Hotel anvelope Bucuresti

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Hotel anvelope Bucuresti

Post by andytzu »

Sportagerilor, poate ma ajutati si pe mine cu un sfat. Vine primavara (sau a venit deja :)) si as vrea sa schimb jantele de iarna cu cele de vara. Totodata, as vrea sa nu ma mai car cu ele dintr-o parte in alta si sa le las la un service care sa ofere acest serviciu de pastrare. Stie cineva un service serios in zona de nord? Cei de la Mit ofera asa ceva? Si daca da, la ce pret?
As vrea sa le las la un service care sa nu dea faliment peste noapte (cum au tot aparut si disparut diverse service-uri de roti prin Bucuresti) si in care sa pot avea incredere, date fiind costurile mari ale jantelor/anvelopelor.

Va multumesc anticipat pentru ajutor si va salut cu drag!

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Autosoft. Cred ca e cel mai mare de acest gen

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Colin, stii si niste preturi, ceva?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Hotel anvelope Bucuresti

Post by quelloo »

nu sunt sportage-ist dar....

http://www.vanzarianvelope.ro/preturi-service
autosoft - 29 lei pe luna pentru tot setul si vad ca ti le spala, incarca cu azot si dau si cu silicon.

iar daca ai super noroc ca un coleg de-al meu de la munca lasi anvelopele la inceputul iernii BF Goodrich cu DOT de 2011 si ridici la sfarsitul iernii niste Dunlop-uri cu DOT de 2012 :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Hotel anvelope Bucuresti

Post by andytzu »

29 lei pe luna inseamna 261 de lei pana in toamna cand le schimb din nou. Mi se pare enorm. Bine, astia de la Autosoft au fost escroci de cand ii stiu.

Alte recomandari? :)

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Hotel anvelope Bucuresti

Post by chinezu81 »

Daca stai in zona Barbu Vacarescu iti recomand Pit car - 4 lei de anvelopa pe luna, sau ceva de genu. Insa in zilele de schimbare, de genul sfarsit de octombrie - inceput de noiembrie si martie - aprilie e nenorocire la ei.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Hotel anvelope Bucuresti

Post by andytzu »

Mersi, chinezu! Stau in Baneasa deci nu e departe de mine. I'll check it out.

BTW, cei de la Mit nu ofera asa ceva. Cica nu e profitabil. Eh, ei inca nu au aflat ca profitul nu trebuie calculat doar pe termen scurt. Ca te apropii de client, ca vine mereu la tine sa schimbe rotile de 2 ori pe an, ca se creaza o relatie pe termen lung cu clientul, ca se construieste increderea clientului in service si brand, ca fidelizezi clientul si lui nu ii mai vine sa se duca la alt service pentru alte probleme etc... Astea nu conteaza. Nu e profit bai nene, nu e rentabil, "boss"! Abordare "heirupista" a pietei...

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Hotel anvelope Bucuresti

Post by chinezu81 »

Mergi cu incredere...eu am reusit sa dezvolt cu ei acea relatie de care zici tu pe termen lung. Eu imi tineam rotile in boxa...pana intr-o zi cand a trebuit sa imi rup spatele cu caratu pana la masina si inapoi...atunci am spus da-o naibii, pentru un pic peste 100 ron pe sezon nu se merita sa imi rup carca si le-am dus la baieti. Forte multumit. Plus ca eu am dus si un suport de roti, ca sa nu stea rotile chiar unele peste altele si au acceptat si asa, deci se pliaza, au o cafenea sus, poti sa astepti acolo cu tableta cu net, stai pe facebook, sau mai stiu eu ce iti place, vezi un film...deci e decent

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Le voi face o vizita zilele astea. Si eu tot din motive de "spate" caut asa ceva! ;) Sunt grele rau rotile, mai ales cele pe 18... :)
Mersi inca o data de informatie!

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Hotel anvelope Bucuresti

Post by DragosB »

Daca nu gasesti unde-a zis colegul,poti incerca la Avia din Pantelimon,eventual daca iti spun ca nu se poate,roaga-i sa-ti faca legatura la colegii de la Seat( Alto Syncro),ei sunt mai flexibili.
Cam 60 depozitarea si 60 inlocuirea/sezon,adica vreo 240 pe an.Tot acolo se poate face si ITP-ul cand ii vine vremea ( la mine se "leaga" de schimbul rotilor din toamna iar o programare se face cu 3-4 zile inainte),tot acolo cand faci schimbul ,echilibrarea nu costa cat la Autosoft sau altii de pe dreapta,ci numai ~15lei/roata( janta aliaj).
Au un numar limitat de locuri,dar in fiecare sezon mai renunta unele persoane si e posibil sa gasesti.
..Tot acolo as fi vrut sa fie si service Kia,dar nu se poate :)

/ eu am trecut la cele de vara de ieri,pt ca se anunta peste 12-13 grade incepand de maine incolo si deja alora de iarna incepe sa le scada eficienta ( in Romania nu e legea decat pe jumate..vara de exemplu daca mergi cu cele de iarna e legal..)
Sper sa nu ninga de Paste
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Hotel anvelope Bucuresti

Post by chinezu81 »

Un pret bun, ce e drept e in Pantelimon, mai spre Floreasca / Barbu Vacarescu totul e mai scump, chiar si o spalare auto. Ma mut in Pipera sa vezi atunci distractie :). Dar raman tot la baietii astia.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Multumesc de raspuns. Pana la urma, am gasit mai aproape, in Pipera langa Porsche Nord. Euromaster se cheama si m-a costat 100 de lei pe sezon pentru 4 roti. Foarte profi si conditii ca in Germania. Au si service, itp etc.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Chinezu pot sa iti spun ca nu e asa. Eu am stat 4 ani in Pipera iar cel mai ieftin mega image din Bucuresti e cel de pe Iancu Nicolae - Jollie Ville. Asta o stiu de la un director de la ei. Tot in Pipera ai si Lidl cu produse super-ieftine. Restaurante sunt si ieftine si bune. Service-uri de roti si spalatorii la fel. E mai ieftin decat in oras. Nu preturile sunt problema in Pipera ci altele! ;)

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re:

Post by b76bgaarh »

andytzu wrote: Foarte profi si conditii ca in Germania. .
priceless, mai ales ca firma are sediu central in Franta.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Hotel anvelope Bucuresti

Post by andytzu »

Hmm... Ignore mode off. Asa, si care e ideea? Ai descoperit apa calda? Sau nu te simti bine daca nu te bagi in seama si comentezi la fiecare post de-al meu? BTW, vezi ca substantivele se mai si articuleaza in anumite situatii... Ignore mode on.

Post Reply

Return to “Generalităţi”