KIA SPORTAGE IARNA

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Prima zăpada serioasă cu 4x2

Post by motanul »

eugenflorinmanea wrote: Si nu vorbesc aici de panta de nu stiu cate grade, ci vorbesc in primul rand de iesirea banala din parcare - e un adevarat chin daca ai tractiune pe spate si chiar imi pare rau ca nu am filmat de cate ori am avut ocazia.
Eu am avut un vecin care a zis ca musca din loapa daca iar ies cu BMW-ul din parcare fara sa dau la lopata 1 minut... (lucru care se repeta de mai multe dimineti la rand).
Când m-am intors in ziua respectiva m-a intrebat daca am xdrive si i-am zis ca am tractiune spate si atat. A cascat niste ochi mari si de atunci nu a mai zis nimic. (cred ca o fi zis ca am facut misto de el).

Pai iti pun eu poze cum ma "chinuiam" eu când altii nici nu au reusit sa urce rampa de la sanatoriu din drumul catre bolboci.
Daca te uiti prin parcarile de la cabanele pe unde am stat e o singura masina (a mea). Dar eu recunosc cinstit ca pe drumul de 60 km am intalnit inca o masina cu tractiune fata si lanturi si una fara. In rest cateva 4x4. Restul nu au trecut de panta de la sanatoriu (o gramada de masini erau insirate acolo).
Am multe poze pe trasee inchise iarna facute cu BMW-ul fara probleme.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prima zăpada serioasă cu 4x2

Post by eugenflorinmanea »

N prea poti sa iti dai seama din poze- pana acum nici eu nu am avut vreo problema in a urca ceva sau a iesi din parcare cu Proceed ul sau cu Saab ul (cu un mic avantaj pentru Saab care e chiar impresionant)- exceptie fac situatiile in care o pui pe burta din cauza de 'garda joasa'.
Esti sigur ca nu ai o problema la Kia? Cand accelerai, se aprindea becul de ESP?
Mie la Proceed imi taia cuplul imediat daca o roata nu avea aderenta. La Saab e mai permisiv.
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prima zăpada serioasă cu 4x2

Post by eugenflorinmanea »

BMW este mai spartan la interior, dar in materie de manevrabilitate e cam capitan (eu unu' nu am condus o masina mai manevrabila decat seria 3 xdrive).
SAAB 9-5

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Prima zăpada serioasă cu 4x2

Post by motanul »

Avea si puncte foarte bune masina. Dar lista de optionale fata de seria 5 sau Audi A4 e praf.
De exemplu am avut cele mai scumpe scaune sport pe masina (cu niste bobite pentru microcirculație, reglaj lombar, etc).

Mergeam cu masina 12 ore si nu ma durea nimic, nu amorteam - e greu de explicat. In nici un alt scaun nu m-am simtit mai bine pana acum.
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Prima zăpada serioasă cu 4x2

Post by motanul »

eugenflorinmanea wrote: Esti sigur ca nu ai o problema la Kia? Cand accelerai, se aprindea becul de ESP?
.
In mers functiona - se aprindea si facea ce trebuie. (am accelerat de mai multe ori si a intrat imediat)
Când eram cu masina pe loc clar mult mai permisiv decat la BMW (adica puteam sa accelerez sa dea roata in gol fara probleme).
Nu rau - chiar cat trebuie. La BMW puteai sa dezactivezi ESP jumatate (aparea cu galben). Daca mai dadeai odata aparea cu rosu.
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prima zăpada serioasă cu 4x2

Post by eugenflorinmanea »

Dar pe loc cand patinai,se aprindea?
SAAB 9-5

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

Cum arata un Sportage mai nou cu jante de 16 ? O poza ceva ? Mersi

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by b76bgaarh »

testati hill descent control-ul pe zapada/gheata, e f haios.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

MariO.Bv
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2016, 19:01
Auto: KIA Sportage 1.6GDI Style

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by MariO.Bv »

Eu am luat "caucioace" Kumho Wintercraft WP51. Bunicele...
Daca nu injuri atunci cand conduci ... inseamna ca nu esti atent la drum !

Ovidiu84
Posts: 53
Joined: 29 Oct 2016, 20:52
Auto: Kia Sportage 1.7 Classic

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Ovidiu84 »

Eu am jante pe 16' Enzo si anvelope Barum dar nu pot sa atasez poze ... nu ma lasa forumul imi da logout dupa ce aleg Add file poate e pb de moment

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by b76bgaarh »

vezi sa nu fie pozele prea mari.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by motanul »

Flavyus wrote:Cum arata un Sportage mai nou cu jante de 16 ? O poza ceva ? Mersi
Image
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

Super ! Cred ca ii prinde bine balonul ala mare iarna.
Jantele originale rezista bine la sare ?
MSW de la OZ au niste jante cu lac special de iarna.

Ovidiu84
Posts: 53
Joined: 29 Oct 2016, 20:52
Auto: Kia Sportage 1.7 Classic

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Ovidiu84 »

Si poza
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by motanul »

Flavyus wrote:Super ! Cred ca ii prinde bine balonul ala mare iarna.
Jantele originale rezista bine la sare ?
MSW de la OZ au niste jante cu lac special de iarna.
Am scris ca masina e confortabila si absoarbe bine orice denivelare.

Nici o janta de calitate nu are nevoie de lac special. Când am pus anvelopele an vazut pe interior ca producatorul jantelor este Ronal - producator foarte bun.
O janta originala de calitate o poti baga iarna pe unde vrei si 10 ani nu ai treaba cu ea. (atata timp cat nu o zgarai, nu o lovesti, strambi-indrepti, nu e revopsita prost bineinteles).
La spalatorie urmaresc sa spele jantele cum trebuie (sa arate ca noi - sa nu lase negreala, albeata de la sare, etc)

Eu iarna am avut doar roti de aliaj (nu am incercat jante made in turcia sau china ca nu am avut niciodata). Dar o janta buna nu se "topeste" iarna.
Janta din poza e originala seat si are 10 ani (cat masina) - a fost folosita doar iarna (am alt set de vara).
Janta Ronal e de pe kia Sportage.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

Post Reply

Return to “Generalităţi”