Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Optiq
Posts: 128
Joined: 25 Feb 2018, 00:21
Auto: 2.0 HP AWD Sportage Style +
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Optiq »

Pai si mie tot cam atunci imi vine masina.A mea vine cu jante de 17 si cauciucuri Conti(nu stiu de care dar din ce am inteles Premium Contact).Daca vrei cred ca ne putem intelege :)

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by akeem »

Pana la urma cine cunoaste o vulcanizare ca lumea? Am tot sapat pe net si de cate ori doi insi zic de XYZ ca e foarte OK, vine al treilea si povesteste ce experienta horror a avut el cu aceeasi XYZ...
Nu-mi convine sa dau sute de euro pe roti ca sa mi le stranga Dorel cu pistolul pneumatic ca n-a auzit in viata lui de dinamometrica sau sa juleasca janta cand scoate cauciucul ca are nu stiu de rola blocata. Sa nu mai vorbesc ca am patit-o personal cu antifurt rupt, din fericire nu de tot, a observat la timp si cand a dat invers s-a intepenit in capul de cheie si a putut sa-l desfaca.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: jante kia sportage

Post by crismcl313 »

Eu imediat cum am luat mașina pe 14 febr, chiar dacă mulți imi tot ziceau ca de ce le mai schimb pe cele de vara, am fost in București la Autosoft in Băneasa. Oamenii mi s-au părut profesioniști si au lucrat cu grija la schimbatul cauciucurilor de vara cu cele de iarna iar senzorii au fost recunoscuți după câțiva km. Rotile au fost strânse cu cheie dinamometrica.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by akeem »

OK, o sa dau o fuga sa ma uit, e unul langa mine in Fundeni. Si mai sunt doua vulcanizari marisoare, la intersectia cu Maior Bacila, la una dintre ele am fost dar nu mi-au strans cu cheie dinamometrica, de cealalta nu stiu.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Flavyus »

Autosoft Fundeni e excelent, iti faci card virtual si ai discount 10% la manopera, fix cat lasi la baieti Te unge la suflet cum se ocupa de masina.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: jante kia sportage

Post by nerazzur4ever »

Baieti ce imi recomandati pentru vara ..jante de 17 sau de 19?..masina imi vine cu cele de 17 dar parca le-as pastra pentru iarna...sunt putin in dubii deoarece drumurile la mine nu sunt prea bune

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk



User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: jante kia sportage

Post by nerazzur4ever »

Faza e ca nici nu-mi prea mai raman multi bani sa investesc in jante..ma gandeam la astea si sa le vopsesc negre..masina e black pearl..ce ziceti?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


Image

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by akeem »

Mie imi vin pe 19 si o sa le schimb cu 17 (am dat sfoara la dealer sa gaseasca pe cineva, daca nu, aici pe forum ca sunt deja doritori). Ideea e ca nici nu-mi place cum arata. Daca erau cele de la Sorento, nu incapea discutie, alea imi plac de mor (culmea e ca au aceeasi tema de design).

Asa ca fara regrete o sa trec pe 17 ca vreau mai mult confort (curbe luate la limita mi se intampla de cateva ori pe luna, in schimb sine de tramvai, gropi si alte alea, cam odata la 10 secunde :) ). In plus parchez pe trotuar si n-am chef de ciobituri si julituri.

Nu ti-a venit inca masina? Ziceai ca o iei din showroom. Daca spui ca nu stai bine cu banii, nu poti sa mergi pe astea pana la iarna, le pui anvelope winter, continui pana la anul pe vremea asta si pana atunci strangi tu bani si de jante. Cu ce anvelope vine masina acum pe 17? De vara sau de iarna?
Alea din poza arata bine, dar nu e cam putin pt o roata completa, si inca de 19? Ai incredere? Iar la faza cu vopsitul, nu stiu ce sa zic, jantele au deja un strat de lac pe ele, sa dai cu vopsea si sa nu se cojeasca... Normal vopseaua se da si ea peste un strat de baza, se baga la cuptor...
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: jante kia sportage

Post by nerazzur4ever »

Akeem saptamana viitoare o sa iau masina...am facut si eu acum un jurnal de bord.Ele vin cu cauciucuri de vara.M -am gandit si la ce zici tu sa merg asa si le pun cauciucuri de iarna in toamna..si vad in primavara ce si cum..ma gandeam la 19 ca arata mai bine masina..nu de altceva dar la drumurile noastre...cam asa e..

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk



User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: jante kia sportage

Post by nerazzur4ever »

Dar pe 18 nu se pot pune?..doar 17 si 19?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Flavyus »

18 stiu ca nu sunt omologate. Daca mergi pe 19, intreaba-l pe Nesta pt o marca ieftina si buna de anvelope, e expert. Sa nu crezi ca poti merge cu 17 prin gropi, e chestie doar de costuri.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5234
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: jante kia sportage

Post by Nesta3 »

Nici pe 16 nu sunt omologate pe GT Line, mai ales pe cele cu frana electrica.Cel mai bun compromis ar fi pe 18, dar nu sunt trecute in carte.Eu am mers anul trecut cu 225/55/18 si chiar se simt ok comparand cu 17.Nu stiu cum sunt pe 19.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: jante kia sportage

Post by proc74 »

Daca spui ca drumurile la tine nu sunt prea bune, o sa simti din plin diferenta de la 17 la 19. Nesta parca avea jante pe 18 de vanzare.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

User avatar
Zota
Posts: 19
Joined: 20 Dec 2017, 00:54
Auto: Kia Sportage
Location: Braila

Re: jante kia sportage

Post by Zota »

proc74 wrote:Daca spui ca drumurile la tine nu sunt prea bune, o sa simti din plin diferenta de la 17 la 19. Nesta parca avea jante pe 18 de vanzare.
Eu am jante oe 19" cu cauciucuri de iarna. Momentan se simt Ok. Abia am făcut 1000km cu mașina. Saptamana asta cu zapada nu am folosit-o deloc. Intenționez sa îmi iau pentru iarna viitoare ceva pe 17". Ce Spuneti?


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: jante kia sportage

Post by nerazzur4ever »

Pentru iarna clar alegerea e mai buna pe 17...din ce stiu trebuie sa fie cat mai usoare jantele.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Generalităţi”