Garantia: renteaza sau nu?

Inclusiv campaniile de rechemări

Pentru tine, garantia renteaza?

Da
57
68%
Nu
16
19%
NU am calculat
11
13%
 
Total votes: 84

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by AlinC. »

Funny thing: nu trec doua zile de cand deschid topicul asta si de aseara aud o scartiala suspecta pe puntea fata... mda!
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by iulian2007 »

In 38k km nu am schimbat decat cuplajul elastic din caseta...insa am convingerea ca daca de maine as renunta la garantie...ar pica multe..legea lui Murphy...asa ca atat timp cat pot beneficia de ea am sa o pastrez...
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bubumisu »

In 15.5k (cam putini in 2 ani si 4 luni :mrgreen: ), deocamdata probabil saptamana care vine voi schimba broasca cu motoras portiera fata stanga pe garantie (deja s-a facut o luna de cand astept sa vina piesa) deoarece nu mai functiona inchiderea centralizata la -17 grade. Nu includ pompa centrala de frana, care a fost rechemare, si banuiesc ca nu mai tinea de garantie.
Referitor la revizii (cel putin la benzinara de 1,4) consider ca nu sunt chiar ieftine, la revizia a 2-a au scazut si ei mult pretul la filtrul de polen chiar daca au crescut un pic manopera.Si la revizia a 3-a cu siguranta voi da comanda de consumabile din Polonia(daca mai tine "super-oferta")
Nu sunt cu "drobul de sare" dar avand in vedere ca e un "produs relativ nou", n-a facut inca 5 ani, n-as renunta la garantie(bine, la mine mai e si chestia ca am in oras service kia, cu "sustinere tehnica" direct de la Zilina :D ).

PS: Apropo de montarea instalatiei pe gaz, astia de la service s-au exprimat ca "se pierde garantia". Am citit cam fiecare post din topicul destinat GPL-ului, si inca nu m-am convins care e realitatea :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by iulian2007 »

bubumisu wrote: PS: Apropo de montarea instalatiei pe gaz, astia de la service s-au exprimat ca "se pierde garantia". Am citit cam fiecare post din topicul destinat GPL-ului, si inca nu m-am convins care e realitatea :?
cam asta e optica tuturor service-urilor kia din tara...la fel s-au exprimat si cei de la SAB....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by enio_conti »

Renteaza.Mi-am schimbat- bateria deoarece nu mai functiona ISG-ul
-kit-ul de ambreiaj

masina are 21000 km.

Descriere probleme rezolvate:
-ISG- la inceput facea figuri,dupa care a mergea periodic.Din septembrie anul trecut nu mai functioneaza deloc- imi vor schimba bateria pe garantie
-Ambreiaj-dupa o mers mai mult prin bucuresti ,acesta agata.Nu influenteaza cu nimic,doar ca se simte ceva in ambreiaj la apasare.Deasemenea se aude un zgomot in exterior la apasare iar la mersul inapoi se aude un zgomor,scartait,nu il pot descrie exact(acesta problema o am de mai mult timp,cred ca mai mult de 1 an de zile).
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

User avatar
tudor68
Posts: 19
Joined: 19 Feb 2009, 19:21
Auto:
Location: Bucuresti-Titan

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by tudor68 »

Renteaza. De ce? Schimbat pe garantie pana acum 2 bielete antiruliu si stopul central crapat care am inteles ca este 750Ron plus unele mici reparatii ce tineau de garantie.Acum astept sa vina grila care dirijeaza aerul la bord stanga deoarece e crapata si care deasemena va fi schimbata pe garantie.

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bodo »

Eu unul o sa renunt la garantie.
1. Service-ul kia se afla la vreo 60km distanta si dau pe benzina 50ron
2. Cu toate consumabilele cumparate ajung la jumatate din pretul pe care il cer astia in service (300ron).
3. Ca sa schimb un rahat de bieleta de 50 ron trebuie sa fac 2 drumuri la service care m-ar costa 100ron si nervi si umilinta, iar eu mi-as schimba-o in max jumatate de ora..
4. Cand te duci la revizie nu stiu cum sa te jupoaie mai repede, cand te duci cu o problema raspunsul e mereu acelasi "asa face toate domne". Ce faci cu mana ta e bun facut. Nici un strain nu o sa aiba grija de masina ta mai bine ca tine.
5. In 4 ani de zile am schimbat pe garantie discurile de frana pe fata, cu o medie de 600ron pe revizie am iesit in pierdere cam 300 ron pe revizie(vezi pct 2). 300*4(revizii)=1200ron un set de discuri brembo este 500 ron deci care e avantajul ca eu nu-l vad.
6. Cu garantia la masini e ca cu bancile, ati vazut vreo banca sa iasa in pierdere. Tu ai impresia ca iesi in castig cand defapt iesi in pierdere.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Ogy »

Garantia este buna in cazul in care pica, la fel cum e si casco, rca etc.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by alex79 »

Garantia e bine sa o ai in primii 3 ani, dupa aceea poti sa renunti. Eu am renuntat dupa aproape 4. Costurile sunt la jumatate daca faci reviziile in alta parte(cel putin daca discutam de zona Moldovei). Multi dintre noi suntem "pionieri" deoarece am ales o masina la prima generatie. Eu unu sunt convins ca a fost o alegere buna. Este o masina destul de fiabila comparativ cu altele. Prea multe nu au ce sa pice.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Dennis »

Este clar ca garantia renteaza.Cati dintre voi au neglijat la achizitia cee'd-ului faptul ca se acorda 7 ani garantie?
Pe langa asta observ (fara vreo urma de rautate, sa nu fiu gresit inteles) ca majoritatea celor care se gandesc sa renunte la garantie sunt cei care parcurg putini kilometri.Eu fac reviziile in medie o data la 4 luni de zile.In aproape 90.000 km am avut probleme doar cu cele 2 bielete anti-ruliu care mi-au fost schimbate fara probleme la IMG.
In ritmul meu de exploatare al masinii cu siguranta garantia va expira inainte de cei 5/7 ani din cauza kilometrilor parcursi.De asemenea montarea instalatiei GPL duce la pierderea garantiei pentru anumite piese din motor.Cu toate astea nu vreau sa renunt la garantie pentru ca,pana la urma, e ceva ce mi-am asumat odata cu achizitionarea acestei masini.
Drumuri bune si cat mai putine probleme!
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by alex79 »

@Dennis- nu cred ca am fi considerat ca spui cu rautate ca unii dintre noi facem mai putini kilometri(decat tine) :D . Fiecare face cat are nevoie. Foarte bine ca nu ai probleme, inseamna ca masina este fiabila. Da, recunosc ca mi-a placut ideea de grantie lunga, dar mi-a trecut.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by cHILLy »

@bodo

Pai ce sa mai zic de cei din Transilvania unde situatia e absolut disperata. Au mai ramas doar 3(trei) dealeri in toata Transilvania, dintre care cel mai apropiat de SB e la 140 Km.
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by patton »

majoritatea posesorilor (2007-2010) nu cred ca apucam sa iesim din garantie deoarece nu vom mai avea unde face reviziile.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by arka »

eu am renuntat la garantie pentru ca dealer-ul din Bacau s-a inchis. Oricum am bagat ceva banuti pana acum in masina.
schimbat kit ambreiaj rulment etc -2000 lei
schimbat pivot fata dreapta - 270 lei
schimbat bieleta spate stanga - 130 lei
schimbat bielete fata - 200 lei
Preturile sunt cu aproximatie , nu mai tin minte exact.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by alex79 »

@arka - Probabil ca oricum plateai kitul de ambreiaj daca uzura era datorita stilului de condus. De curiozitate ai scapat de scartiit dupa schimbarea kitului de ambreiaj? Probabil ca nu trebuie sa mai schimbi prea curand aceste elemente si costurile o sa se amortizeze.
N-am mai auzit pe cineva sa schimbe pivotul. Bieletele puteai sa le scoti mai ieftin. Si eu am renuntat la garantie si am schimbat o bieleta antiruliu dreapta fata. Am cumparat-o cu vreo 65lei si a mai costat vreo 10lei montajul (il stiu pe mecanic).
Schimbul de ulei si filtre cat a mai ajuns?
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”