Consum Noul Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum Noul Sportage

Post by quelloo »

BMW din ce tot aud eu, consuma 4% la 120-130km/h pe autostrada. daca asta nu e performanta la consum atunci nu stiu ce e...
vorbesc normal, de 2.0 diesel.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by Ogy »

Incepe sa-mi placa topicul asta! Am peste 30000e pt o masina si sunt super multumit ca imi consuma 4% .... :lol:
La banii aia trebuie sa-mi asigure combustibil gratis!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by eugenflorinmanea »

Va asigur ca BMW X3 2.0 177 cai (parca) are un consum cat se poate de normal pentru SUV uri- adica in jur de 7% extra urban- nici gand de 4%! Si nu costa 30K ci in jur de 40 :)
Consumul in B este f f relative si depinde de f multi factori.
Eu daca merg cu Proceed ul seara in traffic 'normal' adica prins semafoare, fara cozi prea mari, preponderent in zona de Nord, si vreau intr adevar sa scot consum bun (adica anticipare traffic, nu accelerat la blana, nu joaca, frana de motor) - scot pe bord cam 8% adica 8.5% gaz.
La 2.95 lei litrul de gaz inseamna 4.2% benzina- bateti consumul asta :):)
Dar repet- totul tine de sofer si de ce vrei sa faci- la 8% consum recunosc ca ma cam depasesc taxiurile la semafor- dar daca tii neaparat si nu e mers bara la bara chiar poti sa influentezi cu aprx 2 litri consumul in functie de talpa.
SAAB 9-5

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Corect, perfect de acord. Consumul in Bucuresti variaza foarte mult in functie de ora, zona si stilul de condus.
Si eu merg preponderent in zona de nord (arealul baneasa-piata victoriei) si mereu am un consum ceva mai bun decat alti prieteni din zone mai aglomerate.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Consum Noul Sportage

Post by cmusat2000 »

Salutari tuturor,

Peste 2-3 saptamani voi fi proprietar de Sportage 2.0 GDI 4x2 AT.
As dori sa intreb detinatorii motorizarilor pe benzina, mai ales transmisie automata, ce consumuri au pe masinile lor, in perioada aceasta de iarna si cum se comporta masina in conditiile extreme din aceste zile.

Multumesc. :)

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by andytzu »

Eu am diesel, consumul ti l-am mai zis si nu e foarte relevant pentru tine.

Legat de comportamentul pe timp de iarna, pot sa iti spun ca masina se comporta excelent! Bine, eu am AWD, deci si asta ma ajuta mult. Atat in Bucuresti cat si la munte, la Poiana Brasov (unde am fost de revelion), a fost zapada destul de mare in perioada de sarbatori si nu am intampinat absolut nicio problema! Nici pe stradutele inghetate si necuratate de autoritati, nici pe drumurile de munte sau pe langa partie unde, din cauza ca era foarte aglomerat, parcam numai pe locurile de parcare cu zapada mare si mai putin accesibile masinilor mai mici, fara tractiune integrala. Nu a fost nevoie niciodata sa blochez diferentialul pe 4wd, am mers numai in modul auto al masinii. Am simtit, insa, de multe ori, cum se cupleaza spatele automat in situatiile in care a fost nevoie.
Din acest punct de vedere, sunt foarte incantat de masina. Pe zapada si gheata, in mod surprinzator, se comporta mult mai bine decat ultima masina SUV 4x4 pe care am avut-o (Hyundai Santa Fe). Deci, thumbs up!

De fapt, pana acum (am 8.000 km la bord), in afara de un scartait infundat care apare in spate uneori, la denivelari, atunci cand masina e uscata (dar deh, zgomotele de genul acesta sunt deja o problema cunoscuta la Kia si Hyundai), nu am ce sa-i reprosez acestei masini! Nu as da-o in veci pe un Tiguan, Kuga, Qashqai sau alte uratenii din segment! :)

adiblesneac
Posts: 2
Joined: 04 Dec 2013, 21:21
Auto: KIA SPORTAGE

Re: Consum Noul Sportage

Post by adiblesneac »

1.6 gdi. Târgu Mures-Karlsruhe 1550 km din care 1300 km autostradă, media de consum 8.5/100 km viteză intre 120-130 km/ ora cu ajutorul cruise control-ului. E ok zic eu. Aproximativ jumatate din drum a plouat si in acest timp consumul instantaneu a crescut cu aproximativ 1 l. Conteaza enorm conditiile de drum, ploaie, vânt, etc. Si viteza....viteza costa. La orice masina

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Consum Noul Sportage

Post by cmusat2000 »

2.0 GDI 6AT, FWD
Consum mediu afisat de CB: 10,4l pe ultimii 376 km (50-50 oras/extraurban).
Extraurban am scos si 6,9l/100km (condus strict regulamentar - 45-50km/h localitate, 90-100km/h extraurban), urban variaza intre 13,2-13,8l - conditii de trafic urban, zone cu ambuteiaj, frig sub 0 grade, ploaie, trafic de duminica, trafic cotidian la ore de varf, pe alocuri climatizare activata si rar incalzirea in scaune.

Mentionez ca masina abia a trecut de 1000km, pana acum fara probleme, probabil dupa alte cateva mii, consumul mediu ar trebuii sa se stabilizeze poate intre 9-9,5l.

Andrei Dreamer
Posts: 12
Joined: 15 Oct 2014, 20:15
Auto: Sportage 2.0 GDI 4x4 MT

Re: Consum Noul Sportage

Post by Andrei Dreamer »

Eu am aceeasi motorizare, doar ca e MT.
Momentan CB arata 10.9. Am cam 1500 km din care aprox 60% urban, stat la semafoare, etc.
Cred ca s-ar mai diminua consumul putin, dar eu conduc mai sportiv :)

User avatar
angel
Posts: 43
Joined: 24 Apr 2017, 22:20
Auto: Kia Sportage 1,6T-GDI 7DCT 4x4
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by angel »

Salut prieteni! Vreau si eu sa-mi iau un Sportage 1,7 DCT....diesel....sunt din Bucuresti si multi ,,cunoscatori" imi spun ca pt oras ,,musai" trebuie sa-mi iau pe benzina ca se infunda DPF-ul si ce sa zic...se rastoarna masina. Eu va intreb pe voi care aveti DSL-uri diesel si mergeti 80% prin Bucuresti si 20% in afara...cum sta treaba?...a avut cineva probleme cu DPF-ul dupa 30-40.000 km??? Si daca sa zicem ca se duce DPF-ul in cei 7 ani de garantie si nu se mai regenereaza deloc...pe banii cui se schimba?

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by bondalicir »

In garantie evident ca se schimba pe garantie... din punctul asta de vedere 7 ani esti acoperit. cati km vei merge zilnic cu masina?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
angel
Posts: 43
Joined: 24 Apr 2017, 22:20
Auto: Kia Sportage 1,6T-GDI 7DCT 4x4
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by angel »

Zilnic???...nu stiu...va fi o masina de familie....de Bucuresti...adica: duc copilul la scoala(8 km)...il aduc de la scoala(8 km)...duc sotia la cumparaturi (5 km)....asta zilnic...de 2 ori pe luna ies din Bucuresti...Sinaia, Brasov, etc...cam asta vreau sa fac cu masina(1,7 DCT)....max 10.000 km pe an !!!

User avatar
angel
Posts: 43
Joined: 24 Apr 2017, 22:20
Auto: Kia Sportage 1,6T-GDI 7DCT 4x4
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by angel »

Noi cei din Bucuresti mai bagam cate un aditiv pt curatarea DPF-ului din 2 in 2 luni si sper sa mearga bine 1,7 DCT. La automata in Bucuresti nu ai cum sa o tii la 3000 de ture constant pana isi curata DPF-ul....e cred imposibil...

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by Flavyus »

La masina din semnatura raportez un consum extra in jur de 7, autostrada + europeana, gen 150 kmh pr autostrada, 7-80 in localitati.
Doar autostrada de 1 Mai, dus-intors la mare mi-a dat 7.8, 150-160 kmh.
Consumul l-am verificat si la pompa, nu doar CB.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by bondalicir »

e bun consumul in afara. si in oras pe la cat te invarti?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Generalităţi”