Un mic ajutor va rog

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Andrei86
Posts: 58
Joined: 03 Apr 2008, 10:33
Auto:

Un mic ajutor va rog

Post by Andrei86 »

Salutare tuturor,
Sunt posesoru unui cee'd sw 1.4 best din 2008 si a venit vremea unei masinute noi, aici puteti voi sa ma ajutati cu niste sfaturi,idei si pareri.
Am de ales intre un Sportage 1.6 benzina 136 Cp Clasic 4x2 cu trapa, scaune incalzite, pachet 3 (Ecm,camera vedere spate,sistem aprindere automata a luminilor,parbriz cu degivrare) si pachet 5 (bluetooth,pilot automat,comenzi audio pe volan) cu foarte frumoasa garantie de 7 ani integral din bara in bara la 18433 cu 0-100 km/h in 11,1 sec si V max de 178 km/h cu un consum de (u/ex/m) 8.2/6/6.8 (off topic un pic garantia chiar este reala!! va spun din propria experienta unde la cee'd mi s-au schimbat una alta pe garantie) si un Citroen C 4 Picasso Seduction 1.6 Vti de 120 cp 18059 euro (cu optional vopsea metalizata si pavilion panoramic)...motorul are 13.3 secunde 0-100 km/h si V max de 186 cu un consum (u/ex/m) de 9.4/5.6/7.4...decizia e grea fiecare masina are plusuri si minusuri:
Sportage:
+ Garantia, garda la sol, amabilitatea omenilor de la service-ul Mit Motors Aviatiei pe care ii stiu deja de 4 ani, jantele din aliaj, toate scaunele incalzite
- reviziile nu foarte ieftine (comparativ cu cee'dul pe care il am), timpul mare de asteptare, anvelope mai scumpe fiind pe 17
Picasso:
+ parbrizul foarte mare, portbagajul mai mare, modularitatea,
- garantia mult mai mica, garda la sol...ramai in prima zapada, scaunele spate individuale nu is prea prietenoase cu oameni mai corpolenti,pavilionul panoramic nu se deschide, lipsa unor optionale (camera spate, bluetooth, scaune incalzite)
Achizitionare doresc sa o fac cash cu sistemul remat deci cam 17000 pt una sau cealalta (app de unde pot lua tichete mai ieftine decat la dealer dar sigur valibile??), daca aveti vreo sugestie cum pot obtine o reducere sau un optional bonus va rog sa imi spuneti!! ;)
Un minus comun este pretul un pic piperat si faptul ca bugetul nu imi ajunge pt un diesel...consumul la benzina fiind mai mare decat cel anuntat (foarte normal intr-un oras ca bucurestiul si in functie de stilul de condus dar la cee'd am 7.6 pe CB...ceea ce e foarte aproape de realitate fiind undeva catre 7.8-8 in oras - unde merg bleg si incet - si 7 in afara - unde merg tare dar nu peste 140 unde consuma prea mult-)
In limita in care aveti timp va rog sa ma ajutati
Numai bine tuturor si multi km fara probleme

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Un mic ajutor va rog

Post by quelloo »

eu zic sa mergi clar pe sportage... dar cred ca tu stii cel mai bine ce ai nevoie si la ce o folosesti...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Un mic ajutor va rog

Post by eugenflorinmanea »

Dintre cele 2- clar Sportage.
Alte avantaje ar fi conceptie noua, design modern...etc.

Dar...poti sa arunci ochii si la alte marci in banii astia.
Eu zic sa incerci totusi sa obtii un diesel.
Uita-te si la varul Hyundai IX35- poate gasesti o oferta buna.
Te duci la dealer iti spui oful si cati bani ai ...si ca vrei diesel.
Cine iti dai diesel- e castigator.

Benzinarul iti va consuma f mult ptr ca masina e grea si mare.
Nu stiu cum scoti tu 7.8% in Bucuresti- poate mergi doar noapte si in weekend.

Succes!
SAAB 9-5

Andrei86
Posts: 58
Joined: 03 Apr 2008, 10:33
Auto:

Re: Un mic ajutor va rog

Post by Andrei86 »

La hyundai nu mai au decat motorul de 2.0 si 184 cp si nu este la acesti bani...ar fi fost prea frumos dar nimeni nu face cadou masini...iar legat de consum am.in 4 ani 120000 de km merg zilnic cu ea in oras dar schimb la 2000 rpm (in oras binenteles ca in afara mai vede 5500-6000 in depasiri)
ar mai fi Dusterul autohton 1.5 dci 110 cp 4x4 in aceiasi bani...poate ceva mai putini dar ii lipsesc o gramada de dotari (avand plusul ca e diesel si ca e 4x4)....

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Un mic ajutor va rog

Post by quelloo »

io zic sa renunti la ceva optionale si sa mergi pe 1.7 DSL..
nu stiu exact cat e diferenta, dar cum zicea si colegul, cred ca v-a fi loc de negociere...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Andrei86
Posts: 58
Joined: 03 Apr 2008, 10:33
Auto:

Re: Un mic ajutor va rog

Post by Andrei86 »

Dieselu e cu 2000 in plus,deci ar fi sa mai dau 1000 si sa renunt la toate optionalele...cam greu din pacate...si ar depasi bugetul prea mult!nici cei 17000 nu is chiar putini...

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Un mic ajutor va rog

Post by eugenflorinmanea »

Daca tie iti consuma 7.8% in Bucuresti cand e traficul ala mare de mergi bara la bara si ai media sub 10 km/h- eu zic sa pastrezi masina ca e unicat! Nici diesel ul nu scoate sub 8!

Eu zic sa faci un test drive cu Duster si apoi iti trece repede..
Iei Duster doar daca vrei sa faci off road cu ea sau vrei sa cari cartofi. Intr-adevar la off-road e tatic!
Si vezi ca diesel ul ala de la Duster consuma cam cat benzinarul de la Sportage!

Du-te si la IMG si la MIT le zici cati bani ai si ca vrei diesel. Poate iti dau vreun discount.
SAAB 9-5

Andrei86
Posts: 58
Joined: 03 Apr 2008, 10:33
Auto:

Re: Un mic ajutor va rog

Post by Andrei86 »

Multumesc frumos de idei!
mai astept si alte sfaturi daca mai sunteti dispusi!
mersi anticipat si multi km fara probleme tuturor

User avatar
Ammadeus
Posts: 60
Joined: 15 Sep 2011, 10:46
Auto:

Re: Un mic ajutor va rog

Post by Ammadeus »

eugenflorinmanea wrote:Daca tie iti consuma 7.8% in Bucuresti cand e traficul ala mare de mergi bara la bara si ai media sub 10 km/h- eu zic sa pastrezi masina ca e unicat! Nici diesel ul nu scoate sub 8!

Eu zic sa faci un test drive cu Duster si apoi iti trece repede..
Iei Duster doar daca vrei sa faci off road cu ea sau vrei sa cari cartofi. Intr-adevar la off-road e tatic!
Si vezi ca diesel ul ala de la Duster consuma cam cat benzinarul de la Sportage!

Du-te si la IMG si la MIT le zici cati bani ai si ca vrei diesel. Poate iti dau vreun discount.
Scuze ca te contrazic colega, ceed-ul varului meu (1.6 crdi) are consum 7 in oras. In afara in jur de 5 (iin functie de toanele soferului)
KIA Sportage 2012 Black Pearl 2.0 DSL 217 CP Stage 2

iandrei18
Posts: 6
Joined: 16 Feb 2012, 14:47
Auto:

Re: Un mic ajutor va rog

Post by iandrei18 »

Sfatul meu este sa faci un test drive cu Sportage si o sa ai raspunsul imediat....la banii tai eu zic ca e singura alegere.

Andrei86
Posts: 58
Joined: 03 Apr 2008, 10:33
Auto:

Re: Un mic ajutor va rog

Post by Andrei86 »

Salutare tuturor,
Inca nu am reusit sa iau sportageul pe care mi-l doresc, am facut drivetestu, fac totusi multi km deci merita varianta diesel, in curand o sa il cumpar si o sa fiu cu siguranta mai activ pe forum,intre timp mi-am cumparat un passat b6 2006 2.0 TDI 140 CP, deocamdata is multumit foarte mult de cee'dul pe care il am, de serviciile celor de la service si sper sa adun banuti pt sportage cat mai repede.
Cu stima

Post Reply

Return to “Generalităţi”