Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by fuji »

Pentru cei interesați, la Autosoft online găsiți Bosch aerotwin la 89 lei setul. Eu zic că e ok prețul.ImageImageImage

Trimis de pe al meu BLA-L29 folosind Tapatalk

1.4 GSL Best Black Pearl

Alexcl
Posts: 60
Joined: 21 Mar 2018, 00:34
Auto: Sportage 1.6 T-GDI DCT GT-Line
Location: București
Contact:

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Alexcl »

Revin cu update: sunt niste mizerii ordinare aceste stergatoare. Lasa urme, scartaie..nu imi dau seama daca a fost de la lichidul de parbriz sau sunt stergatoare facute sa reziste 1 luna.

Asadar, ce mai recomandati ? Ma tenteaza Valeo Silencio Xtreme, a mai incercat cineva ceva bun ? Cele Wuerth pana la urma se gasesc prin Bucuresti sau online ?
Eu mi-am luat astea: https://www.autokarma.ro/cautare-dupa-c ... 0118%20911

Le am de 2 saptamani, pana acum sunt super multumit de ele. Foarte silentioase si sterg impecabil. Peste cele din fabrica din toate punctele de vedere - masina mea e din iulie 2018 si am simtit nevoia sa le schimb pentru ca lasau urme si scartaiau.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT AWD GT-Line Sparkling Silver
Lavete auto si lavete de microfibra

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by quelloo »

ia verificati daca merg alea de pe tucson ca stergeau chiar bine. singura problema erau motorasele care la 180 km/h nu mai reuseau sa aduca stergatoarele la baza parbrizului :))
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Flavyus »

Eu am trecut vara pe xtrm silencio, cred ca gasiti pe jurnalul meu contactul la magazin.
Dar iarna le pun pe alea originale, sunt mai solide si cand se face cald se aseaza bine cauciucul, sterg suficient de ok.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

A venit momentul sa schimb si eu stergatoarele (sper ca nu mai ninge :) ) si nu ma hotarasc ce sa cumpar.
De calitatea celor "mari" ca firma sa zicem ca nu ma indoiesc, insa mi-e neclar pe ce solutie constructiva sa merg. Din ce am vazut ar fi cam trei tipuri:
- cele clasice, caz in care as schimba doar stergatorul si as pastra carenajul aerodinamic ce vine din fabrica
- cele clasice dar care au ele in constructie un carenaj in partea de sus si sunt fragmentate sa poata sa se muleze pe parbriz
- cele gen aero-blade

Si inca o chestie: mi-ar placea sa profit de prinderea finuta cu carlig pe care o avem noi la KIa, nu pot sa sufar cartofii aia cat pumnul de la unele adaptoare "universale".
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Cred ca raman pe varianta de mijloc, cele hibride. N-as sta sa incerc varianta 1 ca nu stiu daca se demonteaza sau se potriveste o lamela clasica.
Mai ramane intrebarea daca Valeo Silencio Hblade sau Denso DU-....

Iar pe spate ce fac? Aici e durere, chiar si cel de Duster stergea mai bine.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Nesta3 »

Eu o sa iau Valeo.Postasem codurile pe aici pe undeva.Sunt identice ca forma/constructie cu cele originale dar sper sa fie mult mai bune.In trecut am avut silecio xtrm pe proceed si au fost de nota 10
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Astea sunt. Si codurile + comparatie cu cel de pe masina (cel mai curbat e Valeo, cel drept e originalul)

Din pacate nu se potrivesc. Au conector type A si noi avem nevoie type C
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Nesta3 »

Pe site-ul lor/configurator apar ca si compatibile.E nasol daca nu se potrivesc
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Prinderea e tot pt brat J dar se clipseaza pe laterale. Noi avem central ca la Dacie. Trebuia sa fiu atent sa precizeze asta pe site. M-am uitat acum dar nu zice nimic de conector deci n-aveam de unde sa ghicesc cand am facut comanda.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Nesta3 »

Ok..mersi mult pentru info
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Oricum aviz amatorilor. Am verificat si pe alte magazine online se precizeaza tipul de conector si daca faci configurare dupa tipul masinii iti da type C la Sportage.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Nesta3 »

Poti face o poza de sus, la ambele stergatoare(original si valeo)?Ca sa vedem exact prinderile.Mersi
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

La cel original e un clips pe mijloc care intra in decuparea din capatul in J (logic). Se apasa pe el si stergatorul intra sau iese instant. E vorba de ultima poza, vad ca s-au incarcat pe dos.

Valeo are un rahat, nu are nimic decat doua proeminente minuscule pe lateral, daca or folosi la ceva (trebuie marita poza , au 1 mm maxim). Iar in capatul celalat e taiat drept, nu s-ar potrivi in raza de la J.

Oricum intra destul de fortat pe bratul stergatorului. Ce naiba, ar trebui sa-mi ia 2 minute schimbatul lor (inclusiv invartitul pe langa masina).

De asemenea, pe eticheta e mentionat conector de tip A si nu scrie nimic de Kia in lista.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Revin. Dupa ce am studiat situatia si pe fata si pe dos si pe muchie, am mai comparat si cu poza de montaj de pe alt site (care specifica fitting C), m-am dus la masina si le-am montat in… 10 secunde / buc :)

Asta dupa ce vorbisem cu cei de la care le-am luat si au zis ca nu inteleg de ce nu merg si ca-mi returneaza banii, dupa ce suspectasem ca in cutie trebuia sa fie si un adaptor C, etc...


Oricum, ca idee: se pare ca ambele fitting A si C merg la bratul in J, dar principiul de blocare e altul:
- Original avem fitting C ceea ce inseamna ca un pin intra in gaura din stergator si il blocheaza in toate directiile
- Fitting A inseamna ca acrosezi J-ul pe ax, in fata lui mai e un ax care il impiedica sa translateze iar cele doua clipsuri din lateral plus puntea aceea de plastic il impiedica sa iasa de acolo.

Pun si poze din care se vede schematic diferenta de montaj precum si cum vin pe masina. Bineinteles ca m-am tavalit in toata apa de pe capota, mai ales sa ajung la cel mic. Acum sa vedem cum se comporta in functionare. Pe loc in parcare mi se par cam zgomotoase la cap de cursa, zici ca se lovesc de ceva de fiecare data (cred ca au joc mai mare in toate inchieturile) si parca trag niste dungi fine in unele zone.
O sa le tin si pe cele originale in portgbagaj o perioada, ca back-up.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Generalităţi”