Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
lamisedoco
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2018, 16:55
Auto: processing sportage 1.6 Style
Location: Brasov

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by lamisedoco »

To : Adrian Deleanu

“Dacă vreți să cumpărați, vă dau numărul de telefon. In Brașov sunt doi dealeri. Unul dintre ei îmi e prieten. Am trimis mai mulți clienți la el. Deviza lui, vand mai multe mașini, chiar dacă am un câștig mai mic, dând un discount mai mare clientului. Per total ies mai bine, având tot timpul mai mulți clienți.”

Crezi ca ma poți ajuta si pe mine cu ceea ce ai scris mai sus?

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nerazzur4ever »

crismcl313 wrote:Salutari si sper sa reusesti sa achiziționezi Sportage-ul pe care ți-l dorești. Poți încerca credit auto dacă te încadrezi.....eu așa am făcut. :D
De la ce banca ai luat? Ce suma a? Ce dobanda&DAE? rata fixa?..ms

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by relu_24 »

eu am luat anul trecut credit nevoi personale de la Garanti, 80.000 lei dobanda fixa 6.9, comision/asigurare 20lei/luna + comision de acordare 200 lei (DAE parca e ceva gen 7.9????) rata 1595 / luna fixa. Am discutat si cu Alpha bank cu credit auto, erau mai ieftin dar mai complicat ca nu puteam sa mut salariul la ei.
Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nerazzur4ever »

relu_24 wrote:eu am luat anul trecut credit nevoi personale de la Garanti, 80.000 lei dobanda fixa 6.9, comision/asigurare 20lei/luna + comision de acordare 200 lei (DAE parca e ceva gen 7.9????) rata 1595 / luna fixa. Am discutat si cu Alpha bank cu credit auto, erau mai ieftin dar mai complicat ca nu puteam sa mut salariul la ei.
Cu banii ti-ai luat masina?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by relu_24 »

Da, un sportage Style 1.6turbo + câteva opționale. Valoare mașina 22900 euro in lei a venit aprx.105000 lei.
Aici incercam să îți dăm soluții pt că am văzut că inima ți-a rămas la Sportage dar calculele îți dau Nissan.
Știu că bugetul e important, dar tb sa și vrei mașina că altfel vei fi frustrat cu noua achiziție și te vei gândii mereu "dar daca"


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

Dobanda aia de 6,9 % cu DAE 7,5% a fost o promotie la Garanti vara trecuta; acum au dobanzi standard, adica 7,5% dobanda si in jur de 8,4% DAE, dar trebuie sa te muti cu salariul la ei.
Tradus in bani: la 84000 lei luati, pe 5 ani, platesti 1700 lei pe luna.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nirox »

Rate pentru o masina, nu prea renteaza. Rata aia e pt o casa nu un fier. Faci rate pentru casa, investitii, nu masina, care e doar o cheltuiala.
Masina care nu o poti lua cu banii jos nu ti-o permiti. Asta e parerea mea doar.

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

Logica e corecta. Sunt total de acord cu ea.
Si la fel de logic e ca PSD nu au ce cauta la putere....dar traim in Romania, nu e totul logic si fiecare e pe barba lui, sau fiecare supravietuieste cum poate.


Sent from my phone using Tapatalk
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

razb
Posts: 80
Joined: 19 Feb 2018, 19:58
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by razb »

nirox wrote:Rate pentru o masina, nu prea renteaza. Rata aia e pt o casa nu un fier. Faci rate pentru casa, investitii, nu masina, care e doar o cheltuiala.
Masina care nu o poti lua cu banii jos nu ti-o permiti. Asta e parerea mea doar.
Care e diferenta intre o rata la masina si una la casa. Stii tu ce se va intampla cu piata imobiliara in 30 de ani dupa ce termini creditul? Cred ca important e pentru ce iti iei masina, daca scopul e sa faci credit mergi cu ea 5 ani si apoi o vinzi da e o idee proasta. Daca o iei pana o bagi la rabla creditul se amortizeaza. Atata timp cat iti permiti sa platesti rata nu vad cum nu iti permiti masina. Ba cu dobanda chiar iti permiti o masina si jumate... Nu vorbim de extreme catigi 500 euro si ai rate 300...

Sent from my G8141 using Tapatalk


surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

Rate pentru o masina, nu prea renteaza. Rata aia e pt o casa nu un fier. Faci rate pentru casa, investitii, nu masina, care e doar o cheltuiala.
Masina care nu o poti lua cu banii jos nu ti-o permiti. Asta e parerea mea doar
Iti dai seama ca fix la fel zice si cel care isi ia o casa cash, si finanteaza prin creditare doar un take over al unei companii rivale, nu? :)

Era si o gluma acum ceva ani despre nea Jiji: bre, ai elicopter? n-ai? saracule!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Nesta3 »

Am avut leasing la.prima, am credit auto la a 2-a, am credit la casa.Nu am avut 11500 euro banii jos la prima,nici 18000euro la a2a,nici 50000 euro la casa.In schimb, am avut avans la toate, am o conditie si un salariu care imi permite sa platesc rate, sa cresc un copil, sa am ce manca, sa merg in vacante si sa mai bag si bani in toate.Nu e lauda, e adevarul.In plus, chiat am nevoie atat de casa, cat si de masina.
Crud e cand te bagi in credite si nu stii cum sa o scoti la capat.Si mai nasol e, sa faci credit si sa iei masina sh cu 100mii km la bord.
Jos palaria pentru cine a cumparat masina cu banii jos.Dar cand auzi fraze de genul "imi consuma cu 2 l in plus fata de datele oficiale" si altele, parca nu mai e asa de laudat.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nirox »

Fiecare isi administreaza banii dupa cum doreste. Sunt cam contra la orice inseamna rata, am acceptat doar pentru casa si pe aia am redus-o cat am putut de mult. Plus ca ratele la nevoi personale sunt camatarie curata, la ce dobanzi au. Si faci rate, dar cine iti garanteaza ca ai un venit 5 ani din care sa o platesti. Poti sa mai astepti, mai strangi si eviti ratele. Dar nerabdarea stiu ca e mare si vrem sa ne bucuram acum.

Ce se va intampla cu imobiliarele peste 30 de ani? Cine stie, poate dam toti ortu' si nu mai e nevoie, dar prefer sa platesc pentru mine decat la chirie acceeasi suma. Si in niciun caz nu compari un imobiliar cu o masina, sa fim seriosi.
Sa te bazezi ca o bagi la rabla peste 10 ani, cine iti garanteaza ca mai exista rabla? Si cat o sa iei pe masina, 1800E? Si pentru asta sa platesti rate? Plus cheltuielile cu asigurari, intretinere, reparatii.


Mi-am luat o Elantra in 2014, 12k, am vandut-o anul trecut cu 8500, deci 1000E pe an de folosinta, 80E/luna rata, ca sa zic asa, fara alte cheltuieli gen casco, rca, revizii. Am vandut-o cand trebuia? Eu cred ca da, avand in vederea deprecierea anuala, primul an 30% si dupa aia in fiecare an cate 10%, astea sunt calculele care ti le vor face la un buy back de exemplu.
E o regula, sa zicem de best practice. ca toate ratele sa nu depaseasca 30% din venitul familiei, eu fiind mai risk adverse, am coborat-o la 20%. Cand am cumparat ceva, m-am gandit la modul, daca mie mi se intampla ceva, gen ma imbolnavesc 1-2 luni, ne permitem sa platim ratele si sa traim? Daca raspunsul e, nu e nicio problema, e lejer, atunci go for it, altfel mai gandeste-te.

Iarasi astea sunt pareri personale, fiecare isi face calculul, stie pe ce se bazeaza si ce cheltuieli isi permite.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

Off topic: "Si la fel de logic e ca PSD nu au ce cauta la putere...." Tocmai ai declarat ca voturile si democratia sunt de rahat. Dar vorba ta, traim in Romania... Am trait si eu 10 ani cu un presedinte horror, dar am inghitit, fiindca a fost votat.

Revenind, o rata e o rata, indiferent pentru ce. Degeaba ai luat masina cu banii jos, daca ai rate la casa. Este aceeasi situatie cu a lua masina in leasing si a da avans mai mare la casa, pana la urma. Am si am avut credite mici, temporare, uneori sunt necesare.

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

Salutari,

acum 2 zile am avut surpriza sa imi inghete lichidul de parbriz la Sportage achizitionat pe data de 14 Februarie....am reusit sa gasesc un garaj incalzit sa sa rezolv problema.

La un mesaj trimis catre dealer am primit urmatorul raspuns:

"Buna ziua,
Nu am mai avut o asemenea sesizare pana acum.
Conform listei de verificari, la pregatirea de livrare se verifica doar nivelul lichidului de parbriz, nu si concentratia. Nu a fost lichid de vara, se simtea si dupa miros. Unde este cazul se completeaza cu lichid de iarna, de pe piata interna.
O sa anunt in retea sa fie atenti pentru aceste conditii de temperaturi extrem de scazute, accentuate de vant. Mai jos este prognoza de azi pt Buzau!
Cu stima,

Vremea în Buzau. Astăzi e miercuri, 28 Februarie 2018. Soarele răsare la 6:52 și apune la 17:58. Temperatura acum: -12 ˚C , se simte ca -22 ˚C Starea vremii: Cer senin. Vânt: 26km/h dinspre NNE"

Trageti voi concluziile.

Aviz celor care isi ridica masina zilelle astea.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nerazzur4ever »

nirox wrote:Fiecare isi administreaza banii dupa cum doreste. Sunt cam contra la orice inseamna rata, am acceptat doar pentru casa si pe aia am redus-o cat am putut de mult. Plus ca ratele la nevoi personale sunt camatarie curata, la ce dobanzi au. Si faci rate, dar cine iti garanteaza ca ai un venit 5 ani din care sa o platesti. Poti sa mai astepti, mai strangi si eviti ratele. Dar nerabdarea stiu ca e mare si vrem sa ne bucuram acum.

Ce se va intampla cu imobiliarele peste 30 de ani? Cine stie, poate dam toti ortu' si nu mai e nevoie, dar prefer sa platesc pentru mine decat la chirie acceeasi suma. Si in niciun caz nu compari un imobiliar cu o masina, sa fim seriosi.
Sa te bazezi ca o bagi la rabla peste 10 ani, cine iti garanteaza ca mai exista rabla? Si cat o sa iei pe masina, 1800E? Si pentru asta sa platesti rate? Plus cheltuielile cu asigurari, intretinere, reparatii.


Mi-am luat o Elantra in 2014, 12k, am vandut-o anul trecut cu 8500, deci 1000E pe an de folosinta, 80E/luna rata, ca sa zic asa, fara alte cheltuieli gen casco, rca, revizii. Am vandut-o cand trebuia? Eu cred ca da, avand in vederea deprecierea anuala, primul an 30% si dupa aia in fiecare an cate 10%, astea sunt calculele care ti le vor face la un buy back de exemplu.
E o regula, sa zicem de best practice. ca toate ratele sa nu depaseasca 30% din venitul familiei, eu fiind mai risk adverse, am coborat-o la 20%. Cand am cumparat ceva, m-am gandit la modul, daca mie mi se intampla ceva, gen ma imbolnavesc 1-2 luni, ne permitem sa platim ratele si sa traim? Daca raspunsul e, nu e nicio problema, e lejer, atunci go for it, altfel mai gandeste-te.

Iarasi astea sunt pareri personale, fiecare isi face calculul, stie pe ce se bazeaza si ce cheltuieli isi permite.
Sincer aia cu 30% nu cred ca e reala..la o masina de 20k sa scada 6mii in primul an? Imposibil...eu zic ca in 5 ani ani daca masina nu are multi km..intretinuta iti iei mai mult decat jumatate din valoare ei ...adica peste 10 mii la o masina de 20mii

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Generalităţi”