Unde e microfonul?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Unde e microfonul?

Post by nedan »

Am masina de mai putin de 2 saptamani si nu stiu unde e microfonul de la Bluetooth. Cei cu care vorbesc din masina mi-au spus ca se aude incet/infundat. Am deasupra capului ceva ce ar putea fi microfon, dar daca il lovesc nu suna in telefon ca si cum as lovi unde trebuie.
Sportage III 1.7DSL 2011

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Unde e microfonul?

Post by nedan »

Am aflat, e in plafon.
Sportage III 1.7DSL 2011

bertone
Posts: 38
Joined: 06 Jun 2010, 08:34
Auto:

Re: Unde e microfonul?

Post by bertone »

daca e ala din echiparea originala a masinii e slabut microfonul, iti recomand schimbarea lui cu un microfon profi, ceva gen parrot
pe de alta parte daca head unitul e echipare oem, din nou influenteaza calitatea sunetului, pt ca nu are functie de noise reduction de ex

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Unde e microfonul?

Post by b76bgaarh »

microfonul este cel de deasupra capului. mai umbla si la volum.....
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Unde e microfonul?

Post by nedan »

Da, am gasit microfonul de mult. Am fost si la sevice la IMG ca mi se auzea prea incet, dar am probat si cu un alt telefon si era foarte bine.
Problema e ca LG-ul meu Optimus One cu Android pe Bluetooth are sunetul meu cam redus ca volum, altfel e foarte clar.
Sti tu cum sa-l dai mai tare? In setarile masinii sau telefonului nu am gasit nimic care sa rezolve problema.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Unde e microfonul?

Post by b76bgaarh »

ciudat si eu aceeasi combinatie am.

volumul de la lg dat la maxim, volumul de la bluetoth la 15-20 in functie daca merg sau nu cu geamul deschis. stii sa schimbi volumul la bluetooth?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Unde e microfonul?

Post by nedan »

b76bgaarh wrote:ciudat si eu aceeasi combinatie am.

volumul de la lg dat la maxim, volumul de la bluetoth la 15-20 in functie daca merg sau nu cu geamul deschis. stii sa schimbi volumul la bluetooth?
Intai sa fiu sigur ca m-am exprimat corect: aud pe ceilalti foarte bine, ei ma aud pe mine cam incet, aprox 50% din volum, dar clar, parca ar avea microfonul nivelul prea jos. Pe alt telefon (HTC) a fost Ok ca proba. Se poate regla volumul microfonului sau ceva prin LG sa preia sunetul BT mai tare?
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Unde e microfonul?

Post by b76bgaarh »

nu stiu de ce dar am impresia ca reglarea volumui difuzorului este direct proportionala cu reglarea volumui microfonului. cand merg cu geamul deschis ori inchid geamul ori dau volumul mai tare si atunci lumea ma aude f bine. tine volumul la maxim la lg si mai incearca sa te joci si cu volumul difuzorului.

bafta.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”