Sportage III,1.7CRDI,are filtru de particule sau nu ????

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
stefandinescu70
Posts: 2
Joined: 08 Mar 2011, 15:07
Auto:
Location: Ploiesti

Sportage III,1.7CRDI,are filtru de particule sau nu ????

Post by stefandinescu70 »

NU stie nimeni sigur de la reprezentanta KIA , daca modelul diesel , Sportage , 1.7 CRDI are DPF sau nu ???
Nu am inca masina ( este comandata si vine in aprilie 2011 - Techno Orange culoare, model Style + optiuni + 1.7 crdi diesel ) si sunt curios daca o sa am pe cap in plus un filtru de particule la o masina in familie sau nu .
Mai am o masina diesel cu DPF acasa si la mersul in oras ( ceea ce este cam zilnic ) isi curata filtru DPF automat dar destul de des .

bertone
Posts: 38
Joined: 06 Jun 2010, 08:34
Auto:

Re: Sportage III,1.7CRDI,are filtru de particule sau nu ????

Post by bertone »

salut
nu stiu daca 1.7 are filtru, insa iti pot spune ca incepand cu 2007, la 2.0crdi au bagat dpf, pt a avansa o clasa de poluare in sus.deci, prin rationament, daca din 2007 au bagat dpf, eu personal sunt convins ca si 1.7 va avea, mai ales ca targetul e piata europeana , iar pe ei ii intereseaza o masina atractiva la taxe pentru clientii europeni

User avatar
stefandinescu70
Posts: 2
Joined: 08 Mar 2011, 15:07
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Sportage III,1.7CRDI,are filtru de particule sau nu ????

Post by stefandinescu70 »

Hai sa iti zic o chestie , motoarele de care zici tu 2.0 crdi in 2007 erau motoare produse de italienii de la VM motori, aceleasi puse si pe Chevy Captiva ( pe care il am si eu acasa din 2006 ) si alea , da , aveau default DPF fiind motoare europene euro 4 puse pe masini non europene. Dar mai nou KIA nu mai foloseste motoare produse de nimeni si sunt originale KIA ( vezi noul 1.7 crdi tip U2 ) .Sa iti spun o chestie , cind am fost sa dau avansul la masina pe care o iau in aprilie ,ca un roman foarte curios ce sunt , m-am bagat si uitat sub o masina de drive test ( bineinteles 1.7 crdi ) si nu avea nici un fel de DPF pe dedesupt( doar un catalizator mai lung nitel ) ( dar nimic sonde de presiune si de test temperatura evacuare - normale sa existe pentru un filtru DPF . SI sa iti mai zic o chestie , noul Sorento mult laudat nu are la fel nimic( lipsind chiar catalizatorul acela de care vorbeam mai inainte ) , fiind o teava de evacuare direct plecata de langa motor pina in spate unde are o singura si simpla toba finala si atit. Ele sunt motoare euro 5 ( declarate de ei ) dar nu au DPF fizic instalat . Asta este motivul de care si intreb poate stie cineva mai multe info despre aceasta situatie . Nu am gasit ,nici googalind, mai nimic scris concret ,de noile motoare diesel crdi de la KIA - euro 5 .

Post Reply

Return to “Generalităţi”