Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: jante kia sportage

Post by Nesta3 »

La frana de mana electrica, discul/tamburul e mai mare decat la cele cu frana de mana normala, iar jantele de 16, din cauza ET-ului si principal a dimensiunii, NU intra.Totusi, nu inteleg de ce tineti mortis sa puneti de 16. 225/60R17 e o dimensiune care asigura confort, manevrabilitate, aspect frumos pe masina.Ca pret, un set de 16 cu tot cu anvelope iarna e cam tot pe acolo cu cele de 17.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: jante kia sportage

Post by bondalicir »

Atunci nu risca... pune pe 17... ai talon mare nu te scutura prea tare... testat si de mine...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Sincer....nu ma pricep la confortul rotilor peste 15"...doar ce mai citesc prin forumuri.
Motivatiile principale, cel putin pentru mine, sunt: pretul (am considerat ca ies mai ieftin cu varianta 16") si confortul (strazile din zona mea nu sunt chiar stralucite).
Partea estetica nu ma intereseaza in mod deosebit.
Daca era dupa mine eu alegeam de 16" si pentru varianta cauciucurilor de vara. Dar din fabrica ele asa vin, de 17"....si aici nu am de ales.
Oricum....cred ca renunt la ideile mele....am sa-mi trimit "pasarelele" la culcare si-mi iau un set de iarna pe 17".
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: jante kia sportage

Post by quelloo »

cred ca depinde si ce masina aveai inainte. una e 17 pe o compacta sau mini si alta pe suv. as zice ca 17 pe compacta te zdruncina cum fac 19 pe suv
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Multumesc bondalicir!
Ar trebui sa tragi o fuga pana la mine in judet/oras....sa vezi ce repede treci tu pe cauciucuri cu inaltimea flancului cat mai mare.
Glumesc evident.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Inca mai am masina....e un Passat cu roti de 15".
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: jante kia sportage

Post by quelloo »

nu e chiar compacta dar si asa, balonul la pasat e mai mic decat cel de pe sportage pe 17 inch.
ce anvelope ai avea pe 17 acolo? 215/55/17 banuiesc pe cand la sportage ai 225/60/17, deci 118 mm vs 135 mm la balonaj
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

La passat nu am avut niciodata roti de 17”. Comparatia e buna doar pentru cei interesati. Informatia e totusi utila.
Si oricum confortul este dat si de tipul suspensiilor, de modul cum “lucreaza” ele, din cate stiu eu.
Cu roti mai mari, treci mai “usor” peste micile denivelari. Dar la hopuri/damburi cam iti trebuie dantura noua, daca nu ai suspensii moi si “baloane” mai mari. Cel putin asa cred eu.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: jante kia sportage

Post by Campulaurentiu »

Este cineva de prin topicul asta suficient de satul de jantele de 19 " de pe gt line incat sa mi le vanda mie ? 😁 ... eu as dori sa cumpar roti pe 19 cu senzori . Daca este fineva interesat ma puteti contacta aici sau privat. Ms fain.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by surfer »

Era un coleg - angel, care postase ca vrea sa le schimbe. Nu stiu daca vrea si vanzare, ca nu a mai raspuns de atunci. Era interesat doar de schimb cu jante de 17.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: jante kia sportage

Post by Campulaurentiu »

Am incercat sa dau de el. Am trimis si un pm dar inca nimic ...
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Deci....tot citind prin forum am ajuns la o concluzie. Inca nu sunt 100% ca e adevarata, pana nu primesc oficial CIV, dar totusi e bine de specificat pentru viitorii curiosi.
Pentru Kia Sportage IV, varianta cu motor aspirat, benzina, nu conteaza ce echipare, "ai voie" sa pui jante de 16", in sensul ca este trecuta aceasta varianta in CIV (215/70/R16).
Pentru orice varianta cu motor turbo, benzina, nu conteaza echiparea (GT-Line, Style sau ce-o mai fi), nu ai voie sa pui jante de 16", nefiind trecuta in CIV. Ai "voie" doar 17" si 19".
Motivul nu am reusit sa-l identific, doar banuiesc ca are oarece treaba cu aceasta motorizare....probabil motorul turbo nu "se pupa" cu rotile de 16" (o fi vreo limitare de greutate minima impusa in soft)....ceva legatura cu greutatea totala a rotii, ca la diametrul total nu este cazul, fiind identice 16" cu 17". Sau, poate e o doar o chestie de marketing (daca iti permiti motor turbo, iti permiti si roti de minim 17")....cine stie!?
Ar mai putea fi si o chestie de siguranta.....masinile cu motoare turbo permit (in medie) deplasari cu viteze mai mari fata de cele aspirate (accentuez cuvantul "in medie", evident, pentu evitarea polemicilor) si e necesar o roata cu latimea mai mare (225mm fata de 215mm)....pentru franare, stabilitate etc.
Acum...oricine doreste, isi poate monta jante de 16", pe orice varianta turbo, exceptand cea cu frana de mana electrica, dar pierde garantia. Oficial. Deci, si asigurarea casco isi pierde efectul sau aplicabilitatea sau cum doriti sa-i spuneti. Asta inseamna, fiecare se risca "pe barba lui". Ca sa nu mai spunem ca daca te intalnesti cu un "nenea meletzean" mai incapatinat, mai "impusti" si o amenda.
Mi-ar fi placut sa-mi confirme cat mai multi proprietari de auto cu motoare turbo lipsa variantei de 16" din CIV. La GT-Line cu motor turbo stiu sigur ca nu ai voie. Au confirmat mai multi colegi. La varianta Style nu am gasit decat o singura confirmare. E totusi utila informatia, atat pentru curiosi, cat si pentru cei mai precauti/prevazatori/cuminti...
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: jante kia sportage

Post by relu_24 »

la Style 1.6 turbo, rotile pe 16 nu sunt prezente in CIV.
Dar apar mentionate pe stalpul de la usa soferului, pe acel sticker apare mentioanate si anvelopele de 16.
Referitor la garantie, nu pierzi garantia daca montezi niste roti diferite. Poate doar daca se intampla ceva la discuri/etrieri si poat sa zica ca a intrat o piatra.
Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: jante kia sportage

Post by -ics- »

Referitor la eticheta, e posibil ca eticheta sa fie comuna pentru ambele motorizari, aspirate si turbo. Mai ales ca motorizarea turbo au inclus-o pe style abia acum un an. Pana atunci erau la vanzare doar aspirate, ce acceptau variante de 16” la roti.
Garantia ti-o da Kia prin intermediul dealerului. Daca el zice ca pierzi garantia daca pui roti de 16”, singura varianta mai e sa te adresezi direct Kia Romania si sa-i intrebi daca e valabila aceasta afirmatie.
In plus, asiguratorul se poate lega foarte usor de acest motiv ca sa nu-ti dea despagubirea, in caz (doamne fereste) de un eveniment.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Re: jante kia sportage

Post by bobu05 »

Eu sunt foarte mulțumit de jantele Dezent. Arată foarte bine, nu ies in exterior deci se vor zgaria mai greu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”