Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by razesul »

Ai uitat de CO2

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by quelloo »

Laurentiu_LWR wrote: 22 Nov 2023, 16:12 Daca stam sa ne gandim la starea drumurilor,cred ca mai safe esti cu 215/65/17 decat cu 235/50/19.
Eu tind sa cred ca nu s-au chinuit pe teste si probabil aceasta dimensiune afecteaza autonomia,si asa s-au rezumat doar la o singura dimensiune.
ai suficient balon
se confunda rotile de suv cu cele de masini sport unde procentul din latime e mult mai mic
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Laurentiu_LWR
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 19:52
Auto: Jeep Renegade
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Laurentiu_LWR »

Cand vorbim de balon niciodata nu e suficient... :))
Suficient poate pe circuit dar la drumurile noastre de prin IF unde inca avem strazi de pamant ar mai merge putin cauciuc in plus...
50% x 235 < 65% x 215
Colegu oricum s-a resemnat si si-a luat cauciucuri de iarna pe acceasi dimensiune.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Poate rotile mai înguste și balon mai mare n-au mai stat așa bine pe viraje la hibride ca sunt mai grele și de-aia s-a renunțat la ele.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Mihaic
Posts: 5
Joined: 13 Nov 2023, 18:33
Auto: Kia Spoetage
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Mihaic »

Salutare tuturor. Stiti sa fie seriosi cei de pe ejante.ro? Caut sa cumpar niste jante pe 17 pentru a pune niste cauciucuri de iarna pe ele. Masina e noua si vreau ceva de calitate. Ceva recomandari?

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

OZ sau MSW cu tratament de iarnă (asa am eu).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

meme03
Posts: 13
Joined: 01 Mar 2023, 17:01
Auto: Sportage QL 2.0D AWD
Location: Constanta

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by meme03 »

Are cineva anvelope All-Season pe Sportage ? Sunteti multumiti de ele ? Ce model sunt ? Ma gandesc sa mi le schimb pe cele de iarna , iar pentru ca fac foarte putini km anual as opta pentru un all-season de calitate.

tzalu
Posts: 104
Joined: 25 Mar 2018, 18:25
Auto: Sportage
Location: Timisoara

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by tzalu »

Am allseason-uri Michelin Crossclimate pe Sportage de 6 ani, de cand am cumparat masina.
Acum sunt la al treilea set, nu am de ce sa ma plang de ele, isi fac treaba multumitor!
Primele doua set-uri le-am tinut cam 50 000 de km!
Mai am crossclimate-uri si pe alta masina, aia doar cu tractiune fata, acolo sunt la al doilea set, primul set l-am schimbat dupa 6 ani, dar masina aia face mai putini km!

meme03
Posts: 13
Joined: 01 Mar 2023, 17:01
Auto: Sportage QL 2.0D AWD
Location: Constanta

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by meme03 »

Ce dimensiuni ai la Sportage? Seria Cc1 sau CC2?

Pe mine ma interesează pe 225/60/17 . As fi vrut sa iau XL din pricina gropilor, sa fie mai robuste, dar pe dimensiunea asta nu exista la Michelin. Ciudat e ca nici pe site-ul lor nu apare CC2 ca fiind compatibil cu Sportage.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Nesta3 »

Michelin CC2 există pe 225/60R17, dar nu XL.
Pe XL, ca mărci premium, ai așa:
Pirelli Cinturato Allseason SF3
https://www.anvelope-autobon.ro/anvelop ... ranforsat/
Bridgestone Turanza Allseason 6
https://www.anvelope-autobon.ro/anvelop ... ranforsat/

Michelin CC2 au fost detronate anul ăsta de Continental Allseason Contact 2(nu există pe 225/60R17), de Bridgestone Turanza Allseason 6 și Pirelli Cinturato SF3, fix în ordinea asta.
Totuși, au rămas cele mai bune Allseason pe zăpadă.

Aș înclina spre Pirelli.La iarna de la noi, unde o anvelopă excelentă pe drum cu apă și zloata este cea mai indicată, iar Pirelli a fost supremă în testul e umed, fie ca a fost frânare, accelerare, acvaplanare longitudinală sau laterală.
Eu am de luat 2 seturi(din păcate) și una dintre alegeri va fi Continental iar cealaltă Pirelli.Ma mai gândesc care pe ce mașină pun.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

meme03
Posts: 13
Joined: 01 Mar 2023, 17:01
Auto: Sportage QL 2.0D AWD
Location: Constanta

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by meme03 »

@Nesta ce părere ai in legătură indexul de load 99 V/H in carte vs 103V la cele XL?

Din cate vad Kia recomanda sa se puna anvelope cu specificațiile din carte.
In același timp nici Sf3, nici Cc2 nu apar ca fiind potrivite pentru Sportage, cel puțin după site-urile lor.

Or fi ceva diferențe constructive între anvelopele de cuv, sedan și Suv de nu le arata sau o fi doar de marketing ca să-și întrețină vânzările și la gamele pentru suvuri?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Nesta3 »

Păi la Pirelli SF3 e doar XL pentru 225/60R17 și de asta nu apar în configuratorul lor.
Dacă iei ceva mai sus ca și indici, gen 103V, nu afectează cu nimic mașina, ba dimpotrivă.Ideea e să nu iei mai mic/slab ca și indici.Pentru XL nici nu cred ca exista mai mic de 103V.
În general, XL se folosește la autoturismele cu o greutate mare și în cazul în care mergi mereu cu mașina încărcată , ori cu pasageri ori cu gresie și faianță.Avantajul e ca pot fi umflate la presiuni mai mari și păstrează aceleași caracteristici indiferent ca ai încărcătură sau nu.Mai pe românește, față de cele fără XL, nu se “lasă” atunci când ai mașina încărcată, iar asta înseamnă un contact mai bun cu drumul.Bine, lumea le ia pentru ca rezistă mai bine la gropi și borduri.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Han Solo
Posts: 15
Joined: 14 Jun 2023, 20:50
Auto: Sportage HEV 2023 GT-Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Han Solo »

Eu la singura dimensiune omologata 235/55r18 am cumparat toamna trecuta 4 buc Michelin CC2 235/55r18 104v xl de la un Euromaster local.
Site-ul Michelin Romania e cam praf, ai link https://www.michelin.ro/auto/browse-tyr ... 5-R18-104V dupa care cand te duci la CC2 SUV nu mai gasesti marimea cautata anterior.

meme03
Posts: 13
Joined: 01 Mar 2023, 17:01
Auto: Sportage QL 2.0D AWD
Location: Constanta

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by meme03 »

Nesta3 wrote: 26 Apr 2024, 15:28 Păi la Pirelli SF3 e doar XL pentru 225/60R17 și de asta nu apar în configuratorul lor.
Dacă iei ceva mai sus ca și indici, gen 103V, nu afectează cu nimic mașina, ba dimpotrivă.Ideea e să nu iei mai mic/slab ca și indici.Pentru XL nici nu cred ca exista mai mic de 103V.
În general, XL se folosește la autoturismele cu o greutate mare și în cazul în care mergi mereu cu mașina încărcată , ori cu pasageri ori cu gresie și faianță.Avantajul e ca pot fi umflate la presiuni mai mari și păstrează aceleași caracteristici indiferent ca ai încărcătură sau nu.Mai pe românește, față de cele fără XL, nu se “lasă” atunci când ai mașina încărcată, iar asta înseamnă un contact mai bun cu drumul.Bine, lumea le ia pentru ca rezistă mai bine la gropi și borduri.
Mda, nu prea am nevoie de xl pentru ca de multe ori merg singur, ma gândeam însă că allseason urile oricum sunt mai moi vara și o ranforsare ar ajuta, asta pe lângă rezistenta crescuta la gropi.

Pirelli vad ca au ieșit foarte bine în teste, însă stau prost la capitolul uzura, majoritatea țin 45-50k km, pirelli in jur de 30-32k km.

Nu ar fi o problema majora, eu făcând foarte putini km anual.

Cat despre Bridgestone , am avut experiente neplăcute cu alta mașina cu Turanza de vara. Poate le-au îmbunătățit între timp dar PDST tot acolo e :)

Pentru mine alegerea finala e Michelin CC2 99V vs Pirelli Sf3 103V. Încă ma gândesc care ar fi mai potrivite.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Nesta3 »

Eu zic să mergi pe Pirelli.Sunt mai predispuse la uzură, dar dacă nu te deranjează, sunt ok.
Am un prieten cu crossclimate 2 pe sportage, aceeași dimensiune și a zis ca sunt foarte misto, în special de când a venit căldura.Parca și-au modificat compoziția și au aderentă ca cele de vară.
E greu cu decizia, dar la aderență/frânare A si mai ales ca noi avem mai multă apă decât zăpada, Pirelli ar fi alegerea corectă.Diferenta de preț e undeva la 350 lei mai mult pentru Michelin, față de de Pirelli.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”