Garantia: renteaza sau nu?

Inclusiv campaniile de rechemări

Pentru tine, garantia renteaza?

Da
57
68%
Nu
16
19%
NU am calculat
11
13%
 
Total votes: 84

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Ogy »

Pana sa postez eu ... mi-ati luat vorbele :)
Despre ce scula este vb in 300+ ?
Ca o concluzie: daca service-urile ar sta in baza reviziilor noastre, ar da faliment. Mananca o paine dupa una accidentata. Cu banii de pe manopera reviziei cred ca ajung doar de platit lumina. Fiecare alege ce vrea. Eu unul stiu care au fost +urile in 2008 dupa 1 an de cautari, chitit pe un 3-ar e46.

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bodo »

mrs wrote:@bodo .Ai uitat sa adaugi manopera la cele enumerate si atunci ai sa vezi ca renteaza garantia.Pana la urma fiecare alege ori da ori ba.
eu manopera nu o pun pt ca o fac eu ce dracu... sa schimbi o bieleta nu-ti ia mai mult de junatate de ora cu tot spalat pe maini :wink: iar grila de la parbriz..... ce sa mai zic.
Treba cu renuntatul la garantie se refera la cei care au cat de cat habar de mecanica, daca nu te pricepi , ce sa zic... o sa te duci la service si dupa ce se termina garantia si pt o banala schimbare de placute sau de discuri.
Concluzie: daca stii mecanica fa un calcul simplu si ai sa vezi ca financiar nu se merita garantia;
daca nu stii sa faci diferenta intre o bieleta de directie su un antiruliu bucura-te in continuare de garantie ca este cea mai buna varianta pt tine.
@ ogy - pe mine nu prea ma dau banii afara din casa si am casa destul de mica asa ca 300 ron nu e o suma de neglijat
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Ogy »

Eu nu am intrebat ce faci tu cu 300+ . Ce "scula audio" ne recomanzi in 300+ in locul celei existente pe cee'd?

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bodo »

Ogy wrote:Cu banii de pe manopera reviziei cred ca ajung doar de platit lumina.
despre asta era vorba
Ogy wrote:Eu nu am intrebat ce faci tu cu 300+ . Ce "scula audio" ne recomanzi in 300+ in locul celei existente pe cee'd?
aveam impresia despre tine ca nu iti place se perpetuezi offtopicul, sau ai vrut sa fii arogant?
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Ogy »

Citeste tot contextul . Ma refeream la oricare service.
Intrebarea mea catre tine era formulata in urma acestui comentariu:
-unitatea audio- nu cunosc dar cu 300+ din comert iti iei mult mai buna.
Si chiar vroiam sa stiu ca exista o alternativa mai buna pana in 1000lei ca poate ma bag sa il schimb si eu.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by quelloo »

bodo: uite date financiare:
pret revizii la mine in 60000 de km = 2008.91 ron
cat crezi ca as fi salvat la revizii renuntand la garantie?
am 2.0 DSL deci trebuie sa iei in considerare si faptul ca imi intra 6.3l de ulei la revizie...
pana acum am schimbat pe garantie 2 bielete, un cablu pe la alternator, amortizoarele spate si am facut cateva teste la suspensii si frane.

daca facem calculele o sa iasa ca in cazul in care renuntam la garantie probabil as fi salvat o suma modica... dar, tot ar fi nesiguranta ca maine poate sa pice ceva important.

eu raman la afimatia initiala....se merita garantia :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bodo »

deci ati inceput si voi sa recunoasteti ca financiar,garantia nu este rentabila si dc e sa judecati la rece singurul lucru pt care nu renuntati la garantie este "drobul de sare" daca mi se va intampla ceva maine?.....
sa inteleg ca posesorii de kia sunt cei mai primejdiosi? :P
eu nu incerc sa conving pe nimeni sa renunte la garantie ci doar sa ganditi logic si rational.
motivele pt care eu am renuntat la garantie au fost atat financiare cat si de mentalitate. poate in alta parte din tara service-urile sunt ok dar in constanta sunt doua la numar si cu personal lipsit de bun simt si profesionalism...
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by quelloo »

:p io nu am inceput sa recunosc nimik. si chiar daca analizez la rece daca e sa o vand... crezi ca nu ar conta in pretul de vanzare? io sincer as da mai mult pe una cu garantie mai ales stiind ca e second...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bodo »

quelloo wrote::p io nu am inceput sa recunosc nimik. si chiar daca analizez la rece daca e sa o vand... crezi ca nu ar conta in pretul de vanzare? io sincer as da mai mult pe una cu garantie mai ales stiind ca e second...
lol :lol: buna asta, buna
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by crai »

Garanția merită, dar fiecare este liber să aleagă ,eu am schimbat consola cu ceasuri din bord din cauza indicatorului de benzină care sa defectat indica numai plin sa schimbat pe garanție .
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Ogy »

@bodo, intradevar am ales garantia de la kia pe sistemul "drobului de sare" altfel alegeam alta masina ... sh, probabil la fel sau mult mai buna, dar cu riscuri mari de reparatii capitale pe banii "n-am da-mi tu" :)
In legatura cu service-urile stai linistit ca nici in Bucuresti nu umbla cainii cu covrigi in coada.
Era frumos daca ne strangeam mai multi asa pe un topic, cu toate problemele nerezolvate (asa face toate) si sa le gasim un numitor comun. Ultima data cand am fost in service (acum vreo 2 luni) mi s-a schimbat o bieleta pe fata si am comunicat si un greieras in tetiera dreapta fata. Dupa ce a dus masina la priceput, mi s-a spus ca sa o tin cat mai jos pe spatarul scaunului (sa atinga spatarul) si nu o sa se mai auda. Nu sunt genul sa fac scandal. Daca imi place cum rezolvi problemele, revin, daca nu, nu si gata. Sa nu mai spun ca fatuca de la receptie s-a luat de caietul meu de garantii ca toate reviziile le am facute la IMG si majoritatea pieselor schimbate pe garantie s-au executat in service MIT sau KIA Baneasa... I-am raspuns ca si-au primit banii atunci cand am achizitionat masina. Cica nu e de ajuns :)) Mai departe fara comentarii

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Misu »

bodo wrote: .....dar ai uitat sa mentionezi pretul pe care il platesti la revizii, iar ce ai schimbat pe garantie sunt niste mizerii sa spun asa:
-grila dezaburire parbriz- 180 ron
-bieleta 55 ron
-cuplaj elastic directie -50-70 ron
-unitatea audio- nu cunosc dar cu 300+ din comert iti iei mult mai buna.
Acum fa un calcul si vezi. Din calculul meu tot ce ai schimbat pe garantie se reduce la diferenta de bani de la cel mult doua revizii.
Acum fac un anunt pt toata lumea: cand mai veniti cu postari incercati sa aduceti argumente de ordin financiar, ca daca nu v-ati dat seama pana acum totul se rezuma la bani, de povesti cu drobul de sare sunt satul si deja face parte din folclor.
sa raspund pe rand:la prima revizie am platit ~480 ron, la a doua ~450 ron iar la a treia ~350 ron.in total ~1280 ron.
tu singur ai spus ca te costa vreo 300 ron o revizie in regim propriu=>900 ron pentru 3 revizii.
diferenta dintre noi doi:380 ron.
nu stiu pretul pieselor aftermarket asa ca ma iau dupa preturile tale:grila 180ron+bieleta 55ron+cuplaj elastic 70 ron=305 ron.
pana acum suntem aproape la fix.
iar referitor la unitatea audio in pretul de 300 ron specificat de tine gasesti 2 variante:sa iei una de la o dauna totala la ceed sau una "foarte buna" in targ vitan:sonyi,panasonics etc. consideram varianta cea mai avantajoasa pt tine (si dezavantajoasa pt mine):unitate originala buna luata de pe alta kia ceed si tot iesi in minus cu vreo 300 ron.
deci pe "parte economica" tot tu iesi in minus. nu mai adaug ca mai am vreo 3 ani din garantie, interval in care dc mai schimb ceva (desi nu tin neaparat), vei fi si mai mult in minus.
acum sa trecem la lucruri mai serioase:tu vorbesti serios cu schimbarea in regim propriu a discurilor sau a placutelor?fara o verificare (test de franare orice)?
in cazul asta, nu vreau sa ma intalnesc cu tine pe strada dc inainte ai schimbat ceva la sistemul de franare (unul esential si vital as spune eu) in fata blocului.
nu este un atac la persoana, este doar parerea mea: fiecare poate sa faca ce vrea insa sa nu-mi puna viata in pericol crezand ca sa pricepe la toate.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by alex79 »

Poate schimbarea discurilor e mai complicata in schimb placutele se schimba foarte usor. De facut teste nu cred ca iti fac prea multi. Ma indoiesc ca la vreun service autorizat Kia iti face asa ceva dupa ce schimbi placutele (unde nu sunt chiar ieftine).
Calculele sunt valabile cand chiar schimbi ceva. Din discutii remarc ca parca unii isi doresc sa schimbe pe garantie cat mai multe ca sa acopere costurile de revizie.
Nu e cazul sa fim prapastiosi.
Pentru unii dintre noi care nu avem service in oras sau judet ne mai intereseaza si timpul si combustibilul pana la cel mai apropiat service.
In Bucuresti inteleg ca lucrurile stau mai bine.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by quelloo »

nu stiu la alte serviceuri dar la IMG iti face test de frane pe garantie, doar trebuie sa ceri...(io am cerut de cateva ori de cand am schimbat placutele si am aflat ca una era mai tocita decat restu) la fel si cu testele la amortizoare...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Dennis »

Misu wrote:acum sa trecem la lucruri mai serioase:tu vorbesti serios cu schimbarea in regim propriu a discurilor sau a placutelor?fara o verificare (test de franare orice)?in cazul asta, nu vreau sa ma intalnesc cu tine pe strada dc inainte ai schimbat ceva la sistemul de franare (unul esential si vital as spune eu) in fata blocului
@misu, daca ai sti cata lume isi schimba placutele de frana "in regim propriu" cred ca n-ai mai avea curaj sa circuli cu masina :lol:
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”