Ulei motor - ce recomandati ?

Inclusiv campaniile de rechemări
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by sender78 »

De multe ori am luat uleiul cand am avut drumuri pe afara, Franta sau Germania, iar in tara de la Cluj, magazinul aducand marfa direct din state, uleidemotor.com. Ca idee nu pun acelasi ulei la doua revizii consecutive.
Legat de produse contrafacute, greu de spus cum sa te feresti, insa am luat doar din surse sigure de fiecare data, cu o verificare prelabila a proprietarilor si a societatii care le vinde, nu la cel mai mic pret care ar da de banuit si nu de la magazinul din coltul strazii, de la ''baieti" :), m-am uitat de fiecare data la ambalaj, comparat cu cel de pe site-ul oficial si vazut eventualele urme de uzura, etc.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by patton »

bubumisu wrote:Si trebuie sa am 100 % incredere la astia la service-urile din reteaua kia ca al lor Castrol sau Mobil 1 nu e contrafacut?
Oricum astia de la Rodav au un degustator fin :))))))))))
evident ca nu, dar:
1. atat timp cat masina e in garantie si uleiul e pus de service, raspund de calitatea lui. daca e adus de tine, in caz ca ai probleme, ma tem ca situatia se complica.
2. service-ul nu cred ca aduce uleiul nici de la metro, nici de la chioscul lui nea caisa, nici de la peco-ul nelu galbenelu. teoretic aduc de la un distribuitor mare, care ar trebui sa-l aduca de la producator.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by bosch »

De ce e mai superior Total fata de alte marci consacrate ?
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by sender78 »

@ patton

sunt de acord cu tine insa intrebarea este ce se intampla cu acel ulei adus din surse sigure, in special cand este luat la butoi mare. pana in service poate uleiul e ok insa de acolo incepe distractia. poate gresesc si as vrea sa stiu ca o fac, insa...
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by bubumisu »

sender78 wrote: Ca idee nu pun acelasi ulei la doua revizii consecutive.
.
Si care ar fi avantajul?
Multumesc anticipat de raspuns
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by sender78 »

Uleiul are si proprietati de curatare si sa spunem ca prefer sa schimb marca ''detergentului'' dupa fiecare 15.000 km.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by patton »

@sender78, pana acum la revizii nu mi-au pus din butoaie ci doar din ambalaje de 1l, desfacute in fata mea.
Ai dreptate in cazul uleiului din butoaie, depinzi de seriozitatea si corectitudinea gestionarului de la magazie. daca dupa ce desface butoiul vinde jumatate din el si completeaza cu un ulei ordinar ...
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by mdr_mirel »

Cum vi se pare acest ulei pentru diesel ? http://www.uleidemotor.com/ulei-de-moto ... 01-69.html
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by catalin »

ceau.am luat eu anul trecut si am bagat in motor ,sincer nu a tusit,insa nu mia placut ca sa innegrit prea devreme ,iar ca am vazut un pret bun i-am luat si lui tata un schimb pt.un opel agila,iar lui ia inceput sa al pape cea ce pana acum nu a patit acest fenomen.an plus ambalajul nu prea mi se pare a fii original,niste etichete parca xeroxate si lipite aiurea, unle stateau sa se dezlipeasca,poate continutul e altul,nu stiu,tu hataresti pana la urma.seara buna.
Golf 7 1.5 Tsi

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by BAU »

@mdr_mirel : Personal am o parere foarte buna daca citesti caracteristicile uleiului. Ceea ce ma surprinde , pretul suspect de mic pentru un ulei Valvoline, de pe site-ul dat de tine, 25,50 fata de minim 35,00 lei oricare alt ulei de acelasi tip si aceeasi calitate, (Mobil 1 Super Syn , Castrol Edge sau chiar Penzoil Platinum de pe acelasi site)
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by mdr_mirel »

Si mie mi se pare pretul destul de mic.Intr-un post putin mai sus sender78 recomanda acest site spunand ca uleiul comercializat de ei este original.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by mdr_mirel »

@catalin:ai luat de pe acel site sau din alta parte?
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by catalin »

de pe acel site,daca nu crezi ma chinui si caut si factura
Golf 7 1.5 Tsi

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by sender78 »

baietii aceia au ulei bun, asta va pot spune cu siguranta, cu rugamintea sa nu fiu suspectat ca le fac reclama.
am luat de la ei si totul a fost ok.
legat de innegrirea uleiului, asta nu inseamna neaparat ca se arde ci s-ar putea ca uleiul vechi sa nu-si fi facut treaba cum trebuie iar Valvoline-ul sa fi curatat ce ramasese, de unde si culoarea mai neagra.
personal prefer sa vad ca s-a innegrit uleiul decat sa-l vad frumos si curat dupa 7000 km, nu de alta dar intru la banuieli ca nu prea isi respecta ''fisa postului'':)

pretul pentru Valvoline, nu este mic, este pretul real plus un adaos mai mic fata de alti comercianti unde vezi un afis cu adaos comercial intre 10-300%, si sunt convins ca stiti ce vreau sa spun...

in USA un ulei din acela este 6$ /l, ma rog 946ml, a se vedea Walmart daca nu ma credeti, asa ca faceti voi calculele cam cat ar fi pretul daca ati importa minim 1000 de bucati, nu de alta dar cred ca baietii nu platesc mai mult de 17 ron/946 ml cu tot cu transport.

am impresia ca noi credem ca avem preturi mici la uleiuri, insa sa ma credeti ca platim cu destul mai mult decta altii, din alte tari
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ulei motor - ce recomandati ?

Post by Ajax26 »

Eu de 3 ani pun in masina acelasi tip de ulei "MOBIL 1 5W30 SUPERSYN FULL SYNTHETIC" mad in USA
Il iau de la www.automed.ro cu factura si tot ce trebuie. Super multumit de functionarea motorului :)
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”