Reparatie pe garantie refuzata

Inclusiv campaniile de rechemări
Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Dannyboy »

Trebuie sa intreb: esti sigur ca acele fotografii sunt ale masinii tale? Burduful prezentat nu e distrus de vreo lovitura ci ARS.
Legat de componentele ce trebuiesc inlocuite, e o problema cu axul din partea dreapta a casetei de directie in sensul ca nu prea exista. Atasez un fisier cu caseta facuta bucati si cu codurile pieselor. Caseta este de Hyundai si este identica cu cea de ceed.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Ursulake1 »

Salut ....
Si la mine a reaparut bataia , se aude mai ales daca trec peste denivelari ( o roata sus una jos , indiferent daca e spate fata ) .
Eu mai astept sa se incalzeasca un pic pentru ca la o reparatie de-a lor mi-a cam sarit vopseaua ...
La tine e cam dificila situatia avand in vedere cum arata burduful ala ... Se pare ca amaratul ala de burduf e facut din carpe, se rupe prea repede !!!! Eu cred ca o sa-mi cumpar unul de Logan sa mi-l monteze dupa ce-mi repara caseta de directie ..
Reparatie in August - Septembrie , pana in Martie e la fel ....

Noi sa fim sanatosi , ca de oameni d-astia o sa tot dam. Sunt curios daca o sa-mi spuna iar sa schimb bucsa si burduful :)) Oare cate bucsi si cate burdufuri va trebui sa schimb pana imi crapa directia si iau primul stalp in brate ?!

Bafta !
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Mogg »

Dannyboy wrote:Trebuie sa intreb: esti sigur ca acele fotografii sunt ale masinii tale? Burduful prezentat nu e distrus de vreo lovitura ci ARS.
Legat de componentele ce trebuiesc inlocuite, e o problema cu axul din partea dreapta a casetei de directie in sensul ca nu prea exista. Atasez un fisier cu caseta facuta bucati si cu codurile pieselor. Caseta este de Hyundai si este identica cu cea de ceed.

Salut, DannyBoy

Poate m-am exprimat eu gresit cu 'axul din partea dreapta a casetei de directie' din cauza ca nu sunt familiar cu termenii de specialitate. In imaginea din arhiva trimisa de tine (btw, thanks) e reperul cu id-ul 56531B.

La ce te referi cand spui ca burduful este ARS ? Cu ce ar fi putut sa fie ars exact de-a lungul inelelor mici ale burdufului care in plan orizontal sunt mai sus decat cele mari atunci cand privesti masina exact de dedesubt, din pozitia in care e de alftel facuta si poza ?
Singura mea explicatie e ca acest burduf era mai slab din fabricatie in zonele unde s-a rupt. Nu imi imaginez cu ce ai putea sa il lovesti mecanic pentru a-i face acele taieturi longitudinale, simultan. Decat daca il iei la mana cu cutitul, inel cu inel ...
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Dannyboy »

Cand ai specificat reperul respectiv am crezut ca ti-au spus asa cei din service.
Referitor la burduf, din poza apare ca ars. Am vazut destule repere asemanatoare arse si ce ai aratat tu acolo seamana al dracului de bine. Tu zici ca nu avea cum sa fie ars, de asta am si intrebat daca poza este facuta pe masina ta. Un astfel de burduf la o uzura normala prezinta doar o taietura, a doua nu se mai produce pentru ca nu se mai creeaza aceleasi tensiuni la intindere. Parerea mea e ca se face o „manopera” pentru a se face reparatia fara garantie, scapand ei de o cheltuiala destul de babana.

Acum realizez ca nu stiu ce regim au burdufele de protectie (cap de bara, planetara), sunt consumabile sau altfel? Adica intra in obligatia lor sa le schimbe sau e obligatia ta?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by aeon »

acele burdufuri sunt dintr-un plastic foarte prost facute si va recomand cu caldura sa le verificati destul de des, nu sunt dintr-un cauciuc moale, ca fost patit cu aceasta problema va zic sigur ca se face pe garantie si orice ar zice ei e minciuna....sa demonstreze ei ca e din vina noastra rupt acel burduf care e facut din plastic nici macar cauciuc....te sfatuiesc sa nu cedezi spuselor lor si sa mergi la OPC
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by arlionok »

aeon wrote:acele burdufuri sunt dintr-un plastic foarte prost facute si va recomand cu caldura sa le verificati destul de des, nu sunt dintr-un cauciuc moale, ca fost patit cu aceasta problema va zic sigur ca se face pe garantie si orice ar zice ei e minciuna....sa demonstreze ei ca e din vina noastra rupt acel burduf care e facut din plastic nici macar cauciuc....te sfatuiesc sa nu cedezi spuselor lor si sa mergi la OPC
Burdufurile se pot vedea daca ridici capota sau e musai sa ridici masina pe rampa?
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by aeon »

se vad dar nu in totalitate...rotesti rotile maxim si ai sa vezi acel burduf insa nu poti sa ai asupra lui o vedere foarte buna si nici tactil nu-l poti verifica...deci raspunsul meu e clar da, trebuie ridicata masina pe elevator sau coborat sub ea intr-o groapa...in urma problemei mele am reusit sa ajut inca 2 prieteni inainte de a li se strica bucsa de la caseta....asa ca mare grija mai ales dupa ce iesiti din iarna, zapada si inghetul fac ca acele burdufuri sa cedeze si sa se rupa
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Reparatie pe garantie ne-refuzata

Post by Mogg »

Salut

Revin cu vesti bune. Cred ca ar trebui sa mut post-ul asta intr-un topic nou, numit 'Reparatie pe garantie nerefuzata'. L-am contactat pe domnul Florea de la IMG care m-a rugat sa ii trimit un mail cu o descriere a problemei si cu solicitarea reparatiei ei pe garantie. Dupa trimiterea mailului am fost contactat imediat de d-l Furnica de la garantii care mi-a spus ca reparatia se va face pe garantie, ei acoperind costul manoperei si a tuturor reperelor care trebuiesc schimbate, mai putin costul burdufului. Nu am inteles exact de ce insa am preferat sa nu insist prea mult pe acest subiect avand in vedere ca oamenii au fost foarte amabili si prompti iar costul burdufului este destul de mic in comparatie cu costul intregii reparatii. Cred ca e acest aspect e legat de modul cum justifica ei intern reparatia ca fiind pe motiv de garantie.
In fine, miercurea viitoare sunt programat la IMG. O sa revin cu detalii dupa ce iau masina.
Pana acum nu pot sa spun decat ca sunt placut suprins de reactia lor.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Mi-au fost de un real folos.
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by aeon »

ma bucur pt tine...deci sunteti comvinsi ca se poate....mama lor de hoti
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by nova79 »

Haideti sa va zic o intamplare legata de vestitul ERSTE Pitesti. Am ceva zgomote la puntea fata si normal fiind din pitesti merg la ERSTE pentru verificare si schimbare piese. Iau baietii masina se uita la ea si constat ca ambele bielete antirului trebuiesc schimbate, dar surpariza, nu pe garantie, de ce, pentru ca masina zic ei prezinta 2 zone cu exfolieri de vopsea si nu indoituri pe sub ea si care praf pe motor si ajung ei la concluzia ca am mers pe drum de tara si ca masina a fost folosita necorespunzator. Dupa discutii avute cu ei, aproape o ora, nu am ajuns la nici o concluzie. Sincer nu stiu ce ar trebui sa fac in cazul asta.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by quelloo »

OPC...
sau faci un drum pana la bucuresti la IMG
de fapt mai bine amandoua.... :p (tare asta...prea tare... de acum incolo o sa ma duc la spalatorie inainte de service sa nu zica cumva ca am luat masina in safari :))))) )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by nova79 »

Este clar astia de la ERSTE sunt dusi rau cu capu, sau o alta varianta este aceea ca li s-a impus sa faca lucru asta. Un lucru este sigur desi eram un fan infocat al acestei marci, acum pot sa va zic ca sunt scarbit, si nu pot decat sa nu recomand marca altor prieteni sau colegi, ironia sortii este ca lucrez si la Dacia si am legatura cu astfel de incidnte, si va spun sigur din cate stiu pana acum, genul asta de probleme Dacia le trateaza cu destula de mare seriozitate. Sunt curios cum reactioneaza cei de la KIAROMAUTO si cei din Korea carora le-am explicat intamplarea.
Faza cu OPC inseamna pierdere de timp, si cred ca mai ieftin este sa le comand aftermarchet, lucru pe care l-am si facut, nu are rost sa risc securitatea familiei mele pentru niste distrusi.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

DeWisupp206
Posts: 1
Joined: 28 Jul 2011, 07:06
Auto:
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by DeWisupp206 »

Can I ask a question here?

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by aeon »

yes, u can.
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by andrei976 »

sure thing
KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver
Album Foto : http://picasaweb.google.com/andreibalas ... neSilver02
Jurnal de bord : viewtopic.php?t=2129

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”