Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Flavyus »

Referitor la BSD: avand camera video, imi acopera un unghi foarte larg vizual cand dau cu spatele, e foarte ok pentru iesit din parcare verticala.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Flavyus »

Mai exact la ce viteze lucreaza AebImage

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by -ics- »

Nice!


Sent from my phone using Tapatalk
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

BarbQ
Posts: 88
Joined: 27 Jun 2017, 22:25
Auto: Sportage 1.6T-GDI 4x2 GTLine

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by BarbQ »

Am mai scris si pe jurnalul meu, dar sumarizez si aici parerile mele legate de extraoptiuni.

AEB: foarte scump, dar cel putin pe mine m-a scapat din foarte multe situatii neplacute atat urban cat si extra urban. Poate nu m-a salvat mereu de un impact iminent, dar cel putin m-a avertizat cat sa evit o franare brusca.

Scaune ventilate: Super pana acun, le folosesc si iarna.
Am luat masina in septembrie, dar poate va dau o parere si la vara.

Scaune electrice: Trist ca n-au memorie.
Mi se par cam scupe pentru ce ofera. Le folosesc strict pentru reglaj vertical la un pasager minion in dreapta. E interesant ca are 2 reglaje in plus, dar n-am folosit pana acum.

Volan incalzit: scaunele ca scaunele, dar mie mereu imi ingheta mana ca dimineata sta pe volan si volanul e rece. Manusile imi reduc aderenta volanului, asa ca volanul incalzit pentru mine merita.

JBL: ascult muzica des in masina, deci era o optiune clara si de care sunt multumit

Xenon adaptiv: Ca si scaunele ventilate, sunt scumpe, dar alta viata. Imi place ca se misca in curba si iti mai da un plus de vizibilitate acolo, dar cred ca as fi putut trai si fara.

BSD: era nice to have. Mi-ar fi placut mai mult pentru functia de avertizare trafic cand dai cu spatele.

Roata de rezerva: circul mult extra urban si ca pret mi se pare foarte ok.Ocupa mai putin spatiu ca una normla si pot baga chestii pe langa ea
Kia sportage 1.6T-GDI GT LINE 4X2 MT infrared

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Flavyus »

Desi unele optiuni sunt mai scumpe, Avantajul e ca poti configura o masina cheala + orice optional ai visat !

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by -ics- »

Exact asta e unul din motivele pentru care am ales Kia.
Faptul ca poti sa-ti configurezi masina cum vrei tu te ajuta sa ajungi in final la o varianta optima de dotari/pret.
Evident ca mai sunt si alte firme pe piata ce te lasa sa-ti configurezi cum vrei tu, dar la Kia am obtinut cea mai buna combinatie dotari/calitate/pret.
Din ce nu am ales eu, cel mai mult plang dupa BSD si volan incalzit. Cred ca aceste doua optiuni adaugate la configuratia mea faceau ca masina sa se potriveasca perfect dorintelor mele din acest moment.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Optiq
Posts: 128
Joined: 25 Feb 2018, 00:21
Auto: 2.0 HP AWD Sportage Style +
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Optiq »

Salut,
Are cineva frana electrica? Ma intereseaza cum functioneaza auto-hold la semafoare,adica se activeaza cand se opreste roata sau trebuie sa calci frana serios sa intre?
Multumesc

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Flavyus »

Spre deosebire de vw de ex., AH la Sportage e setat diferit. Prima data am crezut ca e defect deci da, trebuie calcata pedala de frana la fund sa se activeze, nu se activeaza cand se opreste roata. Astfel iti permite sa faci crawling, acum m-am obisnuit.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Miria »

La aproximativ 8 luni de la achizitionarea Sportage ul meu, pot spune ca sunt extrem de multumit de acesta. Intre timp, de aproximativ 1 luna de zile mi a intrat in ograda un Ford Ecosport 2018 1.0 ecoboost automat full ca si echipare. Din aceste considerente, imi pare rau ca nu mi am pus senzori de parcare, cu Ford ul nu am coborat niciodata din masina sa verific daca o ating, cu Sportage ul o fac des, m am zgarcit la cutia automata, cu Ford ul am descoperit placerea conducerii unei automate, pot sa recunosc se merita cu varf si indesat mai ales prin Buc o automata, imi pare rau dupa Jbl, pe Ford am B&O care se aude extrem de bine, mult peste sistemul stock din Sportage, mai duc lipsa Bsd ului, pe Ford am si m am boierit caut luminita si in oglinzile Sportage ului.La fel de bine si Ford ului ii lipsesc multe gadgeturi pe care le regasesc pe Sportage.Per total multumit 100 la 100 de Sportage ul meu.

razb
Posts: 80
Joined: 19 Feb 2018, 19:58
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by razb »

Am si eu o intrebare, BSD nu e blind spot detection? Si daca da nu vad ce legatura are cand dai cu spatele, eu stiam ca te notifica in oglinzi cand trece cineva prin unghiul mort si te ajuta atunci cand vrei sa schimbi banda.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Flavyus »

Bsd include Rcta - rear cross traffic alert. Sportage e un produs excelent cu marketing slab. Norocul nostru.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


razb
Posts: 80
Joined: 19 Feb 2018, 19:58
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by razb »

Multumesc de informatie, iti imaginezi ca mi-am luat optiunea si nu mi-a zis nimeni de la reprezentanta ca include si Rcta, eu stiam doar de blind spot, si chiar l-am intrebat pe tipul de acolo de ce este o optiune atat de scumpa.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Flavyus »

DescriereImage

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


costinliviu
Posts: 97
Joined: 08 Jul 2016, 00:13
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL 136cp
Location: Bucuresti

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by costinliviu »

Miria wrote:La aproximativ 8 luni de la achizitionarea Sportage ul meu, pot spune ca sunt extrem de multumit de acesta. Intre timp, de aproximativ 1 luna de zile mi a intrat in ograda un Ford Ecosport 2018 1.0 ecoboost automat full ca si echipare. Din aceste considerente, imi pare rau ca nu mi am pus senzori de parcare, cu Ford ul nu am coborat niciodata din masina sa verific daca o ating, cu Sportage ul o fac des, m am zgarcit la cutia automata, cu Ford ul am descoperit placerea conducerii unei automate, pot sa recunosc se merita cu varf si indesat mai ales prin Buc o automata, imi pare rau dupa Jbl, pe Ford am B&O care se aude extrem de bine, mult peste sistemul stock din Sportage, mai duc lipsa Bsd ului, pe Ford am si m am boierit caut luminita si in oglinzile Sportage ului.La fel de bine si Ford ului ii lipsesc multe gadgeturi pe care le regasesc pe Sportage.Per total multumit 100 la 100 de Sportage ul meu.
Cum se comporta cutia automata pe noul ecosport? Ma intereseaza si ps mine achizitia :)!

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Kia Sportage Style 2016 2.0 DSL, Mt, 136 cp

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Alegere optionale, Sportage IV, pareri pro si contra

Post by Miria »

Salut, eu ti o recomand cu caldura.Nu pot sa fac o comparatie cu cea de pe Sportage pentru ca nu am condus inca una, in rest Ecosport ul merita, daca nu te deranjeaza felul in care se deschide portbagajul.Cutia raspunde excelent si nu are niciun lag.Am facut depasiri fara niciun stress.Motorul de 1 0 125 de cai are vlaga, eu sincer credeam ca este lesinat, dar m a surprins placut.O consider o masina foarte buna, fara invidie sau rautate este cu 2 clase peste orice Duster sau Vitara.Pacat ca Stonic ul nu are cutie automata, spre acela ma orientasem initial.Eu i am cumparat o nevestemii, ea o conduce zilnic, dar cand o conduc chiar imi place.Sincer sunt mandru ca o astfel de masina se fabrica in Ro, bravo lor.Versiunea luata este un Titanium cu toate optionalele posibile puse pentru acest model.Superior ar mai fi doar St line care are putin jantele schimbate, dar cand am comandat o eu, St line nu avea sau inca nu are cutie automata.Misto a fost,ca eu am ridicat masina, inainte ca aceasta sa aiba lansarea oficiala din martie.Pana acum n am prea vazut pe strada, sper sa aiba succes...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Generalităţi”