Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
razu
Posts: 19
Joined: 03 Mar 2022, 20:58
Auto: Kia
Location: Ploiești

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by razu »

@Nesta

Mulțumesc.

Problema este să se și potrivească. Vorba aia să nu dau banii degeaba când merg cu ele să le montez să nu am surprize neplăcute!

G8n818
Posts: 1
Joined: 30 Aug 2022, 07:43
Auto: KIA SPORTAGE 1.6
Location: BUCURESTI

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by G8n818 »

legat de jante si anvelope, am intrebat la reprezentanta si mi-au spus abia dupa ce a venit masina ca pot pune pe ea in conditiile actuale doar dimensiunea trecuta in CIV; pt alte dimensiuni agreate de producator, cum arata postarea de mai sus, trebuie omologare RAR pt fiecare dimensiune in parte, in conditiile in care tot ei imi dadusera oferta roti iarna pe 17, iar mie mi-a venit echipata cu 18

caiumit
Posts: 5
Joined: 28 Apr 2017, 17:38
Auto: KIA Sportage 1.6mHEV iMT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by caiumit »

@Smug - multam de oferta, am dat comanda, mi-au venit de ceva vreme.

Jante am luat alcar hybrid antracit de 17", iar zilele astea trebuie sa apara anvelopele Falken HS02, zic ei ca e tehnologie noua, anul asta au aparut, vedem!
Mai am in ograda un sportage IV, pt iarna folosesc tot de tabla, si pt ca imi permitea versiunea masinii (Clasic) am mers pe 16" cu talon de 70. Confortul la drum lung este absolut deosebit, cel putin pe drum drept ai senzatia ca stai pe o perna de aer. In schimb pe curbe e o mica diferenta.

tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by tyut »

Buna dimineata. Am facut si eu presiunea dupa 3 ani la roata de rezerva slim din portbagaj. Era 2 atm . pe stalpul de la usa masinii scrie 420 ? asta inseamna 4,2 atm ? Ma poate lamuri cineva . Multumesc !

wizx
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2022, 13:37
Auto: Sportage
Location: Iasi

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by wizx »

aia e presiunea in kPa. Trebuie sa o transformi in bar
dar, da e 4.2 bar
Kia Sportage 2022 Plug-in Hybrid - GTLine

User avatar
Smug
Posts: 67
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

Buna dimineata, anul trecut am schimbat jantele + anvelopele de iarna in service, mi le-au echilibrat, etc. Anul asta am decis sa le schimb singur weekendul trecut. Fiecare pe pozitia ei, marcate stanga-fata, etc. Stranse de mana prezoanele, apoi verificate cu dinamometrica 110nm. Am plecat cu masina si se auzea un zgomot ca de frecat, doar cand roata completa o revolutie si doar la roata stanga spate. Nu se aude tot timpul. Am verificat si pe google, ori scutul discului, ori greutatile alea lipite pe interiorul jantelor de echilibrat ar fi de vina, trebuie sa mai verific. Las aici poate ati avut experiente, sau pentru altii care se lovesc de aceeasi problema.

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Dai roata jos și ar trebui sa vezi urma de frecare pe plumbii de echilibrare. Sau dacă protectorul de disc e strâmb. Poate l-ai atins cu roata când ai schimbat-o, ca e grea.
Altfel, zgomote ritmice la interval de o revolutie poate sa-ti dea și o piatra rămasă în profilul anvelopei.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

razvan25
Posts: 17
Joined: 28 Nov 2022, 22:59
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by razvan25 »

Cel mai bine ai merge la o vulcanizare sa verifici daca sunt echilibrate asa cum trebuie.

BogdanAvram
Posts: 6
Joined: 08 Apr 2023, 11:19
Auto: Kia Sportage MY23 Style MHEV
Location: Iasi

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by BogdanAvram »

Salutare!
Pentru colegii cu MY22 / MY23. A fost cineva interesat in a achizitiona jante originale pe ‘18 de la dealer? Daca da, ce oferta ati primit? Sunt curios daca merita sa investesc intr-un R mai mare. As pastra ‘17 pentru iarna, iar ‘18 pentru vara.

Han Solo
Posts: 15
Joined: 14 Jun 2023, 20:50
Auto: Sportage HEV 2023 GT-Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Han Solo »

Salutare,
Probabil in 2 saptamani imi vine si mie masina, un Sportage 2023 HEV GT-Line.
Am parcurs acest thread destul de mult, n-am ajuns la o concluzie privind anvelopele.
Dealerul mi-a spus ca masina vine cu anvelope Michelin Primacy de 19". Asa cum a spus un coleg mai sus, abia dupa ce apare CIV se stie ce anvelope sunt omologate.
El mi-a spus ca nu recomanda schimbarea anvelopelor originala cu allseason, ca nu sunt eficiente.
Am cautat accesorii Kia la https://essels-srv-prod-kmb-amp-assets- ... ochure.pdf iar la rotile de iarna am vazut un pret... remarcabil https://accessoires-kia.be/sportage/wheels/R2401ADE07/
Din cate vad la HEV Gt-line nu sunt decat jantele de 18" trecute, prin urmare sunt complet in ceata relativ la ce sa fac/de unde sa cumpar.
La actuala masina (un Astra H) am tabele originale 205/55/16, deci talonul e mai mic decat orice varianta la Kia. N-a fost nevoie in 13 ani de indreptat jante desi am sters de doua ori gumele, la Kia as merge totusi pe anvelope cu protectie janta.
Multumesc

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by zaboss »

Dedicate vs. All Seasons depinde mult de numărul de kilometri pe care îl faci anual. Iernile sunt mult mai blânde, în orașe nu prea vezi zăpadă. Eu zic că sub 15.000 merge AS.
Restul, fudulii în funcție de buget.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Nesta3 »

Eu zic sa mergi pe vara-iarna inițial.Îți iei set de iarna și când se tocesc ambele seturi, iei allseason.
Cele mai bune allseason sunt Michelin Crossclimate 2.Nu prea exista teste in care sa nu iasă in top sau sa fie lăudate.
Eu mai am cam vara asta și viitoare cu astea de vara cu care a venit mașina și iarna ce urmează cu cele de iarna.După, iau direct allseason.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Han Solo
Posts: 15
Joined: 14 Jun 2023, 20:50
Auto: Sportage HEV 2023 GT-Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Han Solo »

Categoric fac sub 15000/an. Nu ma preocupa offroad, doar drumuri intretinute, prin urmare nu iarna e problema ci franarea la temperaturi de vara.
@Nesta3, ai luat al doilea set de anvelope cu jante? Daca da ai luat de la ei sau din alta parte?
As merge pentru iarna cu un set de allseason CC2, motivul e ca cele de iarna sunt folosite mai putin (la masina actuala am schimbat dupa 8 ani din motive de imbatranire, nu uzura) iar iernile nu prea sunt problematice.

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by bogdanescu03 »

Han Solo https://www.janta.ro/wheelsportal/84677/start gasesti aici jante de la Dezent care se potrivesc exact pe sportage si sunt mai ieftine decat cele din reprezentanta

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by razesul »

Parca sunt obligatorii anvelopele de iarna, ma rog trebuie sa aiba acel "fulg" pe ele, nu stiu daca all season au asa ceva.

Post Reply

Return to “Generalităţi”