Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Forum cu de toate despre Kia Sportage

Cel mai bun model de crossover sub 30000 euro?

Nissan Quashquai
4
9%
Nissan Juke
0
No votes
Kia Sportage
25
54%
Hyundai ix35
3
7%
Honda CR-V
3
7%
Mitsubishi ASX
1
2%
Dacia Duster
2
4%
Mazda CX-5
2
4%
Skoda Yeti
1
2%
Suzuki SX4
0
No votes
Toyota RAV4
5
11%
Ford Kuga
0
No votes
 
Total votes: 46

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by mortymer »

mazda cx-5 2.0 i revolution 4x4 manuala 30.090 cu tva... e cu 90 mai scump decat limita ta... :D
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by quelloo »

mai pui 2500 peste pretul ala si iei 2.2 diesel de 175 de cai si 420 NM :o... ca ar fi pacat :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink


quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by quelloo »

x1 cred ca e prea mic...

si oricum... cred ca el vrea masina noua...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by b76bgaarh »

penrtu initiator:
- cand vrei sa cumperi masina? daca este acum, la kia gasesti si sorento la un pret sub 30000. la toyota ai oferte la rav pe benzina, la reno ai un koleos automat si 4x4 in jur de 25000 euro, la suzuki la fel. hyundai are cea mai variata gama in jurul acelei valori.

daca te duci pe la dealeri o sa gasesti o multime de masini care altfel costau 35000 cu 30000.

bafta.

ps sa ne zici ce ai ales pana la final.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

radu1006
Posts: 22
Joined: 18 Jul 2008, 09:21
Auto:

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by radu1006 »

Da, Tiguan-ul a fost de fapt singura scapare intrucat Freeleanderul 2 depasea bugetul.

Eu as vrea sa imi iau masina undeva in vara. Iulie cel mai probabil. Pana atunci mai am de vazut masini si o sa va mai spun parerea mea despre ele. Maine sau sapt viitoare mai vreau sa vad 3 modele.

Pentru Sportage, la dealerul MIT Motors, am inteles ca sunt timpi de asteptare foarte mari. Am discutat si mi s-a spus ca sunt foarte multe comenzi, iar o livrare dureaza 6 luni, dar nu din momentul in care s-a facut de catre mine, ci din momentul in care trimit ei comanda de N masini catre KIA.

O sa ma uit si la Tiguan pentru ca pare destul de interesant.

In legatura cu masinile second hand, ar fi 3 probleme:
1. E problematic cu garantia
2. Masini ca Mercedes, Audi si Bmw au o intretinere foarte scumpa si piesele la fel. Nu vreau sa ma gandesc cat costa o turbina la clasa G. Nu sunt genul care isi ia o masina doar ca sa isi arate statutul social. Eu merg cu ea in fiecare zi.
3. Eu vreau in leasing, si iarasi e mai problematic, desi e posibil.
Pro_Cee'd 1.4 GSL So Red

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by bogdan-alin »

eu de exemplu m-am mai documentat despre Q5 un model care mie imi place foarte mult si nu am auzit la unii care au peste 120.000km sa cada turbina...dar nu zic ca nu se poate intampla
nu cred ca este vorba sa iti cumperi o masina ca sa arati statutul social, cumperi o masina in care te simti tu foarte bine

Nelu Flesaru
Posts: 2
Joined: 28 Mar 2012, 18:19
Auto:

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by Nelu Flesaru »

Am testat KIA Sportage varianta de 2.0 4x4 diesel 136 cp 320 Nm cu cutie automata (desi as fi vrut cu cutie manuala), dupa ce in prealabil am testat si alte 6 SUV-uri de aceeasi "talie" ale unor marci de prestigiu... am ramas placut impresionat de cum se comporta pe asfalt, dar si pe hartoape... design dezarmant (nu pentru toti, evident... gusturile nu se discuta... zic)... motor suficient de puternic si extrem de silention... interior placut si destul de calitativ (doar nu ne culcam in ele... ma gandesc)... caroserie foarte bine antifonata... stabila... se aseaza bine la drum... cea mai mare perioada de garantie oferita la romani... 5 stele de siguranta... consum de 5,7 l la un condus "cuminte" (asa cum este dat de producator)... iar pretul, extrem de atragator - 20.000 de euro pentru nivelul de echipare Style (care este echiparea de mijloc... foarte generoasa), daca se folosesc cele 3 vouchere din programul "rabla"... oare ce poti sa ceri mai mult la acest pret... CONCLUZIE: "Jucaria" este bestiala !

faraonu'
Posts: 5
Joined: 17 May 2012, 13:10
Auto:

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by faraonu' »

Daca vrei valente off road din cate am citit Renault Koleos se descurca exceptional datorita platformei de Nissan X Trail, desi el nu a fost conceput pt.asa ceva, pe sosea se cam balangane, eu am facut drive test si nu am fost prea impresionat, motorul este la inaltime 175 cp standard cel dci de 2.0. Fata de Kia Sprtage este urat, spatiul interior cam mic pt.clasa sa iar Kia este mult mai bine ichegata, mai spatioasa si sta foarte bine pe sosea iar despre off road am vazut niste filmulete pe YouTube facute de niste ukraineni de am ramas masca prin ce zapezi si noroaie o bagau aia si se descurca foarte bine. Singura mea nelamurire este daca varianta 4x4 are scut metalic sub motor, pt un crossover cred ca este necesar, mai ales iarna unde la noi este plin de gloduri de gheata. Megane-ul meu are si nu e crossover.
Isus este taria mea !!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by quelloo »

la versiune de echipare superioara sigur are. pana si proceedul meu are scut din fabrica
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

muaddib
Posts: 36
Joined: 11 Jun 2012, 09:43
Auto: Sportage III, 2.0DSL, 4x4, AT
Location: Sinaia

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by muaddib »

Cum am spus si in celalat topic:

La a mea (care trebuie sa vina, 2.0 DSL AT 4x4) dealerul mi-a spus ca vine cu scut de plastic; cel metalic costa 780 lei, montajul inclus.
[url=http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=19982]Kia Sportage III, MY2013, 2.0DSL (134 CP), 4x4, AT, Techno Orange[/url]

adiscantee
Posts: 5
Joined: 22 Nov 2011, 22:12
Auto:
Location: vaslui

Re: Cel mai bun Crossover sub 30000 euro

Post by adiscantee »

eu recomand tot sportage, o detin si stiu ce poate
renault sunt varza au mai stricat si nisanul pacat de masinile alea , modelele mai vechi erau tancuri
daca mergi mai mult pe drumuri rele, mitsubishi sunt o alegere foarte buna em un L200 si rupe norii
sportage 2008, 2.0 crdi 4 wd

Post Reply

Return to “Generalităţi”