Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Nesta3 »

Hai ca deja ma intristasem:))
Deci merg montate.Asteptam feedback despre cum sterg
Mersi inca o data
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Cu ploile astea am testat si stergatoarele.
Zona stearsa pare perfecta, nu apare nicio urma nicaieri. Ceata aia albicioasa dispare rapid in urma stergatorului , doar poate din cauza ca a mai crescut temperatura afara. Testul suprem ar fi noaptea dar uite ca nu am mers dupa lasarea intunericului.
Zgomotul e cam asa: pana in vreo 30 km/h se aude acel poc-poc la sfarsit de cursa (nu stiu daca la cele originale e la fel, sigur n-am luat seama); peste 30km/h zgomotul de rulaj (anvelope de fapt) acopera zgomotul stergatoarelor, nu se mai aud deloc in functionare; apoi, de pe la 80km/h incolo incep sa se auda ca si cum ar freca pe uscat. Deja peste 100 km/h zici ca iti rascheteaza parbrizul. Ma gandesc ca o fi zgomotul la vant facut de profilul aerodinamic.
Chiar si cand sunt doar cativa stropi pe parbriz tot merg frumos, nu scartaie, nu salta, nu merg sacadat.
Dimineata, daca simt ca o sa le folosesc, le salt si sterg zona de contact cu parbrizul, tot timpul acolo se strange praf indiferent de vreme. De asemenea sterg si lamelele; fie cu "T"-ul de cauciuc daca a plouat (ca sterg toate geamurile cu el inainte sa plec) fie le trec printre degete daca n-am "T"-ul la indemana. Ideea e ca n-ar fi foarte frumos sa plimb praful ala abraziv pe parbriz, chiar si dat cu stropitoarea inainte.
Pentru sters lamelele Mutzunache recomanda servetele umede de copii, ca sa nu se ia grafitul.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Flavius18 »

akeem wrote: 17 Apr 2019, 17:39


Oricum, ca idee: se pare ca ambele fitting A si C merg la bratul in J, dar principiul de blocare e altul:
- Original avem fitting C ceea ce inseamna ca un pin intra in gaura din stergator si il blocheaza in toate directiile
- Fitting A inseamna ca acrosezi J-ul pe ax, in fata lui mai e un ax care il impiedica sa translateze iar cele doua clipsuri din lateral plus puntea aceea de plastic il impiedica sa iasa de acolo.

Pun si poze din care se vede schematic diferenta de montaj precum si cum vin pe masina....
Cum apare in a 2 a poza asa am si eu prinderea la stergator. Despre ce magazin este vorba?

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Eu le-am luat de pe Autopiesa.ro
Preturile sunt pe acolo peste tot. Exista si Pieseauto24 sau ceva de genul care e site strain. Le gasesti mai ieftine dar cu transport 50 ron tot acolo iesi.
In plus baiatul de la Autopiesa era gata sa-mi dea banii inapoi pana m-am prins eu ca de fapt merg montate. La ceilalti o fi mai dificil sa le returnezi. De asemenea mai gasesti pe epiesa.ro tot cam la acelasi la pret.
La Autokarma n-am gasit. Or fi bagat intre timp.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Flavius18 »

Am gasit la epiesa insa nu mai stiam codu de la alea tale :). Ma duc cu el in mana la ei acolo si ma uit cu baiatu de la ei.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Nesta3 »

@akeem, ce mai zic stergatoarele alea?😁
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Zic bine. Sterg ca la inceput, fara dungi si fara alte probleme. Evident, lamela sa fie curata, altfel daca prinde o jegozenie o plimba pe parbriz si lasa dunga corespunzatoare.
Asa ca poti sa-ti comanzi fara grija.

Tot n-am aflat cu ce pot sa inlocuiesc pe cel de luneta.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by fristici »

Inca nu ne gasim stergatoare? :)) Le am pe acelea de care pomeneam la inceputul topicului de ceva timp si inca sterg super super bine, ca la inceput, fara urme, scartaieli, inghetat iarna, etc. Ati gasit rezolvarea bataii in pedala cand merg stergatoarele? (cei care aveti/avut asa ceva). E cam deranjant.
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Nesta3 »

Multumesc de raspuns.Momentan, singura problema cu astea stock e ca indiferent ca parbrizul e curat luna sau murdar, lasa dare/dungi.Nu fac zgomot sau sa ramana blocate.O sa imi comand si eu cu siguranta, dar pe vremea asta, le mai tin pe astea originale, ca abia au inceput sa cada chestii de prin copaci:)).
@fristici, nu stiu daca se resimte bataia asa tare la mine, poate la viteza mare de stergere, dar la viteza normala(cand speli parbrizul) sigur nu se manifesta.O sa fac azi niste probe si iti zic.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Flavius18 »

Nu stiu la ce marca de stergatoare sa ma opresc. Pe cele de pe masina nu scrie nimic si nu mai sterg deloc, lasa dara ala de la sofer. Am recitit parerile celor care si-au luat insa am ramas in aer ..

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Pai ce nu e clar? Ia Valeo de care am eu. Dimineata dau un șpriț, stergatoarele trec odata si ramane parbrizul luna. Nu dungi, nu scartait...
Sau daca vrei sa experimentezi si ai cont pe Amazon, incearca PIAA. Tare sunt curios cum se comporta.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by surfer »

PIAA se comporta excelent, dar din pacate nu mai sunt pe stoc modelul pt Sportage :(
De 6 luni urmaresc stocul. Am deja pe cel de pe dreapta (cel de la sofer l-am rupt inainte de montare, cand am pus bagaje pe el :( ) si este la ani lumina de cel stock.
Voi lua si eu Valeo, pt ca cel de la sofer deja e degeaba.
Urmeaza sa refac tratamentul hidrofob la Mutzunache si atunci voi schimba si stergatorul.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Flavius18 »

Valeo Silencio?

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

A, de-aia nu ziceai nimic :) credeam ca ai uitat de mine.

Flavius, vezi ca am pus poze cu o pagina in spate cu cutie, cod, prindere, etc. Poti sa te duci personal si ti le monteaza ei. Daca iei de pe Autopiesa, au magazin in Buc. pe str Judetului, unde e Bebe Tei. Daca iei de pe e-piesa, au mai multe magazine prin orașele mari din tara, nu doar Buc.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by surfer »

Nu nu :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Generalităţi”