In ce consta garantia?

Inclusiv campaniile de rechemări
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

In ce consta garantia?

Post by danycxxx »

Pe site-ul kia.ro apare:

Aplicatie cee-d si Sportage
1. Perioada garantiei 36 de luni fara limita de Km
60 de luni in limita a 150 000 Km
84 de luni in limita a 150 000 Km pentru grupul motopropulsor
2. Vopsea 60 de luni in limita a 150 000 Km
3. Anti-perforatie 120 de luni
4. Piese de schimb 24 de luni
5. Alte garantii limitate 24 de luni pentru acumulator, agent refrigerant, audio

Grupul motopropulsor ce presupune? Ma gandesc ca reviziile trebuie facute numai pentru piesele care se aplica garantia(Grupul motopropulsor) daca a trecut perioada de 24 de luni, dar in ce consta acesta?

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: In ce consta garantia?

Post by bobbo1981 »

Grupul motopropulsor se refera la motor+cutia de viteze la care ai garantie 7 ani.
Piese de schimb: 24 luni din cate am inteles eu daca in perioada de garantie se inlocuieste ceva acel ansamblu mai are garantie 24 de luni de la momentul inlocuirii.

Daca gresesc rog colegii sa ma corecteze.

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: In ce consta garantia?

Post by danycxxx »

La grupul motopropulsor intra si ambreiaj, discuri de frana, telescoapte, bielete ? (tin si acestea de trenul de rulare?)

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: In ce consta garantia?

Post by alimos »

Da,dar nu tin de propulsie! Motopropulsor inseamna cel care trage.Stricto senso motorul, si strict legata de el ,cutia.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: In ce consta garantia?

Post by danycxxx »

Kit-ul de ambreiaj - volanta, intra sau ba?

gyany
Posts: 12
Joined: 13 Nov 2008, 17:59
Auto:
Location: bacau

Re: In ce consta garantia?

Post by gyany »

Kit de ambreaj este considerat consumabil,se poate face pe garantie pana in 2500 km ( defect de fabricatie )
restul ( placute, bucse, bielete, amortizoare, etc) sunt considerate la fel "consumabile" si nu fac obiectul garantiei.
Fiecare producator are un "timp de " si un " nr de km " la care se schimba diferite piese pe garantie ( vezi probl coloana de directie, amortizor spate dreapta stc )
kia cee`d city 1,6 dsl hp 115 caluti
oil blue

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In ce consta garantia?

Post by Ogy »

Bielete schimbate pe garantie (ca si alti posesori).

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: In ce consta garantia?

Post by bobbo1981 »

gyany wrote:Kit de ambreaj este considerat consumabil,se poate face pe garantie pana in 2500 km ( defect de fabricatie )
restul ( placute, bucse, bielete, amortizoare, etc) sunt considerate la fel "consumabile" si nu fac obiectul garantiei.
Fiecare producator are un "timp de " si un " nr de km " la care se schimba diferite piese pe garantie ( vezi probl coloana de directie, amortizor spate dreapta stc )
Daca imi spui si mie unde scrie ca bucsele, bieletele, amortizoarele sunt consumabile ....

gyany
Posts: 12
Joined: 13 Nov 2008, 17:59
Auto:
Location: bacau

Re: In ce consta garantia?

Post by gyany »

bobbo1981 wrote:
gyany wrote:Kit de ambreaj este considerat consumabil,se poate face pe garantie pana in 2500 km ( defect de fabricatie )
restul ( placute, bucse, bielete, amortizoare, etc) sunt considerate la fel "consumabile" si nu fac obiectul garantiei.
Fiecare producator are un "timp de " si un " nr de km " la care se schimba diferite piese pe garantie ( vezi probl coloana de directie, amortizor spate dreapta stc )
Daca imi spui si mie unde scrie ca bucsele, bieletele, amortizoarele sunt consumabile ....
Orice piesa care are uzura " naturala" ce provine din utilizarea in modul specific, nu este acoperita de garantie ( ex: daca tu faci 50.000 si amortizorul isi pierde proprietatile crezi ca va fi schimbat pe garantie?, etc etc etc )
kia cee`d city 1,6 dsl hp 115 caluti
oil blue

gyany
Posts: 12
Joined: 13 Nov 2008, 17:59
Auto:
Location: bacau

Re: In ce consta garantia?

Post by gyany »

@ogy , bieletele schimbate in garantie fac obiectul unui defect ( km putini dupa cum am mai precizat ).
kia cee`d city 1,6 dsl hp 115 caluti
oil blue

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: In ce consta garantia?

Post by bobbo1981 »

gyany wrote:
bobbo1981 wrote:
gyany wrote:Kit de ambreaj este considerat consumabil,se poate face pe garantie pana in 2500 km ( defect de fabricatie )
restul ( placute, bucse, bielete, amortizoare, etc) sunt considerate la fel "consumabile" si nu fac obiectul garantiei.
Fiecare producator are un "timp de " si un " nr de km " la care se schimba diferite piese pe garantie ( vezi probl coloana de directie, amortizor spate dreapta stc )
Daca imi spui si mie unde scrie ca bucsele, bieletele, amortizoarele sunt consumabile ....
Orice piesa care are uzura " naturala" ce provine din utilizarea in modul specific, nu este acoperita de garantie ( ex: daca tu faci 50.000 si amortizorul isi pierde proprietatile crezi ca va fi schimbat pe garantie?, etc etc etc )

Atat timp cat nu depasesc limita de 100.000 km (sau 150.000 km) si masina are garantie integrala cred ca este normal sa fie schimbata prin garantie orice piesa care nu este trecuta ca si consumabil in carnetul de service.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In ce consta garantia?

Post by Ogy »

@gyany
Le-am schimbat la MIT, unde mi s-a explicat IMEDIAt ce si cum fara teste de amortizoare, etc....

raul220183
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2010, 14:30
Auto:
Location: baia mare

Re: In ce consta garantia?

Post by raul220183 »

gyany wrote:
bobbo1981 wrote:
gyany wrote:Kit de ambreaj este considerat consumabil,se poate face pe garantie pana in 2500 km ( defect de fabricatie )
restul ( placute, bucse, bielete, amortizoare, etc) sunt considerate la fel "consumabile" si nu fac obiectul garantiei.
Fiecare producator are un "timp de " si un " nr de km " la care se schimba diferite piese pe garantie ( vezi probl coloana de directie, amortizor spate dreapta stc )
Daca imi spui si mie unde scrie ca bucsele, bieletele, amortizoarele sunt consumabile ....
Orice piesa care are uzura " naturala" ce provine din utilizarea in modul specific, nu este acoperita de garantie ( ex: daca tu faci 50.000 si amortizorul isi pierde proprietatile crezi ca va fi schimbat pe garantie?, etc etc etc )

becuri, lichid de racire ,lichid de frana.placute frana,filtre.nu intra in garantie. restul are garantie 5 ani bara in bara adica :bucsi ,rotule bielete antiroliu,{am schimbat eu una in garantie la 20000 km}telescoape.
cee'd sw 1.6 dsl 115 hp

ogabi
Posts: 27
Joined: 27 Jan 2008, 15:07
Auto:
Location: ramnicu valcea

Re: In ce consta garantia?

Post by ogabi »

Dar parbrizul?
Al meu s-a crapat incepand de la baza - crapatura urca cca 10 cm dupa care face un unghi aproape drept si continua inca vreo 20 cm spre dreapta ( daca te uiti din masina). O crapatura " curata" fara orice urma de lovitura sau ceva asemanator. Dealtfel nici nu am realizat cand s-a intamplat - doar din cauza ca aceasta se prelungeste am observat-o. :shock:
In plus Planet Motors Rm. Valcea nu mai este colaborator Kia si asa ca trebuie sa gasesc la alt service - la Pitesti, Craiova, Sibiu.....
Am vorbit la telefon cu cei de Sibiu si raspunsul a fost sa-l schimb pe casco.
Daca incasam vre-o piatra, ceva, nu aveam nici o problema, dar asa....garantie 5+2 ani,etc...
Pana la urma cred ca tot pe casco o sa-l schimb.
Ceed 1.4 gsl, best, Peweter Beige

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: In ce consta garantia?

Post by alex79 »

Si la mine crapase. Evident nu era nicio urma de lovitura. Doua service-uri nu au avut curaj sa il schimbe pe garantie. Am trimis email la importator dar degeaba. Pana la urma am schimbat pe Casco. Trebuia sa ma tin de capul lor sa imi dea in scris de ce nu imi schimba pe garantie, mai ales ca au recunoscut ca nu se vede nicio lovitura. Ar trebui sa ii strangi cu usa un pic.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”