Sportage 2016

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
BarbQ
Posts: 88
Joined: 27 Jun 2017, 22:25
Auto: Sportage 1.6T-GDI 4x2 GTLine

Re: Sportage 2016

Post by BarbQ »

LED-ul (e unul singur per maner) e pe clanta si ilumineaza doar manerul masinii.
Mai este un bec pe usa dar pe laterul usii spre interior. Presupun ca scopul lui e sa vada ceilalti participanti la trafic cand ai usa deschisa.
Nu sunt lumini pe jos din ce imi dau seama, dar poti monta aftermarket. Daca iti pui din acelea lipite si cu sursa de energie proprie nici nu ai treaba cu garantia masinii.
Kia sportage 1.6T-GDI GT LINE 4X2 MT infrared

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by tomcat1974 »

default wrote: 30 Aug 2017, 09:11 De bot nu zici nimic...? Intai a fost desenat de Cayenne, inainte de 2016, anul lansarii Sportage 4. Acolo cine a copiat oare? Oricum asemanarile se cam opresc aici, ca interiorul, calitatea si preturile sunt foarte diferite. :)
Peugeot 307.
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2016

Post by Flavyus »

Eu as fi renuntat bucuros la kessy si alte automatizari, dar era inclus in Gt line. Sunt singurul cu GT line care nu poate asculta muzica, cu contactul oprit ?; Daca pun contact si deschid usa sa ascult muzica, urla avertizarea. Imi scapa ceva ?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


llapusneanu
Posts: 15
Joined: 18 Jul 2017, 16:05
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by llapusneanu »

Nesta3 wrote: 16 Jan 2017, 10:11 Azi am descoperit ca avem si lumini pentru franarea de urgenta, sistem denumit oficial ESS(emergency stop signals).
A trebuit sa pun o frana brusca deoarece mi-a iesit unul in fata pe la academiei si instant au intrat luminile de avarie.
Din ce m-am uitat pe site-ul kia.ro, acesta functie nu apare nici ca standard de echipare si nici ca optional.Insa, pe kia.uk, apare standard pentru toate echiparile.
Functia asta e a 2a pe care o descopar, dupa asistenta la faza lunga.
Buna,
Chiar ma intrebam daca ceea ce scrie in manualul(vezi pg.6.73)referitor la ESS este adevarat?
Nu am reusit sa-mi dau seama daca am aceasta functie (in manual este descrisa, dar se mentioneaza in paranteza -''daca vehiculul este echipat")
Cum as putea sa-mi dau seama daca stopurile clipesc, la franarea brusca ,in afara cazului ca cineva care ar merge in spatele meu ar vedea acest lucru si mi-ar comunica?
Mentionez ca sunt posesor de Kia Sportage 1,6 T-GDi,GT-LINE.
Va multumesc!

User avatar
RadaRada
Posts: 40
Joined: 05 Nov 2017, 12:10
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 4x2 Style+
Location: Timisoara

Re: Sportage 2016

Post by RadaRada »

Din cate stiu, daca franezi brusc si tare(bagi piciorul in frana cand ai 70-80km/h) ar trebui sa se aprinda automat luminiile de avarie pe durata franarii.
Sportage 2018 AlchemyGreen

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2016

Post by Flavyus »

Pai ti se aprinde si butonul de avarie. Eu am comis-o.

llapusneanu
Posts: 15
Joined: 18 Jul 2017, 16:05
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by llapusneanu »

llapusneanu wrote: 16 Jan 2018, 01:37
Nesta3 wrote: 16 Jan 2017, 10:11 Azi am descoperit ca avem si lumini pentru franarea de urgenta, sistem denumit oficial ESS(emergency stop signals).
A trebuit sa pun o frana brusca deoarece mi-a iesit unul in fata pe la academiei si instant au intrat luminile de avarie.
Din ce m-am uitat pe site-ul kia.ro, acesta functie nu apare nici ca standard de echipare si nici ca optional.Insa, pe kia.uk, apare standard pentru toate echiparile.
Functia asta e a 2a pe care o descopar, dupa asistenta la faza lunga.
Buna,
Chiar ma intrebam daca ceea ce scrie in manualul(vezi pg.6.73)referitor la ESS este adevarat?
Nu am reusit sa-mi dau seama daca am aceasta functie (in manual este descrisa, dar se mentioneaza in paranteza -''daca vehiculul este echipat")
Cum as putea sa-mi dau seama daca stopurile clipesc, la franarea brusca ,in afara cazului ca cineva care ar merge in spatele meu ar vedea acest lucru si mi-ar comunica?
Mentionez ca sunt posesor de Kia Sportage 1,6 T-GDi,GT-LINE.
Va multumesc!
Azi am testat functia ESS, punand frana brusc pe drum inzapezit...S-au aprins avariile. care s-au stins dupa continuarea drumului. asadar cred ca inainte de avarii, s-a aprins si a clipit stopul de sus al lunetei(asa cum este descris in manual)!

Costi2017
Posts: 56
Joined: 31 Aug 2017, 13:38
Auto: Kia Sportage 2017
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2016

Post by Costi2017 »

aveti idee cum pot sa repar niste zgarieturi pe spoiler fata kia sportage 2016? am luat o bordura mai inalta si am zgariat un pic spoilerul. multumesc

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Sportage 2016

Post by Miria »

Pune niste poze si in functie de acestea poate trebuie un pic de polish sau vopsea corectoare.

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Sportage 2016

Post by proc74 »

Am gasit asta pe net: https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 291.DnwGzG
Sa nu-mi spuneti (cine se pricepe) ca ar rezolva problema ridicarii geamurilor la inchiderea masinii!?:)
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

Post Reply

Return to “Generalităţi”