nu 1500).

1. Serviceuri in Bucuresti ai 3 (Baneasca, Aviatorilor si IMG - in Jilava). In principiu, IMG a primit cele mai multe aprecieri, dar poti apela la fiecare.
2. In functie de noroc, programarea se poate face si de pe o zi pe alta, dar e bine sa o faci cu 3-4 zile inainte. Oricum dai un telefon si iti poti alege o zi/ora cand iti convine.
3. Prima revizie costa cam 600Ron - vezi in posturile anterioare.
4. Daca nu te pricepi, mergi pe mana celor din service, au ei toate consumabilele necesare. In principiu un ulei sintetic 5w30 e ok.
5. De ce ai face asta? Suntem in Romania, dar poate scapam si noi secolul asta de apucaturile astea de toata jena.
6. Ei au o lista de verificari pe care o fac, dar daca consideri ca e ceva in neregula cu masina nu ezita sa completezi pe formularul pe care il vei primi si ei vor verifica.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by igorr »

Care mai sunt numerele sa-ti faci rezervare la revizie la IMG?
Am sunat la 0733660165 e inchis iar la 0216291595 nu raspunde nimeni.

Multumesc mult.
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

vicus
Posts: 9
Joined: 09 Aug 2007, 14:25
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by vicus »

ady85btz wrote:daca ai diesel te duci la 10k ai benzina la 15k
La Diesel se face la 20.000 km, nu la 10.000.

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ady85btz »

Facut azi prima revizie la IMG,iar preturile ar fi cam asa:
*Filtru ulei --- 32,64 ron
*Filtru aer --- 97,87 ron
*Filtru polen--146,32 ron
*Ulei SynPower 5w30 Valvoline 3,2 litri --- 181,11 ron
*Manopera --- 109,67 ron
Total 567,60 ron la care se adauga reducerea de 15% rezultand un total de 482,46 ron(un pret super) !!!
Am ajuns la 8.15 la 8.30 a intrat in atelier si am ridicat-o la 13; pe langa revizia propriu zisa am mai cerut un reglaj frana de mana,echilibrat capota si un polish la bara fata,si-am primit si un set de suporti de numar :lol: .Recomand cu incredere IMG-ul,un service excelent!
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by alimos »

Aceeasi parere extraordinara o am si eu despre Rodav Vaslui.
Am facut azi prima revizie la ei.Pret 478 ron cu ulei Castrol 5w30,filtru ulei si polen noi originale KIA,curatat filtru de aer motor si strans cursa franei de mana!
Sunt niste oameni care au intr-adevar ca scop si chiar reusesc sa-si apropie clientii, si mai mult, sa ii pastreze.Sunt extrem de relaxati,dedicati,de la inginer si pana la femeia de serviciu. Domnul Viorel,directorul tehnic a INSISTAT, pentru ca sunt din Bacau, sa faca si o citire a tuturor parametrilor masinii pe computer si mi-a explicat cu lux de amanunte despre fiecare parametru in parte.(nu de altceva,dar nu pot merge la Vaslui zilnic).Nu stiu...dar pare ca traieste pentru asa ceva.Este prietenos si comunicativ.Sparge toate miturile despre service-urile si mecanicii din Romania.
Am stat langa masina de la inceput si pana la sfarsit,cu amendamentul ca nu am respirat aerul oamenilor.Am pus intrebari pertinente si am studiat si eu ce se putea (ce e pe dedesupt,daca are pete de ulei sub motor,dimensiunile placutelor,etc).Mi-au spus si cum se spala motorul,cum trebuie spalate jantele,cum sa mentin curat motorul,etc.
Una peste alta,parca am fost in excursie la Vaslui,si nu intr-un service!
Bravo lor, si ceilalti sa se uite si sa invete ce inseamna grija pentru client!!!RECOMAND tuturor din zona RODAV Vaslui!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by cmihai »

ady85btz wrote:*Filtru polen--146,32 ron
wtf :evil: o caruta de bani totusi .....cind te gindesti ca il poti schimba si singur intre intervalele la revizii si costa numai 40 de lei
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by djniki4 »

@cmihai
Am luat eu filtru de polen de la Augsburg(firma Jakoparts), exact cum e cel de la revizii , cu 46 de lei.


@alimos poate esti amabil si imi spui si mie pe PM cum se spala motorul, sau fa un topic separat(Daca nu mai exista unul)
Last edited by Ogy on 06 Apr 2009, 20:45, edited 1 time in total.
Reason: Fara quote la mesajul anterior, va rog. Multumesc.

dangre
Posts: 68
Joined: 02 Jan 2009, 13:27
Auto:
Location: Macin, Tulcea

Re: Pret revizii....

Post by dangre »

vicus wrote:
ady85btz wrote:daca ai diesel te duci la 10k ai benzina la 15k
La Diesel se face la 20.000 km, nu la 10.000.
Problema este ca cei de la Tulcea ( sc Valberno) mi-au spus sa ma duc la 10k. Sa fie cumva o smecherie de-a lor?
Ex Cee'd 1.4 Best Machine silver

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”