Ulei motor - ce recomandati ?

Inclusiv campaniile de rechemări
trololol
Posts: 46
Joined: 22 Dec 2010, 10:06
Auto:
Location: Bucuresti

Ulei motor - ce recomandati ?

Post by trololol »

Tocmai ce se apropie inca o revizie la masinuta ( revizia 3 ) si vroiam sa intreb lumea de aici cam ce parere au de uleiul de motor pe care l-au folosit in trecut.
Din ce am vazut la revizii, fie ca le faci la IMG fie ca le faci MIT , nici unii dintre ei nu mentin acelasi tip de ulei de la an la an. E aleatoare treaba.
Si ma gandeam ca totusi ar trebui sa existe diferente intre tipurile de ulei folosite.
Intrebarea e simpla: ce ulei recomandati ?

Multam fain!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by Nesta3 »

In prezent, cei de la IMG lucreaza cu vreo 3 tipuri de ulei:valvoline, repsol si shell...poti alege ce ulei sa puna...eu am facut de curand revizia 4 la IMG si am optat pt Valvoline Synpower 5w30 .Mi se pare ca e mai silentios motorul, in detrimentul ultimului ulei folosit(shell) si e si mai ieftin(140ron cu tot cu TVA, 3.3L)

Dar cum sa iti spun: parerile sunt impartite in ceea ce priveste tipul de ulei folosit...e alegerea ta..
Totusi, iti recomand Repsol...putin mai scump, dar mai bun in comparatie cu Shell...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by dragosv »

A folosit cineva pina acum ulei Mobil syst s vw 505 01 ?este la selgros la bidon de 5 l si costa 198.98.e recomandat pt diesel.astept pareri
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by Dannyboy »

Este strict parerea mea. Daca te duci la revizie cu uleiul tau, acest lucru se va consemna in pasaportul de service (sau cum i-o zice la cartea in care se trec reviziile). In situatia aparitiei vreunei probleme la motor, service-ul va da vina pe uleiul adus de tine. Vor spune ca nu ai citit manualul proprietarului in care se specifica ce fel de ulei trebuie folosit. Eu pe acest principiu merg, folosesc uleiul lor pentru a nu mi se reprosa o eventuala defectiune. Uleiul folosit este Mobil1 5W30 ESP Formula.
Din pacate garantia de 7 ani are si inconveniente.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by dragosv »

La ultima revizie au bagat shell helix.Era la promotie cu tot cu filtru de ulei si am pus de la ei.Vom vedea anul asta daca au sau nu promotii la ulei sau poate la altceva
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by marius01 »

Oricare full sintetic (dar sa fie asa!), nu de la butoi de 200l cum se face la noi la Craiova :mrgreen:
La service-ul kia din craiova iti baga ulei dintr-un butoi de 200l pe care scrie intr-adevar Mobil1 dar nu e bun si stiu asta de la un baiat care lucreaza la ei :D
KIA Cee`d 1.4 BEST

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by dragosv »

De la butoi nu au bagat ,la mine cel putin.Era Shell Helix la bidoane de 1 L.Asta anul trecut....
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by bubumisu »

RODAV Vaslui foloseste de ani de zile CASTROL SLX PROFESSIONAL 5w30(daca nu ma insel).
La fiecare revizie i-am intrebat si au replicat ca "e cel mai bun" :roll:
In tara vad ca lucrurile stau altfel.....(Mobil 1, Shell, Valvoline, Repsol mai nou :? )
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

trololol
Posts: 46
Joined: 22 Dec 2010, 10:06
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by trololol »

bine acuma si la IMG tot din butoi iti pun uleiu. au furtun special care ti-l baga la motor, seteaza cat ulei sa bage si apasa pe buton.
la mit anul trecut mi-au pus mobil 1 din recipient de 1l.

cat despre tipul de ulei folosit, din cate stiu eu fiecare service are in oferta mai multe tipuri din care chiar tu iti poti alege cand faci revizia. oricum nu vad cu ar putea sa zica , in cazul unei defectiuni la motor, ca e de la uleiul care l-am adus eu daca este acelasi lucru cu ce pun si ei. ce era al meu contrafacut si de aia s-a stricat motorul ? sau era apa plata in loc de ulei in recipient ? nu merg treburi d-astea chiar daca suntem in romania.


oricum intrebarea se adresa persoanelor care au facut mai multe revizii cu mai multe tipuri de ulei, daca au observat diferente intre cum rula masina / motorul cu un tip vs altul.

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by foaa »

Salut

Eu am avut pe masina pe primele revizi bagat de ei Mobil syst s 5w30 si ultima data mi-au pus Shell si rau imi para ca motorul merge mai zgomotos si nu imi place deloc cum s-a comportat iarna asta si abia astept sa vina urmatoarea revizie sa pun dinou Mobil syst s 5w30.

Acum ca a iesit din garantie sunt intre 2 tipuri ca vreau sa invat motorul doar pe o marca si un tip de ulei.
Sunt intre Mobil syst s 5w30 si Mobile Edge 5w30.
Tata pune intr-un Opel Astra G 2.0TDI caravan de12 ani numai Mobile Edge 3w30.
si motorul merge ca nou si acum nu stiu ce sa pun ca la pret sunt la fel, dar cred ca o sa raman pe Mobil syst s 5w30 ca este un ulei C3 care este recomandat si in carte

Astept o parere
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by doio77 »

Salutare! Vineri acum trebuie sa merg si eu cu dieselul meu la revizia 3 la MIT Baneasa. I-am intrebat ce ulei au si mi-au spus MOBIL SUPER 3000. Ce recomandati sa bag de la ei , sau sa iau din ex: carrefour Mobil 5w30 ESP Formula? Este diferit cel de benzina si cel de diesel , sau sunt pt ambele motoare? La diesel trebuie 6 Lfull sintetic parca?

Si inca ceva: Am vazut ca acum iti zic daca vrei piese originale sau diverse. Ma refer la filtru aer, ulei . Se merita sa pun din cele mai ieftine sau originale? Ies cam cu 50lei mai ieftin.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by foaa »

doio77 wrote:Salutare! Vineri acum trebuie sa merg si eu cu dieselul meu la revizia 3 la MIT Baneasa. I-am intrebat ce ulei au si mi-au spus MOBIL SUPER 3000. Ce recomandati sa bag de la ei , sau sa iau din ex: carrefour Mobil 5w30 ESP Formula? Este diferit cel de benzina si cel de diesel , sau sunt pt ambele motoare? La diesel trebuie 6 Lfull sintetic parca?

Si inca ceva: Am vazut ca acum iti zic daca vrei piese originale sau diverse. Ma refer la filtru aer, ulei . Se merita sa pun din cele mai ieftine sau originale? Ies cam cu 50lei mai ieftin.

Salut

Eu luna viitoare o sa fac si eu revizia. de 45.000km
Ulei eu zic Castrol Edge 5w30 este cel mai bun ulei in momentul de fata
La filtre eu o sa pun original numai cel de Motorina in rest o sa cumpar eu de la JAKOPARTS recomandata de iei marca asta. Am gasit ieftine si bune la urmatorul magazin virtual www.unixauto.ro suni la ei.
Sunt super ok si daca iti faci card de fidelitate mai ai si reduceri.
Si o sa platesc la ei doar manopera si filtrul de motorina. undeva la 600 ron pt kia rio 1.5crdi si tot 6l de ulei
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by doio77 »

Am gasit la AutoMarkt mi-au trimis o oferta pe PM si ma costa 359 lei (FA original 45lei, FU diesel original 35 lei, si ulei Mobil 1 ESP formula la 279 6 L) .
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by foaa »

doio77 wrote:Am gasit la AutoMarkt mi-au trimis o oferta pe PM si ma costa 359 lei (FA original 45lei, FU diesel original 35 lei, si ulei Mobil 1 ESP formula la 279 6 L) .

La mine numai filtrul de ulei original este 180 ron
si uleiul este 200 6L mobile 300 5w30
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by dragosv »

La SAB(braila) acum pun ulei elf....mai e vreun service prin tara care pune elf?ma refer doar la service kia
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”