KIA SPORTAGE IARNA

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by b76bgaarh »

ranya, la autovehicule cu masa maxima autorizata 3,5t trebuie anvelope "de iarna"pe toate rotile. la cele peste trebuie doar pe puntea motoare.

ps in directiva europeana iti spune ca "de iarna" inseamna doar marcaj M/S, M+S etc. fulgul, ursul polar, 3 piscuri etc reprezinta altceva.
pps. tot acolo iti spune si ce indici de viteza (ca lumea comenteaza dupa ureche) poate sa aiba anvelopa de iarna, legal.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

Stie cineva care e siguranta de la spalatorul de faruri ? De obicei iarna eu scot siguranta la masini ca sa previn blocarea sau fortarea spalatorului. M-am uitat o data in carte la schema sigurantelor dar nu am dibacit-o.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by default »

De ce ai face asta? Farurile cu xenon se spala si iarna, mai ales atunci, cand e mazga pe drum! Exista lichid de parbriz de iarna, pana la minus 30 grade parca.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

Pai ce faci dupa o noapte cand iti ingheata masina pe exterior ?
Stai sa cureti gheata pe masina ? Cum ?
Eu prefer sa trag afara siguranta aia pe perioada iernii. Am patit-o cu Passatul cand a iesit doar jumate si a ramas blocat.
Intrebarea e: care e siguranta ?

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by criminus »

Mai depinde si de implementarea folosita de producator, nu stiu excat care este cea folosita la Passat-ul pe care il ai sau l-ai avut dar la C5 de exemplu bratul spalatorului este extins cu ajutorul presiunii create de pompa pt lichid si nu de alte motorase/mecanisme. Am trecut pana acum prin 2 ierni cu masina aceasta si nu am intampinat niciodata dificultati in folosirea spalatoarelor de faruri.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by default »

Masinile ingheata iarna. Nu vad care e problema, se dezgheata in timpul mersului.

Nu stiu care e siguranta! Daca as stii, eu nu as scoate-o!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

Deci eu am avut probleme cu stergatorul de faruri iarna. Solutia am luat-o de pe un forum cu oameni care au avut si ei aceasta problema. Sunt fericit ca tu nu ai avut.
Cum se dezgheata o masina in mers la -5 grade e un fenomen mistic probabil, mai vad o gramada in jurul meu iarna cu masinile bloc de gheata.
Ideea smechera e ca spalatorul sa fie pe o siguranta separata de stergator. Mai sap.

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by criminus »

Mai exista si posibilitatea ca pe aceiasi siguranta cu spalatoarele sa mai fie si alte accesorii, asta daca nu folosesc un sistem similar cu cel prezentat de mine mai sus, caz in care dezactivarea spalatoarelor pt faruri s-ar face prin dezactivarea pompei pt toate spalatoarele masinii.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

criminus wrote: 24 Oct 2017, 17:33 Mai depinde si de implementarea folosita de producator, nu stiu excat care este cea folosita la Passat-ul pe care il ai sau l-ai avut dar la C5 de exemplu bratul spalatorului este extins cu ajutorul presiunii create de pompa pt lichid si nu de alte motorase/mecanisme. Am trecut pana acum prin 2 ierni cu masina aceasta si nu am intampinat niciodata dificultati in folosirea spalatoarelor de faruri.
Norocul tau. Solutia tehnica nu are importanta, cata vreme ai gheata pe botul masinii care obtureaza fanta aia de la spalator iar bratul impinge, fortarea aia duce la un furtun sarit gen. Eu m-am pomenit cu bratul iesit pe jumate si blocat la retragere, la passat. Normal ca vreau sa previn situatia la Sportage.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by default »

Gheata aia pe bot, daca o ai, o stropesti cu solutii pentru degivrat parbrizul. Simplu! Strict pe zona ce te intereseaza.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

Exista pozitia "releu spalator far" in panoul de la motor, pag. manual 8/97. Cred ca asta e castigatorul, voi testa.
In panoul din bord este o siguranta "washer" care pare sa tina stergatoarele.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

Nu stiu ce drumuri faceti voi iarna dar ar trebui sa ma dau jos din 15 in 15 min sa curat botul. De multe ori am zapada inghetata de 5-6 cm pe masina cand ajung acasa.
Repet ca sa nu poluam, daca sunteti interesati imi dati pm si va dau link la forum cu aceasta problema. Nu cred ca Kia are alt sistem constructiv revolutionar.

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by criminus »

Flavyus wrote: 24 Oct 2017, 17:40 Norocul tau. Solutia tehnica nu are importanta, cata vreme ai gheata pe botul masinii care obtureaza fanta aia de la spalator iar bratul impinge, fortarea aia duce la un furtun sarit gen. Eu m-am pomenit cu bratul iesit pe jumate si blocat la retragere, la passat. Normal ca vreau sa previn situatia la Sportage.
Te rog sa nu ma intelegi gresit, nu cautam sa te conving sa faci ceva anume, doar voiam sa iti pun in perspectiva ca o alta solutie tehnica poate aduce modificari problemei pe care o ai si posibil sa nu mai fie necesare masurile pe care vrei sa iei.
Masina ta, alegerea ta :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »

Am mai intrebat un proprietar de Sportage de pe langa mine care a traversat o iarna si nu a intampinat probleme.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA SPORTAGE IARNA

Post by Flavyus »


Post Reply

Return to “Generalităţi”