Ulei motor - ce recomandati ?

Inclusiv campaniile de rechemări
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by sender78 »

@Boby nu cred ca trebuie sa fi atat de vehement

Uite ca personal am folosit de 2 ori Shell, o data Helix la revizia de 60.000, daca imi aduc bine aminte, si Helix Ultra la cea de 120.000, adica ultima, iar masina trage la fel, motorul neavand nicio problema. Mai mult decat atat, tot din experienta personala pot sa iti spun ca am ramas impresionat de cum tragea masina cu benzina Shell din Austria. Pana acolo am mers cu benzina din Ro iar dupa ce am alimentat la austrieci, masina mergea cu mult mai bine.

Tot legat de uleiuri, daca ai pomenit Castrol, am rugamintea sa ne spui si noua unde este fabricat si de catre ce companie.
La fel, uita-te pe bidonul de Mobil 1 si vezi ce scrie la tara unde a fost fabricat.

@bosch la ultima revizie am luat si eu Shell tot la un pret foarte bun, daca imi aduc bine aminte era 28 lei/l, iar de cand este in motor, masina a facut deja aproape 8.000 km, inclusiv la turatii de 5-6000 pe distante de aprox 10 km, si totul este in regula.

Ca sa fac un rezumat : pana acum am facut aprox 23.000 km cu uleiuri Shell si totul este in regula
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by bosch »

Multumesc mult @sender78.

Pretul uleiului este foarte bun in comparatie cu ce am gasit la alti distribuitori autorizati.
Voi comanda 3 litri.
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

Boby

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by Boby »

sender78 wrote:@Boby nu cred ca trebuie sa fi atat de vehement
Nu sunt vehement sunt revoltat. Și tu ai fi fost revoltat dacă ai fi trecut prin experieța de defectare a motorului 1.9 D având suspiciunea că uleiul e de vină.
Apoi motorina de la Shell în Austria era aditivată într-un așa hal încât mirosea în habitaclu. Pe autobahn mașina nu se ducea peste 110 km/h din cauza calității motorinei Shell, iar apoi am alimentat de la o mică stație de lângă autostradă și s-a cunoscut imediat. Asta e experiența mea cu firma respectivă.

După cum știi, uzurile la motor se produc în timp. Nu mă aștept ca după 23.000 km să-ți apară uzură vizibilă la segmenți dar fapul că mergi majoritar pe GPL trebuie compensat cu folosirea celui mai bun ulei posibil. Și în opinia mea, cel mai bun ulei posibil e Mobil1, care apropo e fabricat în Belgia. Dacă producătorul garantează pentru schimbarea uleiului Mobil1 ESP Formula 5W-30 după 30.000 km, atunci când să zicem că majoritatea utilizatorilor fac 15-20.000 km anual, asta înseamnă că există o marjă de 10-15.000 km neutilizați până în momentul schimbului de ulei, ceea ce prin raționament logic, duce la concluzia menținerii calității uleiului până în momentul schimbului, timp de un an.

Mai e și problema prețului. Cum poți să ai așteptări de la un produs care costă 25 lei/l față de altul care costă 52 lei/l, adică dublu?

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by bosch »

"Gaina de unde scurma, de acolo maninca"

O vorba de prin Moldova ...
O fi lucrind la vreo firma/distribuitor si si-a insusit citeva bidoane. Isi rotunjeste si el venitul, vrea sa mearga la mare de 1 Mai.
Care e necazul ?
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by sender78 »

@ Boby
Sa o luam metodic:

- majoritatea Mobil 1 de la noi e produs in U.E. - adica pe unde apuca ei - iar daca ai reusit sa iti iei produs in Belgia e foarte bine
- Mobil 1 de la mama lui e cel din USA iar la noi se vinde de catre o firma din Cluj http://www.uleidemotor.com(nu fac reclama, doar informez) - iar pretul la ei este de 37.85 ron / 946 ml (1 US quart)
- Castrol este din nou cu eticheta made in E.U. adica, numai ei stiu unde il produc si in fapt Castrol este BP

Legat de folosirea GPL, sa iti spun ce uleiuri am folosit in cei aprox 84.000 km de cand rulez asa:

- Shell Helix
- Pennzoil
- Shell Helix Ultra
- Valvoline
- Yacco

Sunt de acord cu faptul ca fiecare este indreptatit la o parere si sincer imi pare rau ca ai avut un motor defect din cauza uleiului sau alte cauze, pentru ca am inteles ca este suspectat uleiul folosit insa nu se stie sigur din ce cauza s-a defectat.

Legat de mirosul din habitaclu, dupa ce ai alimentat cu motorina Shell, aici da-mi voie sa fiu circumspect referitor la etanseitatea traseului de alimentare aferent masinii tale.

Motorina nu poate lasa miros in habitaclu in timpul mersului cu exceptia unui singur caz, scurgere de lichid sau gaze pe undeva, situatie in care nu putem da vina pe motorina ci pe sistemul de alimentare, ardere sau evacuare.

Legat de pretul cu care se comercializeaza la noi uleiurile auto, da-mi voie sa iti spun ca nu suntem un etalon al corectitudinii, iar de aici intelege fiecare ce vrea.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Boby

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by Boby »

bosch wrote:"Gaina de unde scurma, de acolo maninca"

O vorba de prin Moldova ...
O fi lucrind la vreo firma/distribuitor si si-a insusit citeva bidoane. Isi rotunjeste si el venitul, vrea sa mearga la mare de 1 Mai.
Care e necazul ?
Mă acuzi de furt să înțeleg. Ăsta e atac la persoană. Poate confirma dl. avocat sender78.

Rog insistent un moderator să-i dea ban utilizatorului bosch!

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by alex79 »

@Boby - nu te aprinde asa repede. Nu se referea la tine ci la cel care vrea sa ii vanda uleiul.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by sender78 »

@Boby

Serios acum, pe un forum incepem sa ne suparam ca un alt utilizator si-a dat cu parerea sau a presupus ceva?

Nu intru in latura juridica prea mult, daor atat cat sa iti spun ca nu este o infractiune ceea ce a spus @bosch, nu de alta dar nu cred ca a adus atingere drepturilor si libertatilor tale, iar pericolul social a celor afirmate imi permit sa spun ca se apropie de valoarea "0". Libertatea de exprimare este de asemenea garantata si a-mi da cu presupusul este OK. Daca as afirma ca sigur s-a intamplat ceva atunci ar putea sa devina mai grav, insa depinde de circumstantele savarsirii faptei.

In concluzie, am rugamintea sa nu te superi mai mult decat e cazul pentru ca ai inteles gresit contextul iar @alex79 a explicat corect aspectele si persoana la care facea o presupunere @bosch
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by bosch »

Va multumesc pentru sprijin si lamuriri.

Unde dai si unde crapa ... :smt031
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

Boby

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by Boby »

Avea nevoie de sprijin...
Așadar am înteles eu greșit..poate, na și vârsta bat-o vina. Așa se întâmplă când nu scrii cu subiect și predicat, poate fi definit ca un stil aluziv.

Cu toate astea, eu nu aș cumpăra un ulei pe sub mână, poate fi falsificat, riscul e mare.

@sender78, vin cu precizarea că Mobil 1 ESP formula pe site-ul uleidemotor.ro din Cluj nu e de proveniență SUA. E produs în Belgia cum ziceam anterior iar prețul nu e 38 lei ci 46 lei. Nu mai aduc din SUA probabil din cauza comerțului intracomunitar care exclude taxele vamale și ușurează situația TVA-ului.
Referitor la etanșarea circuitului de evacuare sunt dator să-ți răspund printr-o întrebare: dacă la motorina de Petrom nu aveam probleme, mirosuri și demaraj bun de ce naiba la aia de la shell mi-au apărut mirosuri de aditivi și limitarea vitezei la 110 km/h? De ce crezi că au plecat din România, de prea mari vânzări ce au avut? Aștia când nu scot profitul scontat, o taie imediat pe o altă piață. Iar aici la noi au dat de concurența cu produsele de calitate ale Petromului și Rompetrolului în special. Asta e, de decedați să vorbim numai de bine.

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by bosch »

@boby ... esti priceput la toate ...
Stii citi spermatozoizi are un testicul ?
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by sender78 »

@ Boby
uite un link, din nou spun ca este spre informare si nu pentru reclama, ca sa te linistesti :wink:

http://www.uleidemotor.com/ulei-de-moto ... yn-62.html

Fii putin mai atent la ce se scrie #-o , si vei observa ca am facut referire la Mobil 1 made in USA la 1 US quart, 37.85 ron / 946 ml, pe care personal il consider mai bun decat ESP Formula. Esti sigur ca baietii nu mai aduc marfa din SUA?

Legat de produsele petroliere de calitate din Romania, am lucrat cu cei din industria asta aprox 1 an, si crede-ma ca se face rabat la calitate pentru maximizarea profitului. :wink:
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”