Alarma Sportage 2011

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Alarma Sportage 2011

Post by DragosB »

b76bgaarh wrote:cea mai buna alarma este casco.
de acord cu tine( poate sub rezerva societatii cu care inchei polita-aici ar fi alta discutie,dar nu pe forumul asta ..ma gandesc)
Totusi merci de info-ul indirect,cu img Jilava,pt 300-350 Lei mai putin,ma voi duce cu cea mai mare placere la ei.

* unii au tacaneala asta ,cu alarma..eu ma numar printre ei,nu ma supar insa daca mi se aminteste ca e inutila de cele mai multe ori
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by nedan »

b76bgaarh wrote:cea mai buna alarma este casco.
eu cred ca hotul se uita inainte sa sparga masina daca are sau nu alarma. Am avut destule masini (8 impreuna cu cele de servici sau cu dacia break din tinerete), si coincidenta sau nu, cele fara alarme au fost sparte iar cele cu alarme nu.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
Ammadeus
Posts: 60
Joined: 15 Sep 2011, 10:46
Auto:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by Ammadeus »

Eu am avut experiente foarte neplacute cu hotii.

Prietena mea locuieste Pe Drumul Taberei, acolo e patria hotilor. Mi-au spart masina de 3 ori intr-un interval de ca. 2 luni.
Bineinteles ca nu aveam alama si nu am instalat nici dupa prima, nici dupa a doua si nici dupa a treia spargere.
Daca calculez acum costurile cred ca se ridica la nivelul unei alarme rezonabile. Deci inca sunt pe plus!!!

PS intre timp am scapat de masina ghinionista ( Alfa Romeo 156 JTD Sportwagon) si am trecut la KIA
KIA Sportage 2012 Black Pearl 2.0 DSL 217 CP Stage 2

User avatar
Ammadeus
Posts: 60
Joined: 15 Sep 2011, 10:46
Auto:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by Ammadeus »

Stie cineva o alarma pentru care sa nu fie necesara o alta telecomanda.

As vrea sa o pot arma/dezarma odata cu inchiderea/deschiderea usilor din cheia originala.

Multumesc pt ajutor.
KIA Sportage 2012 Black Pearl 2.0 DSL 217 CP Stage 2

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Alarma Sportage 2011

Post by DragosB »

In conluzie ...si-a montat cineva alarma pe sportage 3,dintre cei care mai citesc pe aici :?: :?:

Ammadeus wrote:Stie cineva o alarma pentru care sa nu fie necesara o alta telecomanda.

As vrea sa o pot arma/dezarma odata cu inchiderea/deschiderea usilor din cheia originala.

Multumesc pt ajutor.
este acea Piranha c40( despre care se spune ca-i un stift), costa 840 lei inclusiv montajul,si o gasesti la Kia Baneasa

*mai pe seara o sa va pun si un link,pentru website-ul celor din italia,care produc aceste sisteme
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by b76bgaarh »

la IMG in jilava ati intrebat?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Alarma Sportage 2011

Post by DragosB »

b76bgaarh wrote:la IMG in jilava ati intrebat?
am dat azi 3 telefoane ( imediat dupa ce am citit postul tau) ,am vorvit cu o doamna care mi-a dat alte numere,la care nu raspunde nimeni,mi-a spus sa insist,etc...pana la urma cred ca nu mai fac niciun studiu de piata,si-asa mi s-a luat de studii si alte cele :lol: ,ma duc la ciclop pe Magheru,viper si gata.
apropo,baiatul de la Baneasa care se ocupa cu montajul "Piraniilor" mi-a zis azi sec : alte alarme ,chiar si Piranha ,ceva mai "complexe",nu aduc-nu monteaza,pt ca NU SE INCURCA - am citat exact.

mai jos site-ul promis:
http://www.sipesrl.it/ifpaco.html
am gresit eu,nu era vorba de c40 ci de cs40,sunt toate acolo,
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by b76bgaarh »

bafta.
sa nu ai niciodata probleme electrice ca o sa vezi ce repede se anuleaza garantia...
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Alarma Sportage 2011

Post by DragosB »

stiu,se pot lega de orice,"in caz ca"...si cum la noi institutia expertului independent e ca si inexistenta in astfel de posibile situatii,trebuie sa ne asumam cel putin noi,cei expusi acestui "risc",macar alegerea unui service de top,pe parte de alarme auto...daca o fi :D
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

blackjk
Posts: 8
Joined: 20 Jun 2012, 21:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by blackjk »

Salut,
sunt nou pe aici, si in curand proaspat posesor de Sportage 2.0 DSL Style. Ma intereseaza ce opinie aveti despre alarma Pirahna (cei care au montate)? se merita cat de cat,...isi face treaba? e prea sensibila? probleme sau alte evenimente suspecte pe partea electica dupa montaj? am inteles ca se monteaza pe aceeasi cheie, nefiind necesara una suplimentara...
Sunt in dubiu daca sa o solicit cand vine masina sau sa ma rezum la cea care vine din fabrica...
Multumesc,
[color=#000080][i]Noul te provoaca si te surprinde continuu...
Traim pentru a-nvata si invatam experimentand...cateodata :)[/i][/color]

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by b76bgaarh »

parerea mea o ai mai sus. din punctul mu de vedere alarma care vine cu masina este suficienta.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

blackjk
Posts: 8
Joined: 20 Jun 2012, 21:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by blackjk »

b76bgaarh wrote:parerea mea o ai mai sus. din punctul mu de vedere alarma care vine cu masina este suficienta.
Multam fain, citisem deja tot topicul, iar taberele sunt cumva impartite...:)
Cineva spunea mai sus, ca hotul se mai si uita...:) n-am patit-o personal la vechea masina, insa vecinii de parcare amandoi s-au trezit intr-o dimineata cu gemurile dreapta sparte...:)
Masina veche era ceva comun ma gandesc, o clasa mai mica decat masinile avariate ale vecinilor, de altfel comune si ele in esenta, dar cu urme de suport gps in parbriz...:) a mea...mai micuta asa, se pare ca n-a prezentat interes...

Oricum ar fi, fiind moca si inclusa in contract cred ca am s-o montez pana la urma...daca e ceva dupa, n-au ce sa impute pe partea electrica, ei fiind cei care o monteaza...(ma refer la cei din baneasa).
In cazul in care apar ceva probleme sau incidente ... nu ezitati sa postati...:)
[color=#000080][i]Noul te provoaca si te surprinde continuu...
Traim pentru a-nvata si invatam experimentand...cateodata :)[/i][/color]

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Alarma Sportage 2011

Post by DragosB »

blackjk wrote:Oricum ar fi, fiind moca si inclusa in contract cred ca am s-o montez pana la urma...daca e ceva dupa, n-au ce sa impute pe partea electrica, ei fiind cei care o monteaza...(ma refer la cei din baneasa).
In cazul in care apar ceva probleme sau incidente ... nu ezitati sa postati...:)
daca e moca,e ok cat de cat,daca nu era free...ti-as fi zis sa fugi de ea ,cei de la baneasa,prin alta firma-cea care aduce sistemul din Italia,monteaza device-ul pe masina,in final e un fel de ghiveci de ai impresia ca e de la Mit,dar nu e de la ei :wink: ( e un alt srl care se ocupa de asta..cel putin acum cateva luni asa era) ...ai o minima garantie de 1 an pentru o alarma din generatia '98-2000 ! si sanse mai mari de probleme la cheie,decat daca nu si-ar fi bagat nasul cineva acolo...sper ca nu am citit prea tarziu intrebarea ta si sfatul meu sa-l iei in seama ( ma refer la piranha cs 40)
Eu nu mi-am mai montat,dupa ce era cat pe ce sa dau 7-8 milioane in iarna...tocmai din aceste motive ,dar nu numai
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

blackjk
Posts: 8
Joined: 20 Jun 2012, 21:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by blackjk »

DragosB wrote:
blackjk wrote:
Multam de raspuns,
inca n-a venit masina si a ramas sa-mi ceara o confirmare cand ajunge la ei daca o monteaza sau nu...mai strang feetback pana atunci...inca nu sunt hotarat sa renunt la montaj dar in acelasi timp parca n-as pune-o, daca mai auziti ceva nu ezitati sa postati...

Ms,
[color=#000080][i]Noul te provoaca si te surprinde continuu...
Traim pentru a-nvata si invatam experimentand...cateodata :)[/i][/color]

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Alarma Sportage 2011

Post by b76bgaarh »

colegu da tu ce echipare ai?
ca a mea la style are o alarma montata pe masina, din fabrica. colegu dragos vroia ceva suplimentar fata de cea din fabrica.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”