Crossover cu cutie automată

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by bondalicir »

felicitari pentru achizitie... care a fost pretul final al masinii?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Mulțumesc. 18018 € :)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Crossover cu cutie automată

Post by Nesta3 »

Felicitari pentru achizitie.E o masina foarte frumoasa si feminina.Ca si Kadjar de altfel :D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Mulțumesc. Este, de altfel chiar e pentru fete :).

Însă e foarte fâșneață, mi-a plăcut foarte mult motorul și cutia, direcția foarte fermă la viteze mai mari dar cam moale în regim de oraș. Din tot ce am testat a fost singura pe care am testat-o fix în combinația pe care voiam să o cumpărăm și singura pe care o puteam lua „full” în bugetul nostru.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by b76bgaarh »

bravo.

ps are lada de torpedo? e f utila pt o fata.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

da, e modelul acela stil „sertar”.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Capturul a venit de două săptămâni, dar au fost niște bâlbâieli cu leasingul, din cauză de agentul care a făcut vânzarea și dosarul a plecat, iar noul agent nu a comunicat cum trebuie și dosarul fusese aprobat, dar cu avans de 30%, pentru două mașini, nu pentru una. În cele din urmă am rezolvat și marți sau miercuri o luăm. Până la urmă, diferența Țiriac - RCI e doar de 3 € la rată, 372 vs 369. RCI are comisioanele inițiale mai mici, Țiriac 6 luni Casco gratis, deci, la finalul leasingului tot atâta se plătește. Acuma încep să strâng banii de avans pentru a doua, care cred că o să fie Juke :D

Revin și cu poze când o luăm.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Evident, mașina nu avea cum să nu aibă peripeții :D După ce am luat-o de la dealer, mai aveam 200 de metri până la benzinărie, apare mesaj de eroare în bord, se oprește motorul. Panică maximă, fiindcă mesajul de eroare era „Engine Failure”. La mașină cu 10 km în bord, abia luată de la dealer :D :D Țipete, urlete către ăia de la Serus, chemăm platforma, nu chemăm platforma... Până la urmă vine un băiat de acolo cu o canistră de benzină, punem în rezervor și mergem mai departe până la benzinărie. Fusese pana prostului. Este a 6 mașină pe care o iau de nouă și prima, până acum, cu care nu am reușit să ajung la o benzinărie.

Mașina este o bijuterie. Bine, e cam mică și înghesuită pentru unul ca mine, dar pentru o fată e perfectă. Ai o poziție excelentă la condus, scaunele sunt foarte ergonomice, spații de depozitare bine gândite.
WP_20160630_09_15_51_Pro.jpg
WP_20160630_09_15_47_Pro.jpg
WP_20160630_09_15_21_Pro.jpg
WP_20160630_09_13_55_Pro.jpg
WP_20160630_08_55_55_Pro.jpg
WP_20160630_08_55_51_Pro.jpg
WP_20160630_08_55_39_Pro.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Deci, am dat avansul pentru un Juke, cam ca cel din poză:
2016-nissan-juke-dynamic-edition-1.jpg
2015-nissan-juke-5dr-wagon-cvt-s-fwd-dashboard_100498912_l.jpg
Minunea ar sosi pe la sfârșitul lui ianuarie. Mașina e foarte sexy. Combinația de motor aspirat cutie-CVT este interesantă. Nu are chiar dinamica unui motor turbo, însă te poți baza pe el că nu te lasă la greu. Halatul fu' 18500, N-Connecta + pachetul personalizare exterioară + cotieră + încălzire în scaune.

La Mokka a apărut o nouă generație, am văzut-o la Cluj, că în bucurești nu o are nimeni încă. Exteriorul este mai soft, interiorul ceva mai bine desenat, însă plictisitor și cu mare rabat la calitatea materialelor. Ca să ignori calitatea mai slabă a materialelor ți-au pus în mijlloc o tabletă ieftină, care nici măcar navigație nu are. Asta în condițiile în care echiparea medie este cât un Captur Full și un Juke bine dotat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Crossover cu cutie automată

Post by godoroja »

Cine va conduce acest Juke?
Si eu le tot analizez de vreo 2 luni si m-am plimbat pe la toate astea mici si mai inalte, neaparat AT.
De atunci pana acum am ajuns la Sportage T-GDI 4x4 7DCT. Insa tot ma gandesc si la Toyota C-HR Hybrid.
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Una dintre colegele mele.
Sportage este o clasă mai sus. E interesant și noul Mokka-X, dar destul de scump. La o configurație similară e cam cu 1500€ mai sus, cu toate discounturile. Noi o să rămânem la Captur/Juke, iar eu probabil voi trece la X-Trail/noul Koleos, fiindcă mi s-a zis că vine un motor nou 2.0 DSL, cu 4x4 și AT.

Bine, la Juke este și o bestie de motor, 190 CP, care vine și cu AT și 4x4 ;). Dacă m-o lovi criza vârstei de mijloc, poate fi și asta o opțiune :)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

A venit și Juke:

WhatsApp Image 2016-12-31 at 10.16.05.jpeg
WhatsApp Image 2016-12-31 at 10.16.06.jpeg
WhatsApp Image 2016-12-31 at 10.16.08.jpeg
WhatsApp Image 2016-12-31 at 10.16.08 (1).jpeg
WhatsApp Image 2016-12-31 at 10.16.10.jpeg
WhatsApp Image 2016-12-31 at 10.16.42.jpeg
WhatsApp Image 2016-12-31 at 10.16.44.jpeg
Mașina arată mult mai frumos în realitate decât în poze, toată lumea întoarce capul după ea. Când m-am oprit la benzinărie să-i fac plinul după ce am luat-o de la service, se strânseseră în jurul ei toți angajații și clienții. Calitatea materialelor este superioară, inclusiv față de Sportage, finisajele sunt mult mai îngrijite. Portbagaj imens față de cât de mică este mașina, dar în spate nu prea are loc o persoană adultă (mă rog, eu nu am, la 1.80 și 100 kg). Chiar și fiul meu, care are 12 ani și 1.60 zicea că e cam înghesuit. Dar în față locul este OK, poziția la condus este foarte confortabilă, vizibilitatea excelentă, scaunele sunt foarte comode - chiar și fără reglaj lombar. Volanul se învârte foarte greu, în schimb direcția este precisă, iar feedbackul bun. CVT este foarte interesant ca sistem de cutie automată, e ciudat la început să vezi cum turațiile cresc sau scad fără să simți acel „schimb de viteză”. Motorul pare leneș pentru cineva venit de pe 2.0 DSL, dar este OK dacă te înveți să-l conduci. Are 117 CP, care sunt mai mult decât suficienți pentru câtă mașină este. În schimb, pedala de accelerație mi se pare cam moale, foarte ușori apeși mai mult decât trebuie. Posibil ca și asta să fie o chestie de obișnuință. O să vedem dacă putem regla în service.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Crossover cu cutie automată

Post by godoroja »

Exageram cu calitatea materialelor :). Juke are niste gunoaie de plastice inauntru, jalnic. Probabil o compari cu un Sportage de ala chel? Sportage nou este peste orice din gama asta, la banii astia. Am facut drive test cu vreo 15 masini pana sa ma hotarasc. Am exclus cu totul vw/audi/seat/skoda din cauza importatorului Porsche Romania, firma de 2 lei...experiente din trecut..
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Crossover cu cutie automată

Post by zaboss »

Nu știu ce Juke ai văzut tu, dar nu sunt deloc gunoaie. Am comparat-o cu Sportage-ul meu și este peste. Am testat și X-Trail, și acolo calitatea plasticelor este similară cu Sportage, inclusiv cel nou, diferă însă calitatea manufacturării.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Crossover cu cutie automată

Post by godoroja »

Ai Sportage-ul vechi inseamna? Modelul nou de Sportage nu are cum sa-l bata. Confirma-mi ce Sportage ai te rog :)
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

Post Reply

Return to “Generalităţi”