Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by alexx22 »

zaboss wrote:Eu pot înțelege că în presă ajung ăia care nu se pot angaja la Glovo, dar dacă tot citim ceva, hai să facem un efort să înțelegem ce scrie acolo. Nu degeaba avem scoruri mari la analfabetism funcțional.
Tu ai inteles ca dc pe all season ai m+s esti ok. Corect?

MarianL
Posts: 1
Joined: 11 Aug 2021, 14:40
Auto: Kia Sportage 1.6 DSL hybrid
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by MarianL »

Salutare. Ma poate lamuri si pe mine cineva cu privire la jante. Problema. Am sportage cu jante pe 17. Masina este 2021 daca conteaza. Am gasit la un coleg niste jante tot de 17 din aliaj de la fosta sa masina kia ceed 2008. Dar nu stiu daca se potrivesc. Am reusit sa aflu ca jantele mele sunt 7Jx17, Et 48,5( habar nu am ce inseamna asta, dar banuiesc ca e vb de cat “ies ele in afara” si au distanta 5x114.3. Dar jantele despre care vorbesc nu stiu ce ET au si nu stiu in ce masura s ar potrivi si daca ar afecta sau nu daca le pun. Intuiesc ca sunt tot Image[/img]114,3 din ce am cautat despre kia ceed. Pe jantele de ceed nu scrie decat 7Jx17 I- DOT si atat. Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie, insa sunt nou pe forumuri si ma bate rau formatul.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Ai postat bine.
Daca sunt originale Kia ar trebui sa le gasesti aici :https://www.wheel-size.com/
ET e distanta dintre suprafața de asezare pe butucul rotii (portfuzeta) si planul median al jantei. Sau cum zici tu, cat ies in afara. Atentie, cu cat ET e mai mic cu atat ies mai mult in afara.
Daca nu gasesti informatia ai putea sa masori tu sau cineva care se pricepe: iei latimea 'jantei' si o imparti la 2. Masori apoi de la buza 'jantei' pana suprafața de asezare pe butuc si vezi care e diferenta data de valoarea de mai sus. Faci la fel pt jantele tale si vezi pe unde te incadrezi.
Mai si un calculator pe Willtheyfit.com

Daca ai poze cu jantele de Ceed, posteaza si la sectiunea Ceed, cei de acolo sigur stiu toate caracteristicile lor.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Poate cineva sa corecteze "jantei" in loc de "jentii"? Cainele mi-a luat telefonul si a scris postul de mai sus. Eu am avut 10 la gramatica in generala :).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

Putem face o lista cu service-uri care sunt mai profi si folosesc cheie dinamometrica in Bucuresti-Ilfov? Eventual si preturi pentru operatiuni daca nu au site

Mi-am luat din afara 4 jante originale de aliaj pe 17 cu anvelope si desi au plumbi, parca decat sa iau o cheie sa le schimb eu, as merge la un service. Sunt din sudul Bucurestiului, dar nici n-as vrea sa ma cheleasca, la Auto Soft Fundeni pe site cer 180 lei doar sa le dea jos pe astea de vara si sa le monteze pe alea de iarna, daca ar ti dat jos cauciucurile de pe janta mai scump.
Asa ca va rog sa contribuiti sa identificam service-uri cu dinamometrica. Multumesc!

Sent from my moto x4 using Tapatalk


User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by zaboss »

Mai jos de atâta doar pe la nea Mitică care n-a auzit de cheie dinamometrică în viața lui.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

zaboss wrote:Mai jos de atâta doar pe la nea Mitică care n-a auzit de cheie dinamometrică în viața lui.
Deci mai bine investesc in cheie

Sent from my moto x4 using Tapatalk


akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Daca tot vorbim de asta, atentie la cheie: faptul ca tipul ala o pune pe piulite si face clanț-clanț nu inseamna ca e si folosita corect. In mod normal trebuie sa faca acolo un pic de cursă până declanseaza. Daca Dorel strange piulitele cu peumatica pana aproape reteaza prezoanele si apoi pune cheia dinamometrică sa-ti ia ochii, nu e nicio afacere. Cheia dinamometrica va face clanț-clanț si pe o piulita sudata in varful unui fier...
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by andrei1271984 »

Dragilor, am luat pana la urma anvelope Davanti :) la recomandarea unor prieteni.
Avand in vedere cat circul eu iarna (in jur de 1500 km) cred ca si daca luam roti de bicicleta tot ma descurcam :D
Asa ca am facut o economie de aprox 1000 LEI, ma declar multumit


https://www.anvelope.ro/anvelope-iarna- ... 2-v-xl.htm
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Adochil
Posts: 2
Joined: 19 Sep 2021, 08:25
Auto: Sportage, 1,6DSL-Hy GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Adochil »

Salutare! As fi interesat sa achizitionez un set de jante originale Sportage (7.5J x 19'', et 50.5) impreuna cu zenzorii de presiune si capacelele acestora, preferabil de anul acesta, pe care sa le folosesc pe rotile de iarna. Poate sunt persoane care doresc sa faca trecerea de la 19" la 17". Multumesc!

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

Adochil wrote:Salutare! As fi interesat sa achizitionez un set de jante originale Sportage (7.5J x 19'', et 50.5) impreuna cu zenzorii de presiune si capacelele acestora, preferabil de anul acesta, pe care sa le folosesc pe rotile de iarna. Poate sunt persoane care doresc sa faca trecerea de la 19" la 17". Multumesc!
Pe olx am vazut seturi de jante si senzori chiar

Sent from my moto x4 using Tapatalk


Adochil
Posts: 2
Joined: 19 Sep 2021, 08:25
Auto: Sportage, 1,6DSL-Hy GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Adochil »

Am cautat si pe OLX, dar ma gandeam ca inainte de OLX sa verific aici.

jon_heil
Posts: 9
Joined: 29 Aug 2021, 20:24
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD GT Line
Location: Iasi

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by jon_heil »

Salut. Am achiziționat si eu de pe olx un set de jante pe 17 cu tot cu senzori de presiune originali. Pe vara am de 19. Intrebarea e daca trebuie sa fac ceva in plus ca sa mearga senzorii de pe jantele de 17? Sau doar le schimb si atat?

Poate mai sunt pe aici care au jante iarna/vara separate.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by bondalicir »

Nu trebuie sa faci nimic. Le pui și mergi câțiva km
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by zaboss »

Pentru Octavia am luat cauciucuri de iarnă BF Goodrich G-Force Winter. Foarte mișto profilul și textura cauciucului. Spre marea mea surpriză sunt Made in România.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”