Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Han Solo
Posts: 15
Joined: 14 Jun 2023, 20:50
Auto: Sportage HEV 2023 GT-Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Han Solo »

Apropo de anvelope allseason, extras de la https://www.generali.ro/wp-content/uplo ... 21-2-1.pdf
f. se aplică o franşiză procentuală de 30% din cuantumul daunelor, dacă autovehiculul asigurat era condus pe drumuri publice, acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă
Eu o sa intreb oficial daca allseason (M+S) sunt excluse sau nu.

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by AdyAero »

Eu zic ca sunt acoperite. Conform legislatiei, anvelopele de iarna trebuie sa fie marcate cu fulgul si inscriptia M+S.
Pe site-ul Michelin asa zice:
Anvelopele de iarnă sunt anvelopele concepute în mod special pentru a rula în siguranță la temperaturi de sub 7ºC, indiferent dacă drumul este acoperit cu zăpadă sau nu.
Acestea sunt identificate prin marcaje speciale, M+S și/sau 3PMSF, situate pe flancul anvelopei.

De aici: https://www.michelin.ro/auto/sfat/ghid- ... 0anvelopei.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by andrei1271984 »

sunt ok allseason la casco ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Laurentiu_LWR
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 19:52
Auto: Jeep Renegade
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Laurentiu_LWR »

Salutare domnilor,
Am un coleg caruia abia i-a venit un sportage MY2023 versiunea hybrid PHEV.
Masina a venit cu rotile pe 19 respectiv 235/50/19
Ar vrea sa isi ia un set de roti separat pt iarna doar ca la reprezentanta i-au spus ca nu poate umbla la dimensiune pe motiv ca...Hybrid.
Ar fi vrut sa treaca la 215/65/17 dimensiune prezenta pe alte variante de motorizare.
Fizic ar intra noua dimensiune dar are restrictie doar ca este Hybrid.(posesor de jeep deci stiu sa ma joc cu dimensiuni/et/j/flanse etc)
Cunoaste cineva mai multe informatii?E pe bune treaba sau e mai simplu sa zici ca nu se poate decat sa te documentezi?
Multumesc anticipat.
Screen Shot 2023-11-19 at 14.49.01.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by zaboss »

În cartea de identitate a vehiculului sunt trecute dimensiunile anvelopelor și ce variante sunt. Dacă are acolo altceva, poate, dacă nu, nu.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Laurentiu_LWR
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 19:52
Auto: Jeep Renegade
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Laurentiu_LWR »

Vorbim dpdv legal sau tehnic?
Eu am omologat la alta masina si alta dimensiune...de duci la RAR si in juma de ora si o taxa rezolvi.
Intrebarea e daca sistemul hybrid nu da voie la alte dimensiuni...nr de rotatii,greutate diferita etc.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Pe Wheelsize vad ca apar și cele de 17 pentru piața din Europa.
Ar trebui văzut în fisa de produs dacă se acceptă.
Eu de exemplu am trecut de la 19 la 17 dar le aveam trecute în carte (sportage 4).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Laurentiu_LWR
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 19:52
Auto: Jeep Renegade
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Laurentiu_LWR »

In COC intr-adevar apar doar cele de 19.
Eu ma intrebam daca e vorba de birocratie sau tehnica treaba.
Motorizarile clasice suporta 17/18/19 dar la varianta hibrid se rezuma la 19.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Nesta3 »

La cele cu frâna de parcare electrică nu poți pune jante de 16, ca nu intră.La asta hibridă cel mai probabil e birocrație,pentru ca, România.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Laurentiu_LWR
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 19:52
Auto: Jeep Renegade
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Laurentiu_LWR »

Ok..deci ca si concluzie si aici am rugamintea sa ma corectati daca gresesc:
Variantele Hybrid vin cu o singura dimensiune roti in COC- R19
Variantele cu motor clasic,termic are mai multe dimensiuni trecute in COC 17/18/19.
Multumesc.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by razesul »

Ca sa nu ai probleme cu legea mergi la sursa, RAR, dar macar pct. 1 sa il ai:

1. ai oficial de la KIA vreo hartie ca poti pune pe modelul tau acele dimensiuni, adica "sunt menţionate în documentele de omologare" - DA atunci 2

2. mergi la RAR sa nu ai discutii in trafic daca esti verificat: https://www.rarom.ro/?p=667

"Pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (CIV) alte dimensiuni de anvelope şi jante ce pot fi montate opţional și sunt menţionate în documentele de omologare de tip a vehiculului pentru un anume tip de autovehicul, trebuie să prezentaţi vehiculul la una dintre reprezentanţele RAR pentru identificare și pentru efectuarea verificărilor necesare în baza de date. Dacă verificările confirmă că dimensiunea dorită este menționată în documentația de omologare de tip, se va adăuga dimensiunea dorită în CIV, la rubrica ”Mențiuni”

În cazul în care se dorește echiparea cu anvelope/jante care nu sunt menţionate în documentele de omologare de tip, acest lucru determină reomologarea vehiculului. Această operaţiune presupune efectuarea obligatorie cel puțin a încercărilor privind performanţele sistemului de frânare şi etalonarea vitezometrului, şi, dacă Laboratorul Încercări Vehicule și Componente decide necesitatea acestora, a încercărilor privind stabilitatea vehiculului şi măsurarea nivelului de zgomot al acestuia. (Re)omologarea se va acorda numai dacă rezultatele încercărilor şi verificărilor efectuate atestă îndeplinirea condiţiilor tehnice aplicabile."

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by razesul »

Pe certificatul de conformitate primit la achizitie, sau poate fi cerut , sau masina similara, eu am KS4, pagina 2, dreapta jos 52. Remarks:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Laurentiu_LWR
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 19:52
Auto: Jeep Renegade
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Laurentiu_LWR »

Merci...bogatie.
De fapt asta si incerc sa dezvolt...teoria ca la termice ai mai multe variante de roti pe cand la hibride una singura.
Am certificatul de conformitate si este trecuta doar 235/50/19.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Înseamnă că așa s-a omologat hibridul. Explicația fiind: ori din cauza ca masina e mai grea (caz în care ar trebui sa fie la fel peste tot), fie în Ro n-au mai cheltuit și cu teste/omologare de alte dimensiuni.
Asta nu tine neapărat de lene/birocrație ci și de specificul țării: calitate drumuri categoria cutare, capace de canal tipul cutare (nu râdeți, exista chestiile astea în check-listurile de omologare, capacele de canal pot fi mai înalte, la rasul asfaltului sau îngropate, mi se pare ca alea tip Anglia sunt asa).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Laurentiu_LWR
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 19:52
Auto: Jeep Renegade
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Laurentiu_LWR »

Daca stam sa ne gandim la starea drumurilor,cred ca mai safe esti cu 215/65/17 decat cu 235/50/19.
Eu tind sa cred ca nu s-au chinuit pe teste si probabil aceasta dimensiune afecteaza autonomia,si asa s-au rezumat doar la o singura dimensiune.

Post Reply

Return to “Generalităţi”