Garantia: renteaza sau nu?

Inclusiv campaniile de rechemări

Pentru tine, garantia renteaza?

Da
57
68%
Nu
16
19%
NU am calculat
11
13%
 
Total votes: 84

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by mortymer »

alex79 wrote: N-am mai auzit pe cineva sa schimbe pivotul.
am schimbat io anult asta in ianuarie... am picat itp-ul din cauza lui... mi l-au schimbat pe garantie la img... nu credeau ca e vb de pivot nici dupa ce au citit constatarea de la itp... au zis ca sunt primul "pivot cazut", dar mai mult ca sigur au zis ca e defect de fabricatie... am avut noroc ca aveau pe stoc unul... plin de praf si de paienjeni, pierdut prin depozit...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by arka »

@alex79 , eu a trebuit sa schimb rulmentul si odata cu el am schimbat si discul. Nu contest ca a contribuit si stilul meu de condus, dar totusi in 80 000 km rulmentul efectiv s-a spart si discul era uzat maxim. Eu nu am problema cu scartitul ci cu o trepidatie accentuata care o simt in pedala de ambreiaj, trepidatie care o am si acum. Asa ca nu cred ca o sa reziste prea mult rulmentul etc. Eu nu am schimbat doar pivotul ci si bucsele de la brate. Eu masina o folosesc zilnic si cum sunt drumurile noastre prin oras... nu ma mir. Ultimul schimb de ulei si filtre de abia l-am facut si m-a costat cu totul 400 lei ( cu filtre originale KIA). Eu am renuntat la garantie nu pentru ca erau scumpi ( oricum sunt) ci pentru ca nu mai au reprezentanta in oras.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by alex79 »

Da cu drumurile din oras si imprejurimi iti dau dreptate. Eu cand merg la serviciu trec in fiecare dimineata pe podul de la Margineni. E de "vis" sa mergi pe acolo. Interesant ca ai schimbat totusi cu consumabile originale. Eu am pus ulei Castrol Edge 5W30 si filtre Hi Fi. Au chiar aplicatie pe site si iti alegi filtrele. Pe filltrul de aer si cel de polen am dat in total 50lei. Uleiul a mai fost vreo 150lei.
Cu reprezentanta lipsa in Bacau cam au avut de pierdut. Daca te uiti prin oras doar variantele din 2007-2008 vezi. Dupa aceea a venit si criza si a disparut si reprezentanta.
Sunt destul de multe Kia Ceed, Proceed in Bacau, deci ar fi o paine buna pentru un investitor.
Daca tre sa schimb la un an -doi cateo bieleta tot e bine. Se gasesc la preturi competitive incat nu merita sa arzi benzina pana la Vaslui. Sa nu fie chestii mai nasoale.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

superduper
Posts: 1
Joined: 14 Oct 2011, 19:28
Auto:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by superduper »

alex79 wrote: Eu am pus ulei Castrol Edge 5W30 si filtre Hi Fi. Au chiar aplicatie pe site si iti alegi filtrele. Pe filltrul de aer si cel de polen am dat in total 50lei. Uleiul a mai fost vreo 150lei.
Au site, ceva? Aduc distribuitorii de piese, sau faci comanda de pe site?

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by alex79 »

Au site dar nu vand online. Prin distribuitori poti lua. Eu lucrez la o firma care vinde asa ceva(printre altele).
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bodo »

revizia a 4-a = 48700km
-ulei 5w30 mobil1 s3000FE 3L - 83 ron
-filtru ulei OE - 20 ron
-filtru polen OE - 67 ron
-filtru aer rezervor OE - 69 ron
-lichid de frana ferodo dot4 1L - 25 ron
-manopera 40 ron (schimbul de ulei intr-un service autorizat pt a avea cartea de service stampilata)
TOTAL = 304 RON
voi ce ziceti?......
treaba cu 7 ani garantie nu e decat o strategie de marketing a producatorului pt service-uri si talharie pt clienti. inainte sa apara ceed, kia era un "no name" pe piata romaneasca si nu numai. eu nu cunosc sa fi existat inainte de aparitia ceed service-uri dedicate kia.
Si mai pe scurt pt cei ce nu au inteles inca, 7 ani garantie este trocul intre producator si service-uri: producatorul are retea nationala de service-uri si asta se traduce in cresterea vanzarilor iar sevice-urile au de supt de la oameni 7 ani de zile(nu 2 dau 3 ani cum dau cei de la mercedes sau bmw sau.... mai toate marcile).
De ce credeti voi ca sunteti tratati atat de prost in service-urile kia? pt ca ei vor sa faca bani nu sa va faca voua un bine.
Si hai sa fim sinceri ca kia nu este cea mai fiabila marca din romania nici pe departe dar totusi producatorul a dat 7 ani garantie... :wink:
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by quelloo »

io sunt de parere ca se merita pentru cei din bucuresti cel putin...
am auzit de la colegi ca in provincie e f scumpa revizia dar cel putin la IMG nu e asa si nici nesimtiti nu sunt...
in 150000 e posibil sa mai pice cate ceva si pentru 100-200 de ron in plus pe an la revizie, sa ajung sa platesc io de 10-20 de ori mai mult pe o componenta care pica...
sa nu uitam si aportul la valoarea de revanzare... (in caz ca vrei sa o vinzi cred ca iei ceva in plus pe ea daca e inca in garantie transmisibila...)

recunosc, ca pentru mine nu a contat aproape deloc garantia. ca am luat=o de noua (mi-a placut cum arata, cat de dotata e si ce pret are), dar daca o luam SH conta f mult...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bogdan-alin »

bine tu ai platit 304 lei la revizie....eu platesc 600 lei la IMG si pastrez si garantia.
acuma sincer crezi ca merita pentru 300 de lei pe an??
daca din nefericire iti cade ceva la masina si costa intre 1000-2000 lei? ce faci atunci?
da intradevar ei au dat 7 ani garantie ca sa te oblige sa faci reviziile la ei , mie unu imi convine pentru ca de fiecare data cand am fost la IMG si am semnalat cate ceva la masina a fost rezolvat pe garantie.
acuma iti doresc sa nu ti se intample nimic la masina dar parerea mea este ca nu merita pentru 200-300 de lei pe an sa renunti la garantie.
mai sunt colegi pe forum care se duc cu filtrele si uleiul lor la revizie si ajung ceva mai ieftin si pastreaza si garantia.
pe langa astea poate mai ai un + cu garantia atunci cand vrei sa o vinzi....

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by alex79 »

Daca vrei poti sa platesti si mai putin la revizie! :D Nu am idee ce anume poate sa iti pice de 1000-2000lei si sa mai fie in garantie. Bielete, bucse probabil. Unitatea audio are garantie 2 ani.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by zaboss »

alex79 wrote: Unitatea audio are garantie 2 ani.
Unitatea audio are garanţie 5/7 ani. Cel puţin aşa mi s-a spus de la IMG acum câteva luni când am avut o problemă. Se repara pe garanţie (trecuseră deja 3 ani), din fericire nu a mai fost nevoie.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by B06DAN »

Problema se pune astfel:
1. daca masina e un jaf facut intr-o zi de vineri sau luni (atunci cand nici iarba nu creste) si se defecteaza toate rahaturile, garantia este, atunci, aur curat.
2. daca masina este ca a mea la care n-am schimbat decat niste becuri in 60 000 km, atunci poti spune ca garantia nu renteaza.

Eu, insa, nu risc renuntarea la garantie....

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by Misu »

tocmai mi s-a schimbat unitatea audio si grila de dezaburire parbriz pe garantie. masina este din 2008 deci sunt multumit ca ma garantie 5/7 ani.
tot pe garantie am schimbat si o bieleta si cuplajul elastic al directiei. la revizii ma duc cu consumabilele mele (am fost o data la mit si restul la img)=>garantia chair renteaza (cel putin pt bucuresti unde service-urile au inceput sa se intereseze mai mult de client,cul il trateaza etc)
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by bodo »

Misu wrote:tocmai mi s-a schimbat unitatea audio si grila de dezaburire parbriz pe garantie. masina este din 2008 deci sunt multumit ca ma garantie 5/7 ani.
tot pe garantie am schimbat si o bieleta si cuplajul elastic al directiei. la revizii ma duc cu consumabilele mele (am fost o data la mit si restul la img)=>garantia chair renteaza (cel putin pt bucuresti unde service-urile au inceput sa se intereseze mai mult de client,cul il trateaza etc)
.....dar ai uitat sa mentionezi pretul pe care il platesti la revizii, iar ce ai schimbat pe garantie sunt niste mizerii sa spun asa:
-grila dezaburire parbriz- 180 ron
-bieleta 55 ron
-cuplaj elastic directie -50-70 ron
-unitatea audio- nu cunosc dar cu 300+ din comert iti iei mult mai buna.
Acum fa un calcul si vezi. Din calculul meu tot ce ai schimbat pe garantie se reduce la diferenta de bani de la cel mult doua revizii.
Acum fac un anunt pt toata lumea: cand mai veniti cu postari incercati sa aduceti argumente de ordin financiar, ca daca nu v-ati dat seama pana acum totul se rezuma la bani, de povesti cu drobul de sare sunt satul si deja face parte din folclor.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by mrs »

@bodo .Ai uitat sa adaugi manopera la cele enumerate si atunci ai sa vezi ca renteaza garantia.Pana la urma fiecare alege ori da ori ba.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Garantia: renteaza sau nu?

Post by patton »

@bodo, -unitatea audio- nu cunosc dar cu 300+ din comert iti iei mult mai buna. mult mai buna dar care se potriveste cum?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”