7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by akeem »

Coresi
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

akeem, Din întâmplare chiar suntem vecini. Eu locuiesc in cartierul rezidențial de langa Coresi, pe Str. Ioan V Socec.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by akeem »

Zuper. Ca pe langa mine am doar un Sportage 4 GTLine al unui chinezoi si un Sportage 3 Sand Track ca al meu.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by panzer »

@fireman01: exact ce am spus: lasa DCT-ul si ia A8-ul. O sa imi multumesti mai incolo :D.
Daca nu vrei sa dai atatia bani pe A8, cumpara manuala.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Flavyus »

Si la mine a fost criteriu de cumparare cutia 6AT.

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

panzer, Flavyus, Înclin sa va dau dreptate din ce in ce mai mult. Am citit foarte multe opinii legate atât de 7DCT, cat si despre DSG cu ambreiaje uscate si concluzia este ca sunt mai multe dezavantaje decât avantaje. Toate părerile specialiștilor in domeniu care au testat noua 8AT, sunt pozitive si recomanda aceasta transmisie. Banii nu sunt o problema, de șase ani strâng pentru noua masina. Problema este motorizarea pe motorina, cu dezavantajele cunoscute si acum si noutatea SCR - rezervor adblue, pompa electrică, 2-3 catalizatoare, sonde lambda, rezistența electrică, 18l rezervor adblue, 55l in loc de 62l rezervor carburant, plus mild-ul, pot sa ducă la multe probleme, iar greutatea a ajuns la 1870 kg fara, sa zicem, 1 pasager, deci sare un pic peste 2000 kg. Cand o sa fie adus acest model pentru TD, o sa ma conving daca cuplul este suficient sa poți intra intro depășire fara emoții. Voi tine cont si de părerile noilor posesori si bine-nțeles si de cele ale specialiștilor noștri.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Flavyus »

Am avut DSG6 si am fost multumit, dar parca opera mai zgomotos si perceptibil decat AT.
AT e disponibil pe motorina, ceea ce indeparteaza multa lume de aceasta optiune.

m4rius
Posts: 232
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by m4rius »

Eu personal între dct benzina și cvt motorina as alege dct din cauza celor expuse mai sus (adblue, filtre etc) care îți pune multe lucruri la întreținere.
Sa nu mai spun ca după ce o întelegi cum merge (ma refer la acel lag) poți sa trăiești cu el fără probleme.
Legat de fiabilitate ai totuși 7 ani garanție...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

m4rius, Daca ar fi sa ma mai însor odată, hotărârea nu ar fi atât de greu de luat, cum este sa aleg intre cele doua transmisii, care, culmea, te obliga la motorizări cu carburanți diferiți. Greu, foarte greu.

m4rius
Posts: 232
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by m4rius »

Te cred, și eu a trebuit sa fac alegerea asta anul trecut și a fost greu... Dar pana la urma tu trebuie sa alegi, eu doar am expus motivele mele.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Flavyus »

Apropo de lag pe dct, nu cred ca e ceva de speriat. Astea cu dublu ambreiaj au un fel de functie de invatare/ adaptare prin fuzzy logic si dupa cateva manevre invata ce stil ai in momentul respectiv, de accelerare brusca sau de mers lin. In consecinta va pozitiona al doilea ambreiaj pentru viteza superioara sau pentru retrogradare, in functie de ce asteptari ai creat.

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

Am renunțat la benzinarul turbo, pentru ca 7DCT încă are probleme chiar și pe modelul FL. Am citit zeci de pagini și cred ca unele probleme nici n-au cum fi rezolvate, pentru ca așa se comporta transmisiile cu ambreiaje uscate. Voi merge pe 2.0 DSL EcoDinamic + cu 8AT. Despre 8AT se fac următoarele afirmații: excelenta, stelara, bijuterie – nicio părere negativă nu am găsit, ci doar ca tandemul motor-cutie este foarte bun. Robert(turatii.ro) spune ca, Kia Sorento cu noua 8AT are un consum mediu de 6-7l/100 km. Daca si la Sportage ar fi macar la fel, daca nu chiar mai mic, este încă o bila alba mare pentru producător. Care ar fi discountul maxim care l-as putea obține la 37766 €?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Flavyus »

In Bucuresti max. 5% la masina de showroom. Despre Martax se spuneau lucruri mai bune chiar :)

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

Așa este, la Martax este un băiat deștept sef la vânzări, care a înțeles ca daca lasa mai mult, vinde mai mult si implicit câștiga mai mult - 5% la masina comandata. Cand va veni momentul, o sa cer oferta de la toți dealerii din țara. Pentru 100 € reducere in plus, nu are rost sa ma deplasez, dar de la 200 € in sus o achiziționez de oriunde din țara. Apropo, deja in câteva tari europene importatorul a făcut reducere începând de la 1000 €. In mod normal ar trebui sa apăra si la noi.

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by panzer »

Asa este domeniul auto. Fac o schimbare si o anunta cu turle si trambite. Apoi spun f lejer, am gresit.
Ultimle 2 exemple sunt "downsize-ing" si dublu ambreiaj. Acum deja trec din nou la cutii automate cu convertor sau CVT.

Ia hai sa le intelegem pe toate cu PLUSuri si MINUSuri fara marketing.

Post Reply

Return to “Generalităţi”