Consum 1.6 T-GDi

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Performanta este excelenta, dupa 2500 rpm simti de parca masina vrea sa evadeze de sub tine. :)
Eu sunt deosebit de incantat de acest motor si ce-mi place cel mai mult este ca poti scoate si un consum decent daca il exploatezi decent.

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

TM-Alba Iulia-Sibiu-BV-Buc, 130km/h pe cioturile de autostrazi ale RO, in rest condus normal, cu depasiri, cu mers in spatele tirurilor, samd. Poze cu consumul cand am ajuns acasa, 7,7% si 8% de cand am luat masina. Total multumit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

harif
Posts: 3
Joined: 04 Mar 2016, 15:34
Auto: KIA

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by harif »

felicitari, boghar.
tocmai vroiam sa ma leg si eu printr-un topic de stilul de mers.
chiar conteaza stilul de mers. un stil sportiv, cu motor turat chiar si putin peste normal, aduce un consum sporit. deasemenea depasirea vitezei de croaziera, conduce la un consum sporit.
abia astept si eu sa ma dotez cu un 1.6 tgdi 4x2 (asta am in plan sa achizitionez).

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Salut, Harif, ai dreptate despre stilul de condus, sunt putini cei care stiu sa scoata un consum bun, din orice motor.
In ceea ce priveste alegerea ta, go for it, vei avea un consum si mai bun pe 4x2, la vremea cand am comandat-o eu nu exista aceasta posibilitate.
Despre consum, am vazut si 7.3 la un mom dat, pe vreo 20km, drum liber, ac on, si fara sa merg "ca mosii". :)
Traversat Bucurestiul de la nord la sud, ac on, canicula, trafic, etc., 10.9.

autopanda
Posts: 26
Joined: 19 May 2016, 22:18
Auto: Sportage 1.6 GDI STYLE 4x2

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by autopanda »

4800 km la bord.
consum 7,3 pentru masina din semnatura. =D>
Valea Prahovei de citeva ori, Sihisoara , Turda, Constanta, Bacau, si zilnic in Bucuresti.
2016 KIA Sportage 1,6 GDI Style Canyon Silver

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Ai 1.6 GDI sau 1.6 T-GDI? Nu e totuna. Turbo ofera performanta dar si consuma mai mult.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Informatie de pe CB, masina din semnatura, am un consum de 8litri /100km exterior, cu treceri prin localitati cu 80 pe DN1, viteza 100-120 maxim, benzina 95 MOL si presiune 2,5 bari in anvelope. Anvelopele sunt Continental 225/45/19. O fi bine? Ah...uitasem 3 persoane la bord, fara bagaje mari. Nu reusesc sa schimb aproape deloc dupa indicatiile din bord.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

O rectificare, anvelopele sunt 245/45/R19.
Consumul e destul de ok, il poti imbunatatii daca nu mai schimbi cum iti indica masina pt ca o tine subturata si nu e ok pt motor, ti-as recomandata sa schimbi intre 2000 si 2500 rpm, si daca o sa folosesti mai mult frana de motor.
Si apropo, diferentele de consum dintre gdi si t-gdi nu sunt date de turbina, ci de sistemul de tractiune, la gdi este 4x2, iar pana mai acum o luna pe t-gdi exista doar 4x4, cine isi ia t-gdi 4x2 o sa aiba consumuri similare cu gdi-ul. Este si o diferenta intre latimea rotilor, 225 gdi si 245 t-gdi, dar nu este semnificativa la consum pt ca aici cuplul motor face diferenta.
Inca ceva, cutia de viteze la gdi are pinioane destul de mari pentru a suplini cuplul mic al motorului, iar asta face ca motorul sa se tureze mai tare pentru a obtine viteze ridicate, si de aici rezulta un consum mai mare de carburant. Cand am mers cu gdi, la 130km/h avea cam 3300rpm, cu tgdi am 2600rpm.
Comportamentul motoarelor turbo pe benzina se apropie de cel al motoarelor pe motorina, eu am trecut pe Sportage de pe un Focus cu motor 1.8Tdci si pot spune ca nu sunt mari diferente de putere, iar treptele sunt mai scurte cu 500rpm la Sportage fata de Focus, dar turatiile motorului sunt cu 2000rpm in plus, de aici si diferentele de la 0-100, 9.2 Sportage, 10.9 Focus, fara sa mai punem la socoteala greutatea celor doua masini, cam 400kg in plus pt Sportage.
Iata un consum scos pe o distanta de 13Km, masina goala, schimbat treptele de viteza conform recomandarilor de mai sus, mers cam cu 80km/h in afara pe vreo 11km, iar restul in oras si stationat, nu foarte mult, la 2 semafoare. AC on tot timpul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Ai dreptate! Consumul e mai mare la turbo si datorita faptului ca e 4x4, deci si mai grea. Da...anvelopele sunt 245/45/19 si stiam ca dau un consum mai ridicat prin latimea lor.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by ceappone »

Daca postez si eu acum cat am scos pe o distanta de 17 km , cam in aceleasi conditii ca si boghar poate ceva mai multe opriri la semafoare, dar in general mers intr-a 5-a cu cca 80-90km/h , o sa va ganditi ca-s nebun sau :^o


Ideea e ca eu nu am scazut vreodata , sub nici o forma , sub o medie de 11,5 litri la suta ... am avut drumuri in oras , scurte !! , de cca 4 km si cu 19l/100km !!

Cred ca am dat de una flamanda sau poate am picior de lemn :roll: .... bravo celor care reusesc astfel de consumuri , eu nu pup "reduceri" tura asta

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Sa fie benzina mai buna la noi? Ma indoiesc!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by ceappone »

nici o sansa , "papa" numai Super Plus de la Shell

harif
Posts: 3
Joined: 04 Mar 2016, 15:34
Auto: KIA

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by harif »

incearca sa mergi cursiv, schimba vitezele fara sa turezi motorul, simte masina. daca nu bruschezi turand motorul sigur vei ajunge consumuri mult imbunatatite. ai nevoie de turatie doar in depasiri, acolo e obligatorie.

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Buc - Targoviste, 2 adulti + 2 copii, fara prea multe bagaje, mers cu AC tot timpul ON, intre 60-80km/h in localitati, si 100-120 in afara, consum 6.9%. Benzina Petrom Top99.
In Targoviste am facut plinul de la Rompetrol cu Efix-S.
Targoviste - Hotel Pestera, consum 8.4%
Hotel Pestera - Sinaia - Buc(nu am mers pe A3), mers in coloana pana la Comarnic, dar am mers nu am apucat bara la bara, iar dupa Comarnic, cand s-a putut depasi am mers destul de alert pentru ca ma grabeam un pic, iar pe portiunea cu 2 benzi pe sens am mers si cu 140, dar in medie cam cu 120, iar la oprire in parcare a afisat un consum de 7.5%

Pe serpentine cutia manuala a facut toti banii, am urcat cu motorul mai turat, intre 2500 si 4000 rpm pt ca prefer sa fie mai turat in panta decat subturat. Cu o automata mai mult ca sigur ca-mi schimba treapta de ma lasa fara putere si omoara motorul, pt ca indicatiile computerului de bord erau aceleasi ca in plan drept, nu conta ca masina urca o panta abrupta. Acelasi lucru am facut si la coborare, pantele abrupte le-am coborat cu a 2a, in frana de motor, au fost situatii de s-a turat si pana la 4000rpm, iar cand panta devenea mai lina treceam intr-a 3a si astfel am economisit carburant si placute de frana. Evident, pe coborare, cand panta era prea abrupta si se tura prea tare, apasam frana si mai reduceam turatiile.
Despre cutie asa ca o paranteza, pt ca pe un jurnal de bord s-a dezbatut destul de aprins cazul manuala vs. automata, iar un coleg e destul de vehement cu automata si refuza sa priceapa ca sunt oameni care inca prefera cutia manuala.

Si inca o mentiune, am tot urmarit prin topicuri si am vazut ca unii sunt inca sub vraja tipic romaneasca a masinilor germane si considera ca VAG face cele mai bune cutii de viteze, ca cele cu dublu ambreiaj nu au lag, samd. Sa va spun cum sta treaba, am avut ocazia sa conduc noul Tiguan, fix modelul prezentat pe turatii.ro, 2.0 Tdi, 150CP + DSG si la 60Km/h, cand rula linistita cu treapta a 7a, i-am dat kickdown si i-a luat cel putin o secunda sa se dumireasca, chiar ma intrebam ce face pt ca mie mi s-a parut o eternitate, foarte nasoala senzatia sa calci acceleratia la podea si sa nu faca nimic. De fiabilitatea cutiilor VAG, ce sa mai zic, unui prieten i-a plesnit convertizorul la o Octavia 1,6 Tdi din 2011 cu 40.000km pe bord.
Nu zic ca DCT-ul de la Hyundai/Kia e mai bun, am mers cu un DCT pe noul Tucson si se comporta la fel ca DSG-ul de pe Tiguan. De unde si pana unde au inteles unii ca e mai bun, nu stiu!

P.S. Nu am nimic cu nici un producator auto, sunt capabil sa le recunosc meritele cand este cazul, dar nu suport cand cineva isi da cu parerea doar pe baza a ceea ce aude si nu cerceteaza.

Peace!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by quelloo »

eu am zis de dsg mai bun decat edc-ul de la renault ca astea le condusesem cel mai apropiat una de alta. nu am condus asta cu dublu ambreiaj de la kia inca. probatil e mai buna. dar tot automata e deci pass
eu la manuale ziceam de VAG si honda. de fiecare data mi se pare timoneria mai buna la ele, scurte si precise, etc etc. Ceedu meu de acum 7 ani jumate e varza pe langa si nici astea noi nu sunt inca la nivel desi destul de imbunatatite de atunci.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”