Garantia: renteaza sau nu?

Inclusiv campaniile de rechemări

Pentru tine, garantia renteaza?

Da
57
68%
Nu
16
19%
NU am calculat
11
13%
 
Total votes: 84

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Garantia: renteaza sau nu?

Post by AlinC. »

Ma tot bate un gand de ceva vreme... Anul asta termin leasing-ul, deci am libertatea de a renunta la garantie. Masina are 44.000 km, pana acum a trecut prin 2 revizii, ambele au costa 800-900 lei. Nu vorbesc de revizii cu schimbat placute, reglaje si alte savantlacuri. Nu, revizii cu schimbat ulei, filtre, lichid de racire si cam atat.

Sunt de ceve vreme pe forum si n-am intalnit cazuri de piese mari defecte, precum problemele la kitul de ambreiaj, transmisie, motor etc. Adica defecte care, in afara garantiei, ti-ar seca buzunarul. In acelasi timp, eu sunt printre foarte putinii (ma tem ca unicul in Romania) care a trebuit sa schimbe toata pompa de frana - norocul meu.

In atare conditii, ma intreb si va intreb: are rost sa pastrez garantia cu pretul unor revizii la costuri astronomice sau renunt la garantie, imi fac reviziile cu 200-300 lei si ma rog la Doamne Doamne sa nu cada vreo piesa mare?
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bogdan-alin »

eu zic ca nu merita sa renunti la garantie.
pentru ce? sa faci revizia mai ieftina cu 400-500 ron? nu faci chestia asta saptamanal...un an sau 15.000 km, iar daca doamne fereste renunti la garantie si se intampla ceva....ce faci?
scoti o suma probabil de 10 ori mai mare decat economisesti?
si inca ceva....tine cont ca garantie te poate ajuta si cand vinzi masina.

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by BUNU »

In acelasi timp, eu sunt printre foarte putinii (ma tem ca unicul in Romania) care a trebuit sa schimbe toata pompa de frana - norocul meu.
Si eu am schimbat pompa de frana iar ambreaje care au fost demontate sunt destule.Pentru 900 lei in doua revizii nu-i mult.Achizitioneaza-ti consumabilele si poti sa mai cobori costurile.Parerea mea e sa nu renunti decizia iti apartine.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by flaviu »

daca renunti la garantie masina o sa-si piarda enorm din valoare cand o s-o vinzi. P.S. fa reviziile in alta parte pt ca nu toate service-urile kia au aceleasi preturi...

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by eugenflorinmanea »

Gandeste-te ca e Diesel si la un moment dat (in jur de 100,000) o sa iti pice turbina (fooarte putine Diesel uri in Ro au turbine care sa nu pice- poate doar TDI urile 1.9- datorita motorinei super din Ro).
Cat e o turbina? Vreo 2,000 EUR? Cate revizii faci de banii astia?

Si sa nu imi spui ca Ceed ul e altfel- nu pica turbina- cand am fost la revizie venise un posesor de 115 cai diesel- avea 87,000 km si scotea fum ca la balamuc; plus ca masina nu tragea aproape deloc- era turbina...
SAAB 9-5

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Misu »

unul dintre motivele pentru care am luat masina a fost garantia. cum reviziile primele 2 revizii m-au costat ~ 550 ron fiecare iar a 3-a 440 ron (mi-am cumparat singur filtrele de aer si polen), cred ca se merita cu varf si indesat garantia de 5+2 ani. sper sa nu ma folosesc prea mult de ea (pana acum am schimbat doar cuplajul elastic de la volan) insa clar nu as renunta la ea pentru un castig de maxim 400 ron si sa stau cu frica unei eventuale probleme cu un cost mult mai mare decat ce am economisit.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Ogy »

cand am fost la revizie venise un posesor de 115 cai diesel- avea 87,000 km si scotea fum ca la balamuc; plus ca masina nu tragea aproape deloc- era turbina...
Era soferul.... :lol:

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by B06DAN »

Mie mi s-a recomandat la dieselul meu 1.6crdi HP sa ii fac reviziile la 20 000 km (desin in cartea de intretinere scrie la 30 000 km) si prima m-a usurat de vreo 900 ron iar a doua 6500 ron.
Intretinerea tot trebuie facuta si prefer sa mi se puna piese si materiale garantate. Numai uleiul ma costa 45 ron/litru dar nu risc sa pun altceva care sa-si piarda caracteristicile dupa 10 000 km. Manopera nu e mai mult de 120 ron/revizie.
La ce as putea sa renunt? La filtrul de aer sau cel de polen? Nu prea cred ca vad cat sunt de imbacsite cand le schimba.
Sa pun un ulei mai ieftin??? Am vazut facut praf un motor ca proprietarul s-a zgrcit la ulei.
Sa pun alte filtre de motorina sau de ulei? De unde?
M-am uitat la preturile pieselor din Polonia si nu as putea sa castig mai mult de 200 ron la o revizie (= 1 ban/km)
Platim carburantul 25-30 bani/km si ne riscam garantia pentru un 1 ban/km...

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bondalicir »

eu am facut revizia de 40k acum o saptamana. vreau sa spun ca am luat ulei motul econergy 5w30 de la un distribuitor de langa biroul meu. la pretul de 200 ron 6litri. aveam filtru combustibil comandat din polonia ala a fost vreo 80-90ron pe orginal cu tot cu transport. filtru polen am tot la vecinii mei cu 40-45 ron de la niparts.
filtru aer original kia e 49 parca si filtru ulei original e 41 tot la vecinii mei. in fine acum nu am avut de aer si de ulei si am luat de la img. cu tot cu manopera si schimbat lichid frana, am dat 290 ron. cica am avut si 10% discount si am primit si o solutie de parbriz concentrata cadou...deci in total 570ron cu totul. e destul de ok zic eu pt o revizie la diesel cu tot cu filtru de combustibil care la ei era 200ron. am gasit tot la vecnii mei filtru de combustibil original la 125ron.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by apachioara »

pentru o masina prost construita renteaza garantia, pentru una buna.. nu (daca tot nu se strica nimic vital la ea); da' dracu' nu doarme... :P
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bondalicir »

pana la urma mercedes nu da garantie decat 2 ani... fara limita de km
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Ogy »

Si o masina mercedes cum o consideri, fiabila sau nu?

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bondalicir »

relativ fiabila. motoru nu crapa, dar are alte probleme, cutie, ambreiaj, caseta directie se schimba destul de mult si pe la mercedes...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bogdan-alin »

fratilor ziceti mersi ca vorbim de chestii minore la masinile noastre, ferrari 458 italia ia foc:)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Ogy »

E mai joasa...intra mai rapid soriceii prin fire... :lol:

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”