Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Forum cu de toate despre Kia Sportage
modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by modream »

Salut!
Am remarcat la a mea urmatoarea problema, pe care am citit-o si pe alte forumuri internationale: suspensia spate pare cam lasata...Masurata la "gol" din centrul rotii pana la pasajul de plastic, in fata am 41 cm, in spate 40. Cu 4 persoane in masina si bagaje putine, deja este vizibil lasata pe spate, chestie care mi se pare exagerata pentru o asemenea masina.
Cei care au mai raportat chestia asta au zis ca intr-adevar la service li s-au schimbat arcurile spate cu unele mai tari (pt piata din Rusia). Peste 3 sapt cand ma voi duce la revizia de 1 an am sa ridic problema asta, sa-mi verifice si mie daca inaltimea spate se incadreaza in standardul kia (42 cm am inteles ca trebuie sa fie la "gol").
A mai sesizat careva problema ?
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Silvester »

Salutare,

Am aceeasi problema la c'eed, pe care am tot incercat sa o rezolv in service fara nici un raspuns in da sau ba sau vreun alt motiv. La un moment dat unu care nu era mecanic a venit sa-mi spuna ca e normal si ca sa stau linistit... oricum, de cand tot fac revizii prin service-urile autorizate kia din oltenia m-am cam saturat sa mai incerc sa repar ceva la masina, chiar pe garantie, nu se intampla absolut nimic.

Mult succes si spune-ne ce rezolvi!
CEE'D 1.4 GSL CITY CASSA WHITE

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by modream »

Am ramas dator cu raspunsul: cand am fost la revizie le-am explicat despre ce e vorba si ce am observat (ca e mai lasata spate decat in fata) si ca am mai citit si din alte surse despre treaba asta. Bineinteles ca au fost foarte mirati si au spus ca n-au auzit despre vreo problema de genul asta. Ala de la receptie chiar ma intreba daca a ajunt la limitator suspensia, ca oriucm are o protectie... ?? Ar fi culmea, probabil ca nici asa ar zice ca n-are nimic. Le-am zis sa verifice oricum. Cand a terminat cu revizia i-am intrebat daca e vreo probl....uitasera. L-a intrebat pe mecanic si a zis ca e totul ok. OK, am zis, sa-mi dea niste date tehnice....niste cote minime-maxime ...nu exista asa ceva :). Pana la urma, la insistentele mele au urcat-o pe rampa sa-i faca un test de suspensii...care a iesit in limite, m-am uitat pe foaia aia...ce sa zic.
Variante sunt 2: ori schimb eu arcurile spate cu unele mai ferme/inalte, ori merg cu ea asa pana se-ntampla ceva clar, se lasa astea de tot de atinge cu roata... :)
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

User avatar
Danu
Posts: 17
Joined: 23 Oct 2012, 14:18
Auto: Sportage 2.0 GSL AWD, 5MT

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Danu »

Am sesizat si eu la a mea ca este cam lasata de spate, dar am crezut ca mi se pare mie. Dupa ce am citit topicul tau am fost mai atent la spatiile libere dintre roata si plasticul de pe aripa si într-adevar este mai lasata de spate cam cu 1cm minim, depinde si de suprafata pe care sta masina. Am intrebat la service si mi s-a spus ca nu au ce sa-i faca decat sa le inlocuiasca cu altele (dar asta daca sunt rupte sau au vreo defectiune anume, nu pentru ca sunt lasate) si oricum daca ar pune altele ar fi de acelasi tip si s-ar lasa iarasi in timp. Eu am hotarat sa mai merg cu ele o perioada si daca se mai lasa o sa le schimb cu altele dar de tip diferit (nu stiu insa ce tip de arcuri folosesc cei de la Kia pt Sportage).
PS. Ar mai fi o solutie din ce am citit pe net cu niste inaltatoare care se pun sub arcuri, dar trebuie sa se nimereasaca pe arcurile tale.

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by modream »

Da, uite asta cu inaltatoarele ar fi solutia optima cred...2-3 cm sunt suficienti cred, si pastrezi si arcurile originale
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

Marius1
Posts: 8
Joined: 06 Oct 2013, 08:33
Auto: Sportage

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Marius1 »

Eu am inlocuit amortizoarele spate pe garantie deoarece masina era lasata cu peste 2 cm si in mers auzeam zgomote suspecte la denivelari.
Explicatia celor de la Kia a fost ca au o nota interna si ca atunci cand clientul observa sunt obligati sa inlocuiasca arcurile.
Acum o sa le cer sa inlocuiasca si amortizoarele spate deoarece masina nu mai este stabila in curbe si pe franare. Lucru normal daca ne gandim ca au lucrat doar amortizoarele in perioada in care am avut arcurile slabe.
Trebuie sa insistati pentru ca si pe mine m-au plimbat vreo 30.000 de km spunandu-mi ca mi se pare mie. Insistati!

EmilianCI
Posts: 30
Joined: 26 Feb 2013, 15:12
Auto: CRZ

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by EmilianCI »

Salut, asadar pana la urma cate amortizoare ai inlocuit?! Ca,din ce am citit ar veni 2ua pe spate cu inca o solicitare...?!
[color=#BF4000][i]Sportage 2013 2.0 GSL Orange Pack`[/i][/color]

Marius1
Posts: 8
Joined: 06 Oct 2013, 08:33
Auto: Sportage

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Marius1 »

Scuze am vrut sa spun ca am inlocuit deja arcurile spate

petrique2002
Posts: 35
Joined: 25 Aug 2007, 17:27
Auto: KIA Sportage III 2.0 DSL AWD

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by petrique2002 »

Am fost si eu de curand la service cu a mea Sportage tot cu aceeasi problema, mi se parea ca se lasa de spate mult prea usor. Doar bagajele care erau de max 70 kg si masina era lasata.
Au verificat si drept urmare sunt programat miercurea asta ca sa-mi inlocuiasca arcurile. Arcurile nu le aveau pe stoc si au dat comanda. Sunt curios daca o sa mai fie la fel de flescaita dupa ce ii monteaza noile arcuri.

Marius1
Posts: 8
Joined: 06 Oct 2013, 08:33
Auto: Sportage

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Marius1 »

Eu am inlocuit arcurile spate si in continuare masina este lasata de spate. In plus dupa ce am masurat distanta dintre centrul rotii si plasticul de la aripa am constatat ca exista o diferenta in minus de 4 cm fata de o masina noua. Urmeaza sa le duc din nou masina pentru a incerca sa rezolvam problema (probabil ca o sa le inlocuiasca din nou).

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by b76bgaarh »

marius care e limita peste care se schimba arcurile?

eu de exemplu, nu am loc sa tin piciorul intre roata si aripa.

bafta.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Marius1
Posts: 8
Joined: 06 Oct 2013, 08:33
Auto: Sportage

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Marius1 »

b76bgaarh wrote:marius care e limita peste care se schimba arcurile?

eu de exemplu, nu am loc sa tin piciorul intre roata si aripa.

bafta.

Din pacate cei de la service sustin ca nu au valorile din fabrica pentru aceste dimensiuni. Dar, vizibil daca punem masina langa o Kia Sportage noua, diferenta e vizibila cu ochiul liber. Eu am masurat si diferenta a fost de 4 cm in conditiile in care am inlocuit arcurile pe garantie. Pot spune ca masina nu a revenit la inaltimea initiala, iar cei de la service nu au o solitie. Pentru inlocuire prima data, mie mi s-a comunicat ca exista o nota interna care prevede ca daca un client reclama probleme cu arcurile spate ele trebuiesc inlocuite. Eu cred ca au fost inlocuite cu arcuri mai scurte. La urmatoarea revizie mi-au spus ca o sa refaca masuratorile si o sa le compare cu valorile unei masini noi (la reprezentanta nu aveau masini noi expuse.
Ca o concluzie eu am observat, ca in general toate masinile Kia Sportage model nou dupa cateva zeci de mii de km devin cocosate. Cred ca au o problema grava cu suspensia spate si momentan nu au solutii sa o rezolve. In mod normal ar trebui facuta o rechemare generala si rezolvata problema.
Eu pana in prezent nu am mai gasit un tip de masina la care daca inlocuiesti o piesa defecta la suspensie masina sa nu revina la garda initiala.
Oricum eu consider ca trebuie sa insistam si poate asa ii vom obliga pe cei de la Kia Romania sa-si respecte clientii si obligatia de a asigura aceasta garantie mult laudata de 7 ani. Momentan din punctul meu de vedere garantia este doar pe hartie, in realitate ajungi sa te certi cu ei ca sa-ti rezolve problemele. #-o

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by chinezu81 »

Marius, poate pui niste poze sa ne dam si noi seama. Fa o poza de aproape cu roata si aripa spate si de mai departe cu toata masina sa vedem ce inseamna "cocosata". Masina este intr-adevar un pic cocosata din design, de aceea nu imi dau seama daca am problema asta de care zici tu (am 16.000 Km).

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by chinezu81 »

Masina mea de noua o vezi in poza de profil ... si mi se pare un pic cocosata, dar mi se pare ca asa e designul, de aceea nu imi dau seama daca nu vad in poza. Mai are un vecin un Sportage, a facut cam 30.000 Km, dar nu mi se pare ca masina lui ar fi cocosata.

EmilianCI
Posts: 30
Joined: 26 Feb 2013, 15:12
Auto: CRZ

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by EmilianCI »

Salut, kia mea are 25000km din care cca 20000au fost facuti cu portbagajul full si incarcat cu sarcini f mari si suspensia arata si se comporta cabin prima' zi. Cat despre arcuri am mai auzit povesti de genu ca unele loturi au fost montate cu alt gen de arcuri sau alte probleme - ex meu: la revizie au constatat ca la motor intra 6l ulei nu 4cum avusesera ei pana atunci..
[color=#BF4000][i]Sportage 2013 2.0 GSL Orange Pack`[/i][/color]

Post Reply

Return to “Generalităţi”