Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
reeves84
Posts: 12
Joined: 27 Apr 2022, 00:27
Auto: BMW
Location: Iasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by reeves84 »

Salutare,

Am si eu o comanda facuta in prima saptamana din ianuarie. Un GT Line 4x4 automat benzina MHEV. In mod normal ar cam fi trebuit sa ajunga insa dealer-ul nici macar nu poate sa imi spuna daca a intrat in productie... probabil ca n-a intrat...deja ma pregatesc sa cer avansul inapoi si sa caut altceva (desi masina imi place foarte foarte mult) ...

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DragosB »

Intarzieri sunt peste tot.Mai nou,pe la alte marci,se dau termene de livrare de 1 an ca sa nu mai fie probleme. Desigur,"suna" absurd" ,dar asta e situatia din prezent,nu o mai putem nega.Si lucrurile vor sta si mai rau de la vara-ncolo.
Deja la Toyota unele comenzi din februarie au TL ian. 2023,la skoda la fel.Hyundai tucson nu mai zic,pe varianta hev sau mhev( comenzi neonorate de anul trecut din mai-iunie).Si lista poate continua...
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
Faust
Posts: 500
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Faust »

reeves84

Răbdare și tutun.
Toate mărcile au întârzieri, la cât costă mașina comandată de tine..... nu o să găsești nimic similar la aceași bani, in plus.... o iei de la capăt cu așteptarea, adică minim 3...4 luni, în cele 3...4 luni ajunge mașina ta.
Un prieten are comandă de Skoda Karouq, livrare.... 10...12 luni.
Dacă nu vrei să aștepți...... cumpără ce găsești pe stoc la dealeri.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

reeves84
Posts: 12
Joined: 27 Apr 2022, 00:27
Auto: BMW
Location: Iasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by reeves84 »

Sunt si persoane mai norocoase care au comandat in Ianuarie si le-au ajuns masinile... iar ca si alterantiva ar fi Ford Kuga ST Line HEV, cand am sunat la ei acum vreo luna aveau 2-3 cu livrare in 3 saptamani... doar ca nu prea imi place Ford Kuga :)

Cat despre Kia, in ianuarie am sunat la vreo 4 dealeri din tara si toti se bateau cu pumnul in piept ca masina ajunge in cel mult 3 luni dar sa iau in considerare 3.5 luni... in decembrie am fost la Mazda si aia macar mi-au zis din start ca noul CX-5 vine cel mai devreme in iulie...Kia dupa 4 luni nici macar nu poate sa-mi spuna daca masina a intrat in productie sau cand o sa intre... nu mai zic de avansul de 20% la comanda fata de 5000 de lei la Ford sau Mazda :)

Petrr
Posts: 6
Joined: 20 Apr 2022, 19:35
Auto: Kia
Location: Filiasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Petrr »

Bună dimineața!
Am comandat o kia sportage mild hibrid automat,180 cp la dealer în 16 martie 2022 cu plata avans!
Ieri am primit mail de la dealer că mașina întra în fabricație pe 10 mai!
Dintre cei care sunteți deja proprietari de kia 2022,stie cineva în cât timp ar ajunge mașina la reprezentanta?
Va mulțumesc!

Andrei1994
Posts: 24
Joined: 07 May 2022, 10:20
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Andrei1994 »

Salutare! Eu am comandat-o pe 26 Feb, mild hybrid, gt line plus cateva extra optionale, 4x4,dar nu se aude nimic…
Ce nivel de echipare este varianta ta?

Referitor la intrebare, am inteles ca ar fi undeva la maxim 2 luni pana ajunge, dar nu pot sa zic ca stiu din proprie experienta, ci din auzite de la dealer.

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by rain »

Nu cred ca dureaza 2 luni de cand intra in productie. A mea a fost produsa pe 17 iulie, pe 30 iulie am ridicat`o de la dealer (sportage qle), nu cred sa fie vreo diferenta la noul sportage, daca ai primit deja data de fabricatie.

Petrr
Posts: 6
Joined: 20 Apr 2022, 19:35
Auto: Kia
Location: Filiasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Petrr »

Salut!
Eu am comandat varianta urban cu opțiunile de iarna,navigație ,etc.Sper sa o ridic pana la sfârșitul lunii mai!

Kobayashi
Posts: 5
Joined: 07 May 2022, 20:31
Auto: Kia Sportage
Location: Bucharesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Kobayashi »

Salut tuturor,

Se pare ca si eu ma inscriu in lunga lista de asteptare pentru modelul Sportage 2022, bifand exact aceleasi etape pe care le-au experimentat si colegii de forum. Comanda e facuta din ianuarie, avansul dat din ianuarie, pana acum niciun raspuns, doar o lunga tragere de timp. cu scuze mai mult sau mai putin fundamentate.
Pare ca razboiul le-a venit cumva in ajutor, avand astfel o scuza perfecta pentru lipsa de feedback. Nu numai ca Account Managerii dau termene nerealiste (si pe de-o parte inteleg fenomenul) dar nu exista niciun raspuns de la fabrica. Adica: aveti comanda 1345, am ajuns la comanda 245, mai aveti 1100 de comenzi inaintea Dvs. Mi se pare foarte ciudat ca tocmai koreenii sa nu aiba partea de raportare catre client sau macar partea de raportare catre partenerii lor de business. Ca sa nu mai vorbesc de partea de asumare. Zero!
Intr-adevar am vazut cateva modele la BGS, manuale, 2x4 banuiesc si doua modele pe strada de mi-am sucit gatul uitandu-ma dupa ele, mai repede decat as intoarce capul dupa o roscata cu ochii albastri :D .
Am incercat sa aflu mai multe detalii de la Account Manager...nimic! Povesti, scuze, explicatii aiuristice, stai sa vezi ca e asa, sau ca nu e altfel.
Am trecut prin toate starile: rabdare, negare, suparare, nervozitate, furie ca apoi sa ajung la singura care ma poate tine intr-un echilibru...acceptare!
Am incercat sa sun la fabrica din Zilina. Personalul de acolo nu stie nici engleza, franceza, italiana...doar cineva parca mi-a zis doua, trei cuvinte in germana. Nu stiu germana. Asadar zero rezultat. Am incercat sa vad daca au camere online (unele unitati de productie au, ca sa se dea mari) nu am gasit decat ceva pe YouTube care nu era live...in fine!
In concluzie: zero informatii. Zero...orice! Si cand zic orice, ma refer la faptul ca nu am primit nici macar o informatie ca s-ar prelungi termenul de livrare. Daca nu as avea dovada platii, actele si comanda, ar fi ca si cum nu as avea nicio relationare cu aceasta companie.
Cam atat pentru azi...va tin la curent cu desfasurarea ulterioara a evenimentelor (if!)

lloby
Posts: 13
Joined: 02 Jan 2017, 20:44
Auto: Sportage 2013

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by lloby »

Pettr - La ce reprezentanta ai comandat? Astept dupa confirmare tot pe un MHev, AT, Style din 01.02 platit avans. Nu se aude nimic…

lloby
Posts: 13
Joined: 02 Jan 2017, 20:44
Auto: Sportage 2013

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by lloby »

Chiar, apropos de ce zicea colegul mai sus cu nr de comanda (nu stiu daca are vreo logica cardinala, dar poate - poate) - ce numar de comanda in productie ati primit?

Petrr
Posts: 6
Joined: 20 Apr 2022, 19:35
Auto: Kia
Location: Filiasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Petrr »

Salut!
Am comandat la reprezentanta Kia Pitesti!
Azi, am primit mail de la repezentanta ca masina a fost fabricata pe 10 mai, asa cum zicea ultima notificare de la kia.
Acum, astept sa ajunga la reprezentanta! Vor fi anuntati cand masina ajunge in vama la Curtici!

Petrr
Posts: 6
Joined: 20 Apr 2022, 19:35
Auto: Kia
Location: Filiasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Petrr »

Bună ziua!
Asa cum va spuneam în postările de mai sus,subt foarte mulțumit de reprezentanta Kia Pitești și de dl Marius Gheorghe,condilier vânzări! Azi 2 luni am atit avansul și azi 16 mai m-a sunat dl Marius Gheorghe și m-a anunțat ca masina se afla la Curtici! În câteva zile voi ibtra în posesia eu! Ii mulțumesc și pe aceasta cale dl Marius Gheorghe și Kia Pitești!
Bafta tuturor!

reeves84
Posts: 12
Joined: 27 Apr 2022, 00:27
Auto: BMW
Location: Iasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by reeves84 »

Salut,

Ai reusit sa intri in posesia masinii?

razu
Posts: 19
Joined: 03 Mar 2022, 20:58
Auto: Kia
Location: Ploiești

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by razu »

Am si eu o intrebare care cred ca este clar de interes general :

CE anume TREBUIE sa verificam la LIVRARE ?

Ce anume trebuie sa INTREBAM atunci cand mergem sa ridicam masina din showroom ?

Poate modul de functionare corecta a manetei/rotitei schimbatorului automat ?
Modul de folosire corecta a pozitiei N ?
Modul de functionare corecta a schimbatorului/mansei/levierului cutiei automate in pozitiile " +" si " -" ?

Cand folosim butonul din stanga volanului de pe bord " P " , adica frina de " mina " ?

Voi ce idei aveti ?

Post Reply

Return to “Generalităţi”