KIA SPORTAGE INTERIOR

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
alex069
Posts: 5
Joined: 13 Feb 2012, 12:26
Auto:

KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by alex069 »

am vazut ca este o diferenta dintre modele americane si modele europe la interior .
la cele europene au frana de mana intre cotiera si schimbator , la cele americane are ca la mercedes ML si frana de mana este pusa ca la mercedes adica in stanga jos ... intrebarea mea este daca se poate face vreo modificare sau sa vb cu dealerul sa vina cu interiorul ala ... adica se vede mai misto decat cu frana aia de mana banala ... vreo sugestie ?
multumesc anticipat .

alex069
Posts: 5
Joined: 13 Feb 2012, 12:26
Auto:

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by alex069 »

chiar nu are nimeni nici o idee ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by Nesta3 »

Pune niste poze/link-uri sa ne dam cu parerea 8)
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

alex069
Posts: 5
Joined: 13 Feb 2012, 12:26
Auto:

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by alex069 »

am pus poze ...acum sunt curios sa vad ce spuneti
+ ca mai sunt si multe dotari ca de ex ventilatie scaune sofer/pasager care nu sunt la noi pe piata...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by Mihai-Alexandru »

Salut,

Din punctul meu de vedere din fotografiile atasate rezulta cateva diferente minore :

- frana de mana care zici tu asa este conceputa pentru piata USA ; exista modele de Kia cu astfel de pozitionare a franei de mana de ex. Carens ( model < 2006 ) cine detine unul poate sa confirme .
Nu cred ca in Europa exista vreo pretentie in acest sens a clientilor motiv pentru care frana de mana a ramas cea clasica .

- difera unitatea radio dar asta e posibil sa difere si in State in functie de echipare
- in 1-a poza atasata cea cu interior Orange exista si in Ro asa ceva se cheama Orange Pack o optiune de configurare la interior .

In topic : din exterior mie imi place mult mai mult versiunea Europeana a Sportage-ului SL; este o diferenta la proiectoarele de ceata care in opinia mea sunt mai fluide la versiunea " noastra "
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by Nesta3 »

Subscriu la spusele lui @Mihai-Alexandru
Cred ca te preocupi prea mult de treaba cu frana de mana...Cand o sa te urci intr-un Sportage full option+pachetul orange, o sa vrei sa stergi postul asta :lol: , iar daca mai e si automata 184 CP, deja e dream come true 8)
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

alex069
Posts: 5
Joined: 13 Feb 2012, 12:26
Auto:

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by alex069 »

ideea e ca mi se mare c-arata mai bine cum e ca la ml si-am senzatia ca e si mai mult spatiu de depozitare in mijloc , stiu ca e versiunea cu portocaliu care e interesanta... ceea ce priveste navigatia/radio e aceeasi si in europa si-n usa , doar ca ziceam asa daca ai cumva sa vb cu dealaru , intreb nu stiu daca se poate sau nu dar nu cred din moment ce e doar pentru usa , doar ca v-am zis , mi se pare ca arata mai bine fara frana de mana . este doar o parere pur personala si o intrebare de curiozitate c-are am pus-o pe acest topic , masina e foarte interansta + c-am vazut niste kituri tunning (gen bara fata/spate + evacuare 2x2 , care arata demential )

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by Mihai-Alexandru »

@ alex 069

De-acord cu tine ca arata mai bine frana de mana pozitionata ca pedala dar faptul ca va exista " si mai mult spatiu de depozitare in mijloc " ...ma indoiesc . Pur si simplu acolo va veni cotiera iar intre aceasta si scaunul soferului vor fi 2-3 cm in plus care nu vor putea fi utilizati .
Nu cred ca locul franei de mana poate fi substituit de un spatiu de depozitare suplimentar.

Pe de alta parte ventilatia in scaune poate fi posibila in USA nu si in Europa sau reglajul electric al scaunului soferului insa iarasi amintesc : depinde de fiecare piata in parte, de cerintele clientilor la fel cum in Europa climatizarea automata la un autoturism este mai apreciata decat peste Ocean unde AC-ul este de multe ori suficient.
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

alex069
Posts: 5
Joined: 13 Feb 2012, 12:26
Auto:

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by alex069 »

@ mihai - alexandru

ai perfecta dreptate ... dar totusi am vazut in unele prezentari si drive testuri facute in anglia si versiunea cu ventilatie , reglaj si faza cu frana de mana .... ma rog vb ta ...cerintele fiecarei piete...oricum dac-ai avea optiunile astea probabil ca si pretul ei ar sari undeva mai sus ... oricum este o masina foarte interesanta.
PS: tot ca diferenta am vazut ca sunt si cateva chestii la bara din fata/spate fata de astea europene...
ps2: am vazut prezentare la noua kia optima ... si din ce-am vazut e geniala

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by Mihai-Alexandru »

Poate ca englezii au ceea ce zici tu din moment ce si ei merg cu miles/ h si nu km/h sau volanul pe partea dreapta; este posibil ca producatorul sa adapteze modelul dupa cerintele englezilor ei fiind " diferiti " de restul europenilor.
Inca o data specific faptul ca un model de autoturism poate sa difere foarte mult in functie de echipare, motor adica in functie de bani . In Romania exista Sportage si la 17.300 E si la 31.000 ! diferenta de bani intre cele doua este considerabila la fel si masinile in sine .
Ma gandesc ca la o marca Premium unde optiunile sunt socotite cu miile de Euro diferenta intre entry level si full option este nu de inca 1 masina ( ca la Kia ) ci de 2-3 .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

hot
Posts: 3
Joined: 10 Oct 2007, 21:19
Auto:
Location: dorohoi
Contact:

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by hot »

Nu o sa iti fac nimeni ce vrei tu.Este o linie de productie fiecare robot,masina,om face exact ce trebuie la toate masinile ce crezi ca la masina ta va schimba pozitionarea franei de mana sau ce mai vrei tu.Asta se face la marci ca jaguar,maserati unde dai comanda si de cat de inchis sa fie folia de la geamuri nu la Kia.Daca ar fi fost o marca premium pentru o suma destul de mare cred ca ti ar fi facut ce vrei tu dar in cazul de fata nu.
Ride to live,live to ride cuore sportivo.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by b76bgaarh »

masinile de europa si cele de america nu sunt facute in fabrici diferite?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

hot
Posts: 3
Joined: 10 Oct 2007, 21:19
Auto:
Location: dorohoi
Contact:

Re: KIA SPORTAGE INTERIOR

Post by hot »

Ba da.astea pentru piata din europa se fac in slovenia.
Ride to live,live to ride cuore sportivo.

Post Reply

Return to “Generalităţi”