sportage 2011 vs alte suv- uri

Forum cu de toate despre Kia Sportage
av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by av.radu »

salut,

va propun un nou subiect
un comparativ intre sportage si ale masini de acelasi gen.

http://www.youtube.com/watch?v=jlbEWTKu ... detailpage

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by av.radu »

av.radu wrote:salut,

va propun un nou subiect
un comparativ intre sportage si ale masini de acelasi gen.

http://www.youtube.com/watch?v=jlbEWTKu ... detailpage
[/quote]

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by b76bgaarh »

masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
nick58
Posts: 11
Joined: 07 Aug 2012, 19:32
Auto: BMW- E46
Location: Bucuresti

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by nick58 »

Ce parere aveti de BMW X3-2.0i vs Sportage - 2.0i, amdele SH si fabricate dupa 2010?

petrique2002
Posts: 35
Joined: 25 Aug 2007, 17:27
Auto: KIA Sportage III 2.0 DSL AWD

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by petrique2002 »

nick58 wrote:Ce parere aveti de BMW X3-2.0i vs Sportage - 2.0i, amdele SH si fabricate dupa 2010?
Parerea mea, pretul unui BMW X3 e mult peste cel al unui Sportage si ptr asta as alege Sportage. Nu stiu care sunt preturile la SH ptr un X3.
Dpdv a ceea ce inseamna BMW un X3 mi se pare o struto-camila, adica nu ai feeling-ul de a conduce un BMW pentru ca in mod clar nu o sa aibe acelasi comportament sportiv precum un 320 datorita faptului ca e SUV si are garda la sol mai inalta, alta aerodinamica etc si din ce am citit nici performantele 4x4 nu sunt cele mai reusite.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by nedan »

nick58 wrote:Ce parere aveti de BMW X3-2.0i vs Sportage - 2.0i, amdele SH si fabricate dupa 2010?
Intamplator am un prieten cu BMW X3-2.0i . A condus masina mea 1.7i si s-a aratat incantat. Peste 2 saptamani a recomandat unui prieten al lui sa isi ia Sportage. Acesta asa a facut si apoi m-a sunat si a inceput fraza cu "nu o sa-ti vina sa crezi"... Concluzia o trage fiecare cum vrea.

Personal nu cred ca se poate face comparatie intre cele 2. Dotarile nu prea se compara dar nici pretul. Pentru fiecare dintre noi exista o alta "cea mai buna masina". In functie de cati bani vrem sau putem sa dam pe acel bun. Sportage il bag in clasa: merita banii. Nu e lux dar e o alegere ce isi merita banii.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
nick58
Posts: 11
Joined: 07 Aug 2012, 19:32
Auto: BMW- E46
Location: Bucuresti

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by nick58 »

Cred ca voi alege intre ix35 si Kia Sportage. Cam seamana, mai ales la motorizarea pe care o vreau eu - 2.0 MPI. Poate ma ajutati voi spunandu-mi care ar fi avantajele si dezavantajele intre cele doua marci, avand aceeasi motorizari.
Distributia e pe curea la motorul pe benzina ?
Multumiri anticipate!

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by quelloo »

din cate stiu, mecanic sunt identice, acum tre sa alegi pe care-ti place mai mult ca aspect pret si dotari
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by eugenflorinmanea »

Intr un articol aparut pe autobuild IX35 e facut cam praf vs concurenta
http://www.auto-bild.ro/teste/comparati ... 16088.html

Dar m-am cam convins eu de profesionalismul celor de la aceasta revista- masina nemteasca e suprema.
Intr un alt vs ziceau de vechiul I30 ca era cenusareasa clasei compacte: interior spartan, dotari f putine, motoare f zgomotoase.
Numai ca acum lauda noul I30 care are cam aceleasi motoare.
Deci sunt cam praf.
SAAB 9-5

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by Mihai-Alexandru »

Citind articolul din link eu nu inteleg urmatoarea reamarca la Ford Kuga : " Acesta nu exceleaza nici prin performantele dinamice " si pe urma spune despre Tiguan ca " Cu toate acestea, nu se simte la fel de dinamic precum Kuga "

=D> dar castiga Mazda CX-5 :D

Parerea mea e ca testele acestea sunt foarte subiective. Cred ca sunt multe SUV-uri peste coreene la ora actuala dar prea e cusuta cu ata alba uneori cate o nemteasca / japoneza.
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by patton »

eugenflorinmanea wrote:Intr un articol aparut pe autobuild IX35 e facut cam praf vs concurenta
Dar m-am cam convins eu de profesionalismul celor de la aceasta revista- masina nemteasca e suprema.
Intr un alt vs ziceau de vechiul I30 ca era cenusareasa clasei compacte: interior spartan, dotari f putine, motoare f zgomotoase.
Numai ca acum lauda noul I30 care are cam aceleasi motoare.
Deci sunt cam praf.
chiar si in publicatii de genul autobild articolele sunt scrise la comanda iar cat de buna sau de proasta iese o masina tine de cati bani a costat articolul. spre exemplu multe din review-urile sau comparatiile de pe top gear ar face-o sa zambeasca si pe bunicamea.
daca vrei pareri realiste despre o masina citesti prin forumurile utilizatorilor. restul e abureala.

asa se explica si articolele contradictorii vis-a-vis de i30. primul era platit de concurenta, la al doilea probail hyundai a virat ceva bani in conturile lor si brusc au descoperit dotari pe care prima oara nu le vazusera, brusc motorul ala galagios toarce ca o pisicuta, etc.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by b76bgaarh »

http://www.auto-motor-und-sport.de/verg ... 20411.html

cum se compara mere cu pere ca sa iasa cine trebuie.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by Mihai-Alexandru »

Mda, vad ca n-au gasit in toata Germania un motor de 2.0 D pt. Sportage....sa poata fi comparat cu 2.2 D de pe Mazda :D
Nici macar ASX nu poate intra in acest versus cu 1.8 D .....
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by chinezu81 »

Eu zic ca Sportage-ul bate cam tot, dar trebuie sa ne referim la calitate/ pret...e peste ix35/ ASX, etc. Au stiut ei ce au stiut cu masinuta asta

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: sportage 2011 vs alte suv- uri

Post by eugenflorinmanea »

Oricat am fi de 'nationalisti' nu putem compara Sportage cu BMW X3 ptr ca am cadea in penibilul care este si pe alte forumuri.
BMW X3 este o masina premium din toate punctele de vedere, dar care vine si cu un pret pe masura.
Sportage joaca in liga lui: IX35, ASX, Kuga, Duster ...desi din ce am citit pe aici inca exista niste boli ale copilariei de care koreenii se incapataneaza sa nu le depaseasca.
Si intr-adevar are un raport pret- calitate f f bun- in genul primei Kia Ceed.
Daca iei doar vanzarile de Sportage din Bucuresti, pentru ca in tara reprezentantele sunt cam varza...e cam in top 3 cele mai bine vandute SUV uri din RO
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Generalităţi”