Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Inclusiv campaniile de rechemări
bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by bumblebee »

da, inca mai am
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Masinile cu ESP-rechemare

Post by alimos »

Masinile cu ESP sunt rechemate din cauza unor posibile probleme la sistemul de franare.
http://www.ziuaonline.ro/economic/auto/ ... anare.html
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by alimos »

Sorry,nu vazusem topicul asta si am deschis altul sa anunt si eu vestea cu rechemarea ceed-urilor ,insa admin-ii au mutat postul meu aici.Mai bine il stergeau.Dupa ce citesti 4 pagini despre un subiect,este cel putin idiot sa anunte unul ca mine subiectul ca si cum ar fi o mare noutate .Dar asta e...daca nu am fost atent,m-au taxat...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by Ogy »

Alimos, nu te taxeaza nimeni si nu se sterge nimic. Ai dat dovada de implicare si nu ai ramas indiferent (eu asa am tradus postul tau).
Link-ul pe care l-ai postat, nu se regaseste pe aici.

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by alexandruu »

La cat de priceputi sunt mecanicii de la noi, ma indoiesc ca ar putea identifica problema.
Cand am facut revizia in urma cu o luna, am mers la Rodav Vaslui, si impreuna cu mine a mers si dark_anca .. tot cu un proceed alb. masina ei are o problema la franare de cateva luni, care evident, nu si-a gasit rezolvare la service. pedala de frana trebuie apasata cu ~2cm mai mult, pana masina incepe sa franeze. de fapt franeaza putin, apoi un gol de ~2cm dupa care franeaza. explicatia celor de la service a fost ca masina ei nu are aderenta pt ca are jante de 15 si nu are esp, de asta pedala nu merge la fel ca a mea . ce legatura au rotile cu faptul ca masina franeaza doar cu pedala la fund nu inteleg.. ( placutele erau ok, si au aerisit franele, si nu s-a rezolvat nimic ) si au zis ca nu ai ce ii face , asa trebuie sa mearga :)
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by octav_ceo »

salutare domnilor
zilele trecute am fost contactat telefonic de un reprezentant kia de unde am cumparat masina. m-a informat de campania de rechemere, m-a intrebat daca am avut ceva probleme. mi-a transmis ca voi primi si o scrisoare oficila prin posta din parte kia pentru rechemare.
deci, cei care suntem vizati vom fi informati prin posta de rechemare. poate nu se intampla azi maine, dar cu siguranta vom fi anuntati oficial.
drumuri faine.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by bubumisu »

PANA ASTEPTATI VOI CAMPANIA DE RECHEMARE, MAI BINE DATI O FUGA LA EI ASA CUM AM FACUT EU

Am fost la amiaza dupa ce l-am contactat telefonic dimineata pe ing. Ouatu Viorel, la Rodav Vaslui.
A desfacut filtru de aer, adica l-a scos, s-a uitat la seria pompei centrale de frana, se incadrea ca si fabricatia in perioada 01.04.2008-01.03.2009 si seriile cu probleme, a luat datele, urmeaza sa trimita la reprezentanta confirmarea de verificare si seria si cei de acolo vor trimite o pompe noua, dupa care se va face inlocuirea.
Nu ma intrebati ce serie ca nu am fost prea insistent, ca idee pompa mea era fabricata in luna a7-a
Deci daca nu va contacteaza ei, nu strica sa ajungeti voi pe la ei.

PS: desi le-am lasat nr de telefon, inca nu aveau de gand sa sune, probabil aveau "alte urgente", parerea mea.
In fine, tabelul cu VIN-urile si nr de masina era pe birou la dispecerat, era si a mea.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by eugenflorinmanea »

Eu zic sa va duceti cat mai repede! Din ce am observat- la toate masinile Kia Romania schimba pompa.
Ma gandesc mai incolo sa nu se prinda galbejitii si sa zica 'mai baieti la voi chiar toate verificate sunt defecte?!! '
SAAB 9-5

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by bubumisu »

eugenflorinmanea

Da nu au treaba romanasii cu asta :!:
E campanie initiata de galbejiti, romanasii de la service-uri suna clientii implicati, acestia vin la service, li se verifica seria de la pompa, dupa care daca se incadreaza in loturile cu probleme se anunta mai departe importatorul, dupa care vin pompele, se cheama iar clientii si se schimba pompa, indiferent daca au fost probleme sau nu :wink:
Deci nu ne costa nimic, decat benzina pana la service :lol: Doua drumuri :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

doubonet
Posts: 90
Joined: 28 Jan 2009, 14:43
Auto:
Location: CAMPINA

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by doubonet »

Sambata am facut verificarea la Martax Bv, pompa se incadreaza in seria si perioada ...cu probleme , deci s-a comandat si in momentul sosirii voi fi contactat pentru schimbare ...gratuita.
Drumul Campina -Brasov x2 , se considera o ...mica plimbare in ..natura pe banii mei !
KIA C'eed 1,6 DSL / HP / Style / K&N / Black Pearl PH-10-UIH

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by ionutzyankoo »

Am facut verificarea pompei dar nu se incadreaza in perioada respectiva de pompe defecte deci nu trebuie inlocuita. Totul a durat 10 min la IMG si am asistat la toata operatiunea drept pt care =D> IMG
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by cata_ceed »

ce program au cei de la Mit motors din Baneasa? sa dau si eu o fuga pe acolo. Ca deocamdata nu m-a anuntat nimeni. Eu am o problema la pedala de frana imi scartaie rau cand apas pe frana si tine putin pedala.
Posesor de Kia Ceed

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by Brill »

cata_ceed wrote:ce program au cei de la Mit motors din Baneasa? sa dau si eu o fuga pe acolo. Ca deocamdata nu m-a anuntat nimeni. Eu am o problema la pedala de frana imi scartaie rau cand apas pe frana si tine putin pedala.
Au program pina la 10 seara. De dimineata de la 8 sau 9 pina seara la 10 de luni pina vineri.
Am fost de mi-a schimbat si mie pompa de frina si acuma trebuie sa mai imi schimbe si servo pt ca acuma cind pun frina se aude un zgomot de la "butelia" aia de servo.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by rrich »

Am primit si eu o scrisoare acasa ! In cel mai scurt timp o sa fac o vizita la MIT pentru verificare si pt alte probleme cu vopseaua.
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by Brill »

Eu n-am primit nimic. M-am dus la ei cu alta problema, mi-au bagat VIN-ul pe calculator si mi-a spus ca la modelul meu trebuie sa faca niste teste sa vada daca e cazul sa schimbe ceva. Ei bine si in urma testelor au constatat ca trebuie schimbata :D Si gata....
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”